- Влада Црне Горе
Министарство финансија САОПШТЕЊЕ: Делегација Црне Горе коју предводи мини...
САОПШТЕЊЕ: Делегација Црне Горе коју предводи министар рада и социјалног старања др Суад Нумановић учествује на 61. Засиједању Извршног Комитета Програма Високог комесара Уједињених нација за избјеглица (ЕXЦОМ) у Женеви
Подгорица 06. 10. 2010. године
САОПШТЕЊЕ
- Делегација Црне Горе коју предводи министар рада и социјалног старања др Суад Нумановић учествује на 61. Засиједању Извршног Комитета Програма Високог комесара Уједињених нација за избјеглица (ЕXЦОМ) у Женеви -
Министар рада и социјалног старања др Суад Нумановић говорио је јуче на засиједању Извршног комитета УНХЦР-а. Министар је истакао је да је у протеклом периоду Влада Црне Горе усвојила низ аката којима се дефинишу питања интеграционих и репатриационих односа расељених и интерно расељних лица, од којих су најважнији Национална стратегија и Акциони план за рјешавање статуса расељних лица из бивших југословенских република и интерно расељених лица са Косова која бораве у Црној Гори. Нагласио је да су кроз Акциони план препозната два начина трајног рјешавања статуса расељених и интерно расељених лица, и то кроз приступ статусу странца са сталним настањењем и кроз коришћење права на добровољни повратак. Влада је такође усвојила Уредбу о начину остваривања права расељених лица из бивших југословенских република и интерно расељених лица са Косова која бораве у Црној Гори, у складу са којом, као и црногорски држављани, остварују права у области рада и запошљавања, образовања, социјалне и дјечје заштите, здравствене заштите и осигурања, као и пензијског и инвалидског осигурања. Министар Нумановић је даље оцијенио да је добровољни повратак важан дио стратегије за обезбјеђивање трајних рјешења за расељена лица, а да је за реализацију тог процеса неопходно интензивније ангажовање држава поријекла расељених лица и међународне заједнице.
У дебати вођеној на засиједању Извршног комитета, Високи комесар Уједињених нација за избјеглице Антонио Гутереш је издвојио Црну Гору као добар примјер земље која је пружила свестрану помоћ избјеглицама и интерно расељеним лицима и спроводи политику која води трајном рјешавању проблема расељених лица која тренутно бораве на њеној територији. Министар Нумановић се захвалио на подршци коју Црна Гора има за такву политику од стране УНХЦР-а и оцијенио да ће регионална сарадња која се одвија у оквиру Београдског процеса за рјешавање проблема избјеглих и интерно расељених лица даље доприњети рјешавању овог питања.
Високи комесар Антонио Гутереш сазвао је посебан састанак на којем су учествовале државе чланице процеса Сарајевске декларације и Београдске иницијативе, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Србија и Хрватска. Високи комесар је и овом приликом поновио пуну подршку, како политичку, тако и финансијску коју УНХЦР и међународна заједница пружају рјешавању проблема избјеглица и расељених лица на Балкану и нагласио потребу даљег јачања регионалне сарадње на рјешавању ових питања. Министар Нумановић је информисао о четри пројекта које је Црна Гора кандидовала у складу са закључцима Међународне конференције о трајним рјешењима за избјеглице и интерно расељена лица, која је одржана у Београду марта 2010. године, за шта се оцекује донаторска подршка године.
Црногорска делегација, која учествује у раду ЕXЦОМ-а, је имала састанак и са директорицом УНХЦР-овог Бироа за Европу, Дзудит Кјумин. Током разговора је потврдјено да у Црној Гори вец постоји правни оквир који дефинише трајна рјешења за расељена лица. Заједнички је констатовано да треба охрабрити процес добровољног повратка расељених лица у земље њиховог поријекла, за шта је потребна свеобухватна подршка међународне заједнице и сарадња држава из којих ова лица потичу. Истовремено је неопходно да расељена лица одлуче који ће обим права користити у овом процесу. Посебно је важно да то ураде до краја новембра 2011. године, што је рок који је дат Акционим планом за пријављивање расељених лица у Црној Гори за статус странца са сталним настањењем.
Током засиједања остварен је и низ билатералних сусрета са делегацијама земаља уцесница.
ПР служба Министарства рада и социјалног старања