Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Женева: Министар рада и социјалног старања Суад Нумановић учествовао на засиједању Извршног комитета УНХЦР-а

Објављено: 06.10.2010. 19:09 Аутор: Биро

Министар рада и социјалног старања др Суад Нумановић говорио је јуче на засиједању Извршног комитета УНХЦР-а.
Министар је истакао је да је у протеклом периоду Влада Црне Горе усвојила низ аката којима се дефинишу питања интеграције и репатриације расељених и интерно расељних лица, од којих су најважнији Национална стратегија и Акциони план за рјешавање статуса расељних лица из бивших југословенских република и интерно расељених лица са Косова која бораве у Црној Гори. Нагласио је да су кроз Акциони план препозната два начина трајног рјешавања статуса расељених и интерно расељених лица, и то кроз приступ статусу странца са сталним настањењем и кроз коришћење права на добровољни повратак.

Влада је такође усвојила Уредбу о начину остваривања права расељених лица из бивших југословенских република и интерно расељених лица са Косова која бораве у Црној Гори, у складу са којом, као и црногорски држављани, остварују права у области рада и запошљавања, образовања, социјалне и дјечје заштите, здравствене заштите и осигурања, као и пензијског и инвалидског осигурања. Министар Нумановић је даље оцијенио да је добровољни повратак важан дио стратегије за обезбјеђивање трајних рјешења за расељена лица, а да је за реализацију тог процеса неопходно интензивније ангажовање држава поријекла расељених лица и међународне заједнице.

У дебати вођеној на засиједању Извршног комитета, високи комесар Уједињених нација за избјеглице Антонио Гутереш је издвојио Црну Гору као добар примјер земље која је пружила свестрану помоћ избјеглицама и интерно расељеним лицима и спроводи политику која води трајном рјешавању проблема расељених лица која тренутно бораве на њеној територији. Министар Нумановић се захвалио на подршци коју Црна Гора има за такву политику од УНХЦР-а и оцијенио да ће регионална сарадња, која се одвија у оквиру Београдског процеса за рјешавање проблема избјеглих и интерно расељених лица, даље доприњети рјешавању тог питања.

Високи комесар Гутереш је сазвао посебан састанак на којем су учествовале државе чланице процеса Сарајевске декларације и Београдске иницијативе - Црна Гора, Босна и Херцеговина, Србија и Хрватска. Он је и том приликом поновио пуну подршку, како политичку, тако и финансијску, коју УНХЦР и међународна заједница пружају рјешавању проблема избјеглица и расељених лица на Балкану и нагласио потребу даљег јачања регионалне сарадње на рјешавању тих питања. Министар Нумановић је информисао о четри пројекта које је Црна Гора кандидовала у складу са закључцима Међународне конференције о трајним рјешењима за избјеглице и интерно расељена лица, која је одржана у Београду марта 2010. године, за шта се оцекује донаторска подршка године.

Црногорска делегација, која учествује у раду ЕXЦОМ-а, имала је састанак и са директорицом УНХЦР-овог Бироа за Европу Дзудит Кјумин. Током разговора потврђено је да у Црној Гори већ постоји правни оквир који дефинише трајна рјешења за расељена лица. Заједнички је констатовано да треба охрабрити процес добровољног повратка расељених лица у земље њиховог поријекла, за шта је потребна свеобухватна подршка међународне заједнице и сарадња држава из којих та лица потичу. Истовремено је неопходно да расељена лица одлуче који ће обим права користити у том процесу. Посебно је важно да то ураде до краја новембра 2011. године, што је рок који је дат Акционим планом за пријављивање расељених лица у Црној Гори за статус странца са сталним настањењем.

Током засиједања остварен је и низ билатералних сусрета са делегацијама земаља учесница.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?