Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Студијска посјета АП Војводини

Објављено: 12.10.2010. 15:25 Аутор: Министарство за људска и мањинска права

У периоду од 29. – 30. септембра 2010. године, у организацији Одјељења за послове родне равноправности Министарства за људска и мањинска права у оквиру пројекта „Унапријеђење економских и социјалних права жена у Црној Гори“, организовано је студијско путовање у Новом Саду, у посјети Покрајинском секретаријату за рад, запошљавање и равноправност полова АП Војводине. Такође, у оквиру студијске посјете организована је и посјета општини Стара Пазова

Првог дана 29. септембра 2010. године, делегацији се обратио Мирослав Васин, покрајински Секретар за рад, запошљавање и равноправност полова и укратко делегацију упознао са процесом и изазовима који су стајали на путу увођења концепта родног буџетирања у АП Војводини. Секретар Васин указао је да родно буџетирање подразумијева родно засновану процјену буџета и увођење родне перспективе на свим нивоима процеса утврђивања буџета ради унапријеђења родне равноправности.

Након уводног обраћања г-дина Васина настављен је рад са представницима Покрајинског завода за равноправност полова и Покрајинског секретаријата за рад, запошљавање и равноправност полова, Секретаријата за демографију и социјалну политику, Гаранцијског фонда, као и представницама Развојног фонда Уједињених нација за жене (УНИФЕМ) који су приближили проблематику везану за процес родног буџетирања.

Током предавања размијењена су искуства о раду на унапријеђењу родне равноправности, првенствено, на локалном нивоу, као и исказана заинтересованост за даљу сарадњу. Указано је да је у АП Војводини примјењено шведско искуство приликом увођења родног буџетирања, да је процес унапријеђења родне равноправности од 2000-те године до данас текао кроз више фаза почев од стварања неформалне комуникације, покретање и организовање процеса едукације, па све до усвајања закона, формирања институција и механизама за спровођење политике родне равноправности. Теодора Влаховић, директорка Гаранцијског фонда АП Војводине, указала је да је Гаранцијски фонд прва од институција која је кренула у пројекат унапријеђења положаја жена у Војводини и изнијела податак да на један динар датих средстава за пројекте чији су носиоци жене мултипликатор износи 7,4.

Такође, презентовани су и први кораци ка остваривању родно осјетљивог буџета који су се састојали у изради приручника о родном буџетирању и достављање такве информације Влади, затим изради стратегије да се принцип родне равноправности интегрише у све јавне политике, повећање капацитета запослених и обезбјеђивање боље информисаности посланика.

Другог дана студијске посјете, делегацији су презентована искуства општина Бачки Петровац, Ковачица и Житиште о вођењу родно сензитивне политике и представљени циљеви стратегија развоја ових општина који су се састојали у унапријеђењу капацитета локалних механизама и роднобуџетске иницијативе, бољем политичком и економском положају жена, већој транспарентности буџета, оснивању радионица за јачање капацитета локалних механизама за равноправност полова и радионица јавног заступања.

У поподневним часовима делегација је посјетила општину Стара Пазова гдје су нам, од стране помоћника предсједника Скупштине општине Стара Пазова и Комисије за родну равноправност општине Стара Пазова и представница УНИФЕМ-а, представљене активности које та општина има у процесу доношења буџета и његовог родног аспекта. Кроз упознавање са битним карактеристикама општине презентовани су нам потенцијали општине и саопштено да општина има око 60 хиљада становника од којих су око 2400 предузетници и да 30% предузетника представљају жене, да је општина Стара Пазова међу првима донијела Одлуку о равноправности полова, да Комисија за родну равноправност приликом доношења буџета даје мишљење на буџет, као и да је цјелокупан пројекат урађен уз помоћ канцеларије УНИФЕМА-а у Србији.

Током посјете закључено је да: је неопходно системско увођење родне равноправности у све државне политике и програме (Гендер маинстреаминг), да је потребно донијети националну стратегију за остваривање родне равноправности, треба оснаживати владине механизме и обучити кадрове и кроз тренинге ојачати кадровске капацитете локалних самоуправа, родно буџетирање треба да постане редовна активност кроз коју ће се редовно водити евиденцију о заступљености жена и мушкараца у реализованим обукама, као и вршити евалуацију утицаја програма на жене и мушкарце.

У студијској посјети били су службеници: Министарства за људска и мањинска права, Министарства финансија, Скупштине Црне Горе, Државне ревизорске институције, као и представнице локалних самоуправа: Никшић, Пљевља, Бар, Будва и Херцег Нови.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?