- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Агробуџет представљен у Херцег Новом, Бару и Улцињ...
Агробуџет представљен у Херцег Новом, Бару и Улцињу
Представници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде представили су Агробуџет за 2022. годину пољопривредним произвођачима у Бару, Улцињу и Херцег Новом.
Преко 250 заинтересованих произвођача су информисани о мјерама подршке, условима за добијање премија, критеријумима и условима за остваривање права на подршку. Представљене су све мјере, које су као и увијек до сада креиране у сарадњи и заједничком раду са пољопривредним произвођачима. Тиме се из године у године стварају бољи услови за успјешно коришћење подршке, што доприноси повећању и модернизацији производње на газдинствима.
Истакнуто је такође и овогодишње значајно повећање износа опредијељеног за Агробуџет, као и чињеница да је сваки износ подршке повећан за 10, 20 или 30%.
Пољопривредници ових приморских општина нарочито интересовање исказали су за реализацију мјера за развој маслинарства, подршку пчеларству и могућностима подршке за рјешавање инфраструктурних пројеката, као и реализацију мјере која се односи на очување генетичких ресурса у пољопривреди, али и за сточарску производњу.
Присутни су позвани да прате објаву јавних позива, а изражена је и спремност да се организују и додатне обуке и радионице у циљу сто успјешније реализације мјера подршке.
У циљу развоја маслинарства, како су многобројни корисници подршке већ и навикнути, подржаваће се припрема замљишта за садњу маслина, подизање нових засада, набавка опреме за чување и складиштење маслиновог уља, набавка система за наводњавање, изградња подзида у циљу чувања земљишта од ерозије.
Кроз даљи разговор и дискусију произвођачима је сугерисано да се удружују, модернизују производњу и унапређују квалитет, како би превазишли изазове у погледу конкурентности и пласмана производа.
Произвођачи су исказали велико интересовање за нови сет мјера Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, којим ће се производња житарица са постојећих 250, односно 260 еура за младе произвођаче подржати са додатних 250 еура по хектару (укупно 5010 еура по хектару), као и за бесопалтну додјелу 2500 пластеника, ваучре за регистроване произвођаче од по 200 еура, као и за додатну подршку од 150 еура по хектару уз предвиђених 250 еура по хектару за производњу касног кромпира.
Представљен је и међународни пројекат ДИГИТАЛНО ПРЕДУЗЕТНИЧКО ГНИЈЕЗДО И 4.0 ИНДУСТРИЈА У ЦРНОЈ ГОРИ - ДигН€ст, који се финансира од стране ЕРАСМУС програма (ЕУ), у ком је Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде један од партнера.
Циљ пројекта је допринос повезивању универзитета и привреде кроз креирање кадрова и дигиталних рјешења који одговарају потребама привреде, а које су препознате кроз националне политике, стратегије и правце развоја.
Учешћем у овом пројекту министарство се труди да унаприједи примјену дигитализације у области пољопривредне производње у Црној Гори и да допринос стимулисању иновативног приступа у производњи.
Поред непрестаног труда да се обезбиједе основна средства и инвестиције у физички капитал за производњу и рад пољопривредника и прерађивача упоредо, кроз учешће у овом и сличним пројектима, оснажујемо везу између пољопривреде и научне заједнице у Црној Гори, која за крањи циљ има повећање ефикасности и обима производње, уз лакши и бржи рад на газдинствима.
На крају, истакнута је важност сталне комуникације и информисања произвођача са процедурама, како би што више њих остварило право на подршку, што је у ове двије општине олакшано с обзиром на регионалне канцеларије савјетодавних служби.