- Влада Црне Горе
Абазовић и Милатовић: Улцињ је највећа развојна ша...
Абазовић и Милатовић: Улцињ је највећа развојна шанса Црне Горе за 2030. годину
Потпредсједник Владе Црне Горе др Дритан Абазовић и министар економског развоја мр Јаков Милатовић, уз присуство директора Управе за инспекцијске послове мр Илир Харасани и предсједник Управног добра ЈП ,,Морско добро" Блажо Рађеновић боравили су у радној посјети Општини Улцињ гдје су разговарали са хотелијерима и закупцима купалишта из тог града.
Улцињ је највећа развојна шанса Црне Горе за 2030. годину. Желимо да овај град постане велики регионални центат туризма, навео је потпредсједник Владе Абазовић.
Потпредсједник Абазовић је навео да је овогодишња туристичка сезона премашила сва очекивања и да је очигледно да су хотелијери, угоститељи и закупци купалишта у Улцињу презадовољни постигнутим. Наводећи да је амбиција Владе за Улцињ велика, Абазовић је истакао настојање Владе да се гости у овом граду наставе осјећати сигурно, комотно и безбједно.
Министар економског развоја Јаков Милатовић истакао је да у јулу мјесецу, по подацима Управе полиције, око 740 000 странаца ушло у Црну Гору, што је на нивоу 2019. године, док је за првих 15 дана августа у Црну Гору ушло 380 000 странаца, а то је за 5 одсто више од 2019.
Када смо у марту изашли са процјенама каква ће бити ова година, чини ми се да је мало људи вјеровало да ће наше прогнозе које су тада сматране оптимистичним, бити премашене. Све ово резултат је исправних и правовремених одлука Владе Црне Горе, што нам даје за право да са великим задовољством кажемо да се туризам у Црној Гори опоравио и да је опоравком туризма дошло и до опоравка цјелокупне економске активности, казао је министар.
Он је додао да ћемо када крајем септембра подвучемо црту, добити један добар темељ да за наредну годину размишљамо о капиталним и инфраструктурним пројектима, како би на тај начин што адекватније и боље ушло и у наредну годину, и у сваку следећу када је у питању туризам у Црној Гори. Министар Милатовић је оцијенио да је ова година показала одређене структурне проблеме и све недостатке који су морају што хитније и брже рјешавати.
Једино заједничким радом и напорима, са заједничком визијом да живимо боље, да остајемо у нашој држави и не одлазимо већ да створимо друштво који награђује рад, труд и образовање. Једини кључ одрживог економског развоја је да направимо добар пословни амбијент без корупције и рекетирања, гдје је држава сервис грађана и привреде, и гдје ће сви грађани самосвјесно и самовољно плаћати порезе, знајући да тим плаћањем добијају путеве, школе, болнице, инфраструктуру, нагласио је Милатовић.
Директор Управе за инспекцијске послове Илир Харасани нагласио је да се прије сезоне договорио са закупцима плажа да буду уредни и плаћају дажбине, а да ће Инспекција више превентивна него репресивна.
,,Превентивним дјеловањем, али и репресивним на рачун оних који су нелегално обављали послове сачували смо лојалну конкуренцију. Доживљавам као личну сатисфакцију да смо у Улцињу имали најмање изречених казни, а да је истовремено уплаћено највише пореза и дажбина. Инспекција и привредни дјелатници треба да буду партнери, а не противници.
Предсједник Управног одбора Јавног предузећа за управљањем морским добром Црне Горе Блажо Рађеновић истакао је да су неаргументовани натписи који се у последње вријеме појављују у медијима, нарочито када се ради о Општини Улцињ и одговорности Јавног предузећа.
Наиме Јавно предузеће за управљање морским добром Црне Горе је Планом коришћења средстава за 2021. годину опредјелило средства у износу од 1.300.000,00 еура за низ пројеката и санација на поменутој територији, чиме јасно показујемо спремност и вољу да унапрједимо квалитет на наљепшем дијелу наше обале. Важно је истаћи да је ЈП “Морско добро” има закључен уговор са ЈП “Комуналне дјелатности” Општине Улцињ, у износу од 242.000,00 еура, што је удвостручен износ у односу на претходни период, што јасно говори да поједине несмотрене изјаве појединаца су усмјерене на погрешној адреси. Један од будућих пројеката за који сматрамо да је од изузене важности за Улцињ који представља респектабилан економско–туристички потенцијал јесте развој наутичког туризма.
Надамо се да ћемо уз смјернице Државне студије локације и сардањом са локалном самоуправом, одредити адекватну локацију за овај вид туризма, узимајући у обзир природни потенцијал овог дијела наше обале.
Ново руководство Јавног предузећа за управљањем морским добром Црне Горе ће тежити ка децентрализацији, јер једино у сарадњи са локалним становништвом можемо промјенити лош имиџ који је годинама важио када је ЈПМД у питању.