Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Абазовић: Реформа тужилаштва услов за чланство у ЕУ, као и за снажну борбу против корупције и организованог криминала

Објављено: 18.05.2021. 09:50

Црна Гора иде ка Европској унији и то је једини пут који нова Влада види као исправан и једини пут који гарантује љепшу будућност свим грађанима и грађанкама Црне Горе. Можда не можемо измијенити прошлост, али итекако можемо утицати на будућност нашег друштва, па је највећа патриотска обавеза свих друштвених чинилаца да раде на јачању владавине права и већој дистрибуцији правде, како би од наше Црне Горе створили економски, политички и друштвено стабилан амбијент, али и како би у што краћем року постали пуноправна чланица Европске уније (ЕУ), указао је на данашњој панел дискусији потпредсједник Владе др Дритан Абазовић.

Панел дискусија одржава се у Универзитету Црне Горе на тему „Куда иде Црна Гора: владавина права и антикорупција“.

Абазовић је подсјетио да је Национални савјет за борбу против корупције на високом нивоу већ постигао резултате, дијелом кроз откривање афере око додјеле станова, а дијелом и због других великих истрага које су у току, али подсјећа да најбоље тек слиједи.

„Станови су једна од најмањих операција које Савјет ради, а велике ствари ће тек угледати свјетлост дана уколико институције буду довољно способне да испрате такве операције. У том смислу је и нови Закон о државном тужилаштву од изузетног значаја, јер сви знамо какву је улогу раније имало државно Тужилаштво и како се поступало са бројним предметима који су годинама држани у фиоци, али и са бројним предметима који су обесмишљавани и упропашћавани лошим оптужницама“, указао је потпредсједник Владе др Дритан Абазовић.

Абазовић је указао да са овим људима у Тужилаштву Влада не може испоручити резултате у поглављима 23 и 24, нити увести Црну Гору у Европску унију (ЕУ), због чега је након усвајања новог Закона о тужилаштву неопходно промијенити и институционално градити тужилачке органе у Црној Гори.

„Уколико имате покварен аутомобил, а желите стићи до одређеног мјеста, имате два избора – да поправите аутомобил или да купите нови. Иста ситуација је и са нашим Тужилаштвом. Да су умјели испоручити жељене резултате, давно би то урадили. Не би чекали нову Владу и политичку вољу, већ би радили свој посао професионално, независно и у складу са законом. Због тога су ове реформе услов без којег Црна Гора не може ићи напријед“, указао је Абазовић.

Абазовић је истакао и посебан значај који владавина права има за даљи економски развој Црне Горе, као и за привлачење кредибилних и провјерених, а не сумњивих инвеститора.

„Нашу земљу може промијенити неколико великих пројеката, који би је трајно трансформисали и усмјерили у добром правцу. Дакле, кроз само пар значајних инвестиција, наша земља, са свим љепотама и потенцијалима, у економском смислу може постати много љепше мјесто за живот. Али да би уредили своју државу, морамо направити другачију дистрибуцију правде и направити далеко бољи амбијент. И за све грађанке и грађане, али и за све кредибилне и озбиљне инвеститоре. Јер ниједан озбиљан и одговоран човјек неће пожељети да инвестира свој капитал у земљу у којој ће га рекетирати, пљачкати и условљавати, већ у државу са јасно уређеним правним системом и изграђеном владавином права“, указао је Абазовић.

Panel diskusija "Kuda ide Crna Gora: vladavina prava i antikorupcija" (18.05.2021.)
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?