Амерички стручњаци ће помоћи Црној Гори да дефинише оквир за унапређење културног сектора

Објављено: 21.10.2024. 07:59 Аутор: Министарство културе и медија

Амерички стручњаци и њихово искуство, кроз примјере добре праксе, помоћи ће Црној Гори да објективно сагледа стање у култури, дефинише оквир и моделе за унапређење црногорског културног сектора и његовог доприноса у европским интеграцијама.

То је оцјена са састанка који је министарка културе и медија, др Тамара Вујовић, имала са амбасадорком Сједињених Америчких Држава у Црној Гори, Њ. Е. Џуди Рајзинг Рајнке, и Холис Гилеспи, експерткињом америчке владе и директорицом Државног музеја Неваде у Лас Вегасу, која борави у нашој држави, како би пружила стручну подршку националним музејима.

Вујовић је захвалила Амбасади САД-а на подршци и прилици да угости Гилеспи, учесницу Фулбрајт програма, увјерена да ће њен боравак у Црној Гори резултирати квалитетним препорукама за унапређење рада и презентације богате културне баштине и савременог стваралаштва у нашим музејима.

“Ова посјета веома је значајна за црногорску културну сцену и веома нам је важно да наставимо сарадњу са међународним партнерима у циљу даљег унапређења културних институција. Захвални смо на прилици да угостимо експерткињу из музеологије и културног насљеђа. Ово је прилика да видимо како да интегришемо нешто ново и како да будемо бољи у презентацији наше креативности и културе. Надам се да ћемо имати нове идеје и друге посјете експерата нашим институцијама”, рекла је Вујовић.

Током састанка разговарано је и о досадашњим пројектима Амбасаде САД-а на очувању културне баштине Црне Горе, и истакнута важност наставка сарадње у тим областима.

Амбасадорка Рајнке је навела да је ово једна у низу заједничких активности и истакла да стоји на располагању Министарству за нове иницијативе за унапређење сектора културе у Црној Гори.

“Наши стручњаци и нихово искуство могу помоћи Црној Гори да објективно сагледа стање у култури и да дефинише оквир и моделе за унапређење. Амбасада САД-а остаје отворена за нове иницијативе и пројекте, те ће и даље, када се укажу одговарајуће прилике, пружати подршку кроз разне програме, укључујући Амбасадорски фонд за очување културне баштине”, истакла је Рајнке.

Гилеспи је казала да је у раду са четири национална музеја препознала њихову снагу и квалитет, али и стекла јасан увид у недостатке.

“Очекујем да ће препоруке које ћемо дефинисати бити добра полазна основа за креирање политика за унапређење, ослањајући се на примјере добре праксе из Сједињених Америчких Држава. Употреба савремених технологија и ангажовање публике неке су од примарних активности које би у наредном периоду морале бити реализоване”, сматра Гилеспи.

Вујовић је казала да је почаствована лијепим ријечима о црногорској умјетности, вјерује да Црна Гора има много тога да представи у свијету културе, али је сагласна да постоје проблеми које је потребно ријешити.

"У Црној Гори, ми подробно анализирамо проблеме и њихове узроке, али често изостају предлози рјешења, и зато посебно цијеним што сте нам давали рјешења, сугестије и примјере добре праксе из америчких музеја", истакла је Вујовић.

Вујовић је на крају изразила захвалност на дугогодишњој подршци САД-а, нагласивши да су пројекти попут овог кључни за унапређење црногорског културног сектора и његов допринос путу ка европским интеграцијама.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?