Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Посјета Чешког темпест тима

Објављено: 22.09.2009. 15:28 Аутор: Горан Абрамовић

Након потписивања Споразума о узајамној заштити и размјени тајних података између Владе Црне Горе и Владе Републике Словачке интензивно смо наставили са активностима на усаглашавању текстова споразума са великим бројем земаља. У периоду од 22. до 24. септембра Дирекција за заштиту тајних података посјетила је Национални безбједносни уред Републике Чешке. Основни циљ ове посјете било је усаглашавање текста Споразума између Влада Црне Горе и Републике Чешке о размјени и узајамној заштити тајних података. Поред усаглашавања представници обје земље имали су прилку да се упознају са националним законадавствима као и процедурама размјене и заштите тајних података које су на снази у Црној Гори и Републици Чешкој. Осим размјене искустава са чешким колегама, посјета је резултирала и конкретним договорима о експертској помоћи колега из Националног безбједносног уреда. Чешки четворочлани експертски тим је, почетком децембра, посјетио Дирекцију за заштиту тајних података са најсавременијом техником за мјерење зрачења опреме и просторија. Овом приликом чешки тим је пружио експертску помоћ Црној Гори кроз коришћење своје темпест опреме у просторијама у којима се обрађују и чувају тајни подаци у циљу потврђивања да ове простоије задовољавају неопходне услове за потпуну заштиту тајних података.

Од посебне важности за Дирекцију била је посјета интерресорног преговарачког тима Савезне Републике Њемачке, који је у Црној Гори боравио од 26. до 29. октобра, како би са црногорским колегама усагласио текст Споразума о узајамној заштити тајних података измедју двију Влада. Њемачки преговарачки тим састојао се од представника Министарства унутрасњих послова, будуци да функцију Националног безбједносног органа у Њемачкој врши Одјељење у оквиру овог министарства, као и представника Министарства иностраних послова, одбране и финансија који имају овлашћења да парафирају текст Споразума прије самог потписивања. Дирекција је такодје имала част да се у току преговора сусретне и са њемачким амбасадором у Црној Гори, господином Петер Пллате-ом. Ова посјета је била од изузетног значаја за Црну Гору јер је потписивање наведеног Споразума један од основних предуслова за одлазак припадника Војске Црне Горе у мировну мисију, будуци да ће они у Авганистану бити у региону Сјевер који је под командом Њемачке. Након усаглашавања текста, директор Дирекције и представник Министарства иностраних послова Савезне Републике Њемачке су, у име својих Влада, парафирали текст, после чега су обје државе покренуле своје националне процедуре неопходне за потписивање Споразума. У међувремену, Влада Црне Горе је на сједници од 12. новембра 2009. прихватила поменути текст Споразума и овластила Директора Дирекције да у њено име потпише Споразум. По завршетку унутрашњих процедура Савезне Републике Њемачке услиједиће чин потписивања, након чега ће Споразум и ступити на снагу. Влада је прихватила и текст Споразума о узајамној заштити тајних података између Владе Црне Горе и Вијећа министара Босне и Херцеговине тако да се по завршетку националних процедура Босне и Херцеговине очекује и његово потписивање.

У периоду од 16. до 18. децембра ове године биће такодје реализована посјета Државној комисији за заштиту информација Републике Бугарске у циљу усаглашавања текста Споразума о размјени и заштити тајних података између Владе Црне Горе и Владе Републике Бугарске. Иако су представници Дирекције имали прилику да се упознају са представницима Државне комисије на конференцији у Охриду, ово ће бити прва званична посјета од које се очекује не само да буде успјешна у погледу утрвђивања текста, већ и у погледу стварања основе за будућу обострано корисну и квалитетну сарадњу Црне Горе и Републике Бугарске у области заштите и размјене тајних података.

Након исказане потребе Министарства одбране Црне Горе, покренуте су и иницијативе за потписивање споразума са Републиком Италијом и Краљевином Норвешком. Закључивање ових споразума, поред регулисање размјене и заштите тајних података између наведених држава и Црне Горе, омогућиће и имплементацију обавеза које проистичу из билатералне сарадње, а односе се на Војску и систем одбране.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?