- Влада Црне Горе
Министарство унутрашњих послова Аџић: Црна Гора прати међународне стандарде у обла...
Аџић: Црна Гора прати међународне стандарде у области борбе против прања новца и финансирања тероризма
Црна Гора континуирано ради на јачању система за борбу против прања новца и финансирања тероризма и у складу са савременим изазовима у овој области одређује стратешке циљеве и реализује активности, поручио је министар унутрашњих послова Филип Аџић на Manival евалуацији система спречавања прања новца и финансирања тероризма у Црној Гори.
Стратешки правац постављен је још 2015. године кроз прву Стратегију за превенцију и сузбијање тероризма, прања новца и финансирање тероризма, док је 2021. године усвојена нова Стратегија која на цјеловит начин приказује националну политику у превенцији и сузбијању тероризма, прања новца и финансирања тероризма. У циљу спровођења стратегије формиран је Национални оперативни тим чији је основни задатак оперативно усклађивање активности на плану сузбијања насилног екстремизма, тероризма, прања новца и финансирања тероризма.
Са једнаком посвећеношћу наставили смо са спровођењем мјера утврђених Аранжманом ЕУ и Црне Горе за имплементацију Заједничког акционог плана за борбу против тероризма на Западном Балкану, усклађујући национално законодавство у овој области са релевантним Директивама Европске уније, FATF препорукама и препорукама MONEYVALа, саопштио је министар.
Он је подсјетио на низ нормативних рјешења која доприносе ефикаснијем функционисању цјелокупног система спречавања прања новца и финансирања тероризма. У октобру прошле године усвојен је Закон о обради података о путницима у ваздушном саобраћају у циљу спречавања и откривања кривичних дјела тероризма и других тешких кривичних дјела (PNR) а у оквиру Сектора за борбу против криминала формирана је Јединица за обраду података о путницима у авио сабраћају.
Врло брзо очекујемо усвајање Стратегије развоја Управе полиције која ће опредијелити правац дјеловања полиције у складу са најбољим међународним стандардима и праксама. Такође, нацрт прве националне стратегије борбе против транснационалног организованог криминала је припремљен, и у потпуности ће заокружити надлежност Вијећа за националну безбједност и Бироа за оперативну координацију као и примјену европских стратешких докумената. Ова два стратешка документа умногоме ће допринијети обезбјеђивању ефикасније заштите од злоупотребе финансијског система што је и предуслов за економски развој наше државе.
У циљу унапређења сарадње и постизања што дјелотворнијег и ефикаснијег поступања у борби против криминала, предузели смо активности на потпуном успостављању аутоматске размјене података између кључних институција за спровођење закона (Полиција, ФОЈ, Тужилаштво, судство, Централна банка, Управа прихода и царина, Управа за катастар и државну имовину, Управа за извршење кривичних санкција), која је заснована на Споразуму за унапређење сарадње у области сузбијања криминала.
Као и сваки други систем, и овај зависи од кадра, те је ово питање третирано као приоритетно како кроз Правилник о унутрашњој организацији и систематизацији МУП-а, тако и кроз повећање зарада припадника Управе полиције.
Наш фокус остаје јачање интеграцијске и међуинституционалне сарадње у циљу ефикаснијег функционисања цјелокупног система спречавања прања новца и финансирања тероризма, а Влада ће уложити напоре да нови Закон о спречавању прања новца и финансирања тероризма који је у завршној фази, буде у што скоријем року пред посланицима.