- Влада Црне Горе
Абазовић: Еколошка држава је највећа компаративна ...
Абазовић: Еколошка држава је највећа компаративна предност Црне Горе
„Еколошка држава је највећа компаративна предност Црне Горе. Ипак, у земљи чија је природа деценијама системски уништавана, национални бренд попут овог није довољно искоришћен. Вријеме је да са ријечи пређемо на дјела и сви дамо допринос остварењу визије Црне Горе као стварне еколошке државе“, навео је потпредсједник Владе Црне Горе поводом 20. септембра, дана када је прије тачно 30 година црногорска Скупштина на Жабљаку усвојила Декларацију о еколошкој држави Црној Гори.
Потпредсједник Абазовић наводи да је Влада Црне Горе од свог формирања прије десет мјесеци показала већи сензибилитет према природи од свих претходних, што показују резултати које је постигла. У том смислу, потпредсједник Абазовић напомиње да је Влада показаним односом према Солани и Валданосу, те раскидањем концесионих уговора за изградњу малих хидроелектрана и стопирањем радова на њиховој изградњи, доказала да се према природним богатствима може другачије односити.
Ипак, то ни приближно није завршен посао и преостаје нам још пуно рада како би резултати били што видљивији. Зато је потребно радити на санирању црних еколошких тачака широм државе, санирању пожаром погођених подручја, али и изналажењу рјешења за раскид штетних концесионих уговора за преостале мХЕ, истиче потпредсједник Владе Абазовић.
Абазовић наглашава да је Црна Гора прије тридесет година Декларацијом о еколошкој држави дефинисала стратешко опредјељење земље да усваја и примјењује највише стандарде и норме из области заштите животне средине, очувања природе и економског развоја на принципима еколошки одрживог система. Он наводи да је данас Црна Гора са пет националних паркова, шест паркова природе и 20% заштићене територије, земља невјероватног природног потенцијала, коју препознају и међународни партнери. Напомиње да се под UNESCO заштитом налазе НП „Дурмитор“ и слив ријеке Таре, а да имамо и три Рамсар подручја: НП „Скадарско језеро“, резерват „Тиватска солила“ и „Улцињска солана“.
Будућност функционисања нашег друштва почива на одрживом развоју и он нема алтернативу. Неопходним реформама у преговарачком процесу са ЕУ, које се вежу за поглавље 27, ускладићемо наше еколошке политике са европским стандарднима и њиховим законодавством. Дубоко вјерујем у то да ће у будућности примаран фокус интересовања грађана бити зелене политике, па да ће умјесто пописа важнија бити заштита биодиверзитета, умјесто стихова химне стратегија смањења емисије штетних гасова, а умјесто вјеронауке нечији политички став о обновљивим изворима енергије. Градимо бољу будућност, за сваку кап и за сваки лист еколошке Црне Горе, закључио је потпредсједник Абазовић.