Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Без равноправне заступљености жена у најплаћенијим професијама нема ни одрживог развоја

Објављено: 04.07.2022. 08:15 Аутор: УНДП Монтенегро

Жене представљају покретачку снагу за свако друштво које стреми одрживом развоју и економској стабилности. Ипак, ниједна земља Западног Балкана још увијек није у потпуности препознала и искористила њихов потенцијал, па се жене и даље суочавају са бројним баријерама на тржишту рада условљеним родним стереотипима и које их обесхрабрују да закораче у најперспектривније, најтраженије и најбоље плаћене професије.

То је поручено на састанку регионалне мреже жена у СТЕМ-у (наука, технологија, инжињерство и математика) који је прошле недеље одржан у Будви. Регионална мрежа „Wомен ин СТЕМ“ формирана је као заједничка платформа за оснаживање сарадње између жена које дјелују у СТЕМ областима на Западном Балкану.

Women in STEM

Мрежа је настала под окриљем заједничке платформе сарадње двије међународне организације: УНДП и РЦЦ, које су препознале потенцијале жена овог подручја, али и њихове потребе, у намјери да се обезбиједе равноправни услови за постизање резултата у СТЕМ областима, те да се оснаже дјевојчице и дјевојке да слободно закораче у области које се у одређеним „традиционалним“ поимањима доживљавају као „мушке“.

На отварању састанка, министарка науке и технолошког развоја Црне Горе Биљана Шћепановић истакла је да је, без обзира на њено позитивно искуство током школовања и рада, свјесна да се жене на Западном Балкану и шире суочавају са бројним изазовима у каријери и бављењу СТЕМ областима.

Women in STEM

„Кад говоримо о науци и иновацијама, морамо да поштујемо резултате, без обзира на то да ли резултате остварују жене или мушкарци. Поносна сам на број научница у Црној Гори и сјајне резултате женских стартапова. Министарство науке и технолошког развоја ће, кроз имплементацију Стратегије научноистраживачке дјелатности за период 2023-2027, подстицати већу заступљеност жена у СТЕМ областима“, казала је Шћепановић.

Како је рекла стална представница УНДП-а у Црној Гори, Даниела Гашпарикова, значајна родна сегрегација у образовању не постоји, јер жене чине већину образованог становништва у Црној Гори, а статистика указује да су дјевојчице и дјечаци током образовања подједнако заинтересовани да бирају СТЕМ као своје будуће занимање. “Међутим, ово се не пресликава на тржиште рада, гдје је међу активним и запосленим становништвом само 44% жена, док је већина њих запослена у најслабије плаћеним секторима”, додала је она.

Гашпарикова указује и да је мање од четвртине предузећа у Црној Гори у власништву жена. “Ако ово проширимо на Западни Балкан, имамо податак да више од 23% жена нема сигуран посао. Женама је потребан приступ финансијама, како би могле да искористе свој потенцијал и ускладе приватне и пословне обавезе. Друштва и економије на Западном Балкану напредоваће само ако жене и мушкарци имају једнаке могућности да изаберу живот какав желе“, поручила је Гашпарикова.

Women in STEM

Бранко Ружић, потпредсједник Владе и министар просвјете, науке и технолошког развоја Србије, поручио је да развој било које државе не може бити дугорочно одржив ако немамо равноправно учешће оба пола, додајући да пуну равноправност у свим областима друштвеног живота никад нећемо постићи ако жене нијесу економски независне и оснажене. “Јасно је да изостанак жена из брзо растућих професија будућности представља ускраћивање развојне шансе цјелокупног друштва. Зато је важно да повећање броја жена у овим областима буде високо на агенди свих земаља региона”, рекао је Ружић.

Регионална мрежа дјелује од 2021. године, када је одржан и иницијални састанак, фокусирајући се на оснаживање и размјену искустава жена које се на различите начине баве СТЕМ областима у оквиру држава Западног Балкана, те осмишљавање конкретних активности које ће допринијети бољој сарадњи и постизању родне равноправности у СТЕМ областима.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?