- Влада Црне Горе
Бизнис форум Управе за сарадњу са дијаспором-исеље...
Бизнис форум Управе за сарадњу са дијаспором-исељеницима окупио велики број привредника из државе и дијаспоре
Формирање мреже дијаспоре и сарадња наших успјешних привредника који живе и раде у иностранству са црногорским институцијама, ради доприноса дијаспоре у јачању привреде и економског напретка Црне Горе биле су теме данашњег Бизнис форума одржаног у Бијелом Пољу, у организацији Управе за сарадњу са дијаспором – исељеницима, у сарадњи са Општином Бијело Поље и суорганизатором Инвестиционо Развојним фондом.
Одржане су три панел дискусије, а међу учесницима панела били су представници државних органа, невладиног сектора, домаћи предузетници, успјешни привредници из дијаспоре и страни инвеститори.
На почетку Бизнис форума, обратио се в.д. директор Управе за сарадњу са дијаспором-исељеницима мр Сеид Хаџић који је у свом поздравном говору изразио задовољство поводом великог одазива Бизнис форуму и заинтересованост како дијаспоре, тако и локалног становништа, те и спремност државних институција да подрже овакве идеје у циљу економског развоја Црне Горе и јачању веза матице и дијаспоре. У свом излагању је објаснио да је форум основна карика обједињавања ресурса дијаспоре од интелектуалних до инвестиционих капацитета, у сарадњи са државним институцијама, организацијама и појединцима, како би заједничким дјеловањем подржали друштвене процесе у Црној Гори, али и подршку самој дијаспори.
На Бизнис форуму своје излагање је изнијела и извршна директорица Инвестиционо развојног фонда др Ирена Радовић и представила је важну улогу институције којом руководи, кад је у питању финансијско тржиште Црне Горе у смислу кредитне подршке црногорских привредника, као и предсједник Општине Бијело Поље Петар Смоловић који је у свом обраћању говорио о побољшању економског стандарда локалног становништва представљајући потенцијале Бијелог Поља и пројектима који ће створити велике шансе за развој зимског и љетњег туризма.
Панелисти су дискутовали о модалитетима сарадње представника наше дијаспоре са надлежним органима и локалним самоуправама, како би се препознале области у којима постоји потенцијал за економски напредак и валоризацију одрживих бизнис планова, у чијој би реализацији значајан допринос дали наши исељеници који имају успјешне компаније у иностранству. Њихово искуство и спремност да пруже подршку економском напретку и реализацији нових идеја у матици показатељ је да је наша држава спремна да јача везе са дијаспором и да заједнички градимо што љепши и повољнији посовни амбијент за развој Црне Горе.
Министар капиталних инвестиција мр Младен Бојанић је у свом излагању говорио о улози Министарства на чијем је челу у стварању пословног амбијента који ће фаворизовати дијаспору као стратешког партнера државе, док је испред Министарства економског развоја мр Јаков Милатовић послао поруку да су Министарство економског развоја и Влада Црне Горе највећи партнери дијаспоре, те да они, њихово знање, искуство и капитал ставе на располагање како би заједничким снагама створили пожељан пословни амбијент и учинили нашу државу економски јачом и пожељнијом за живот.
Бизнис форум је обраћањем затворио предсједник Владе Црне Горе проф. др. Здравко Кривокапић, а говорио је првенствено о значају улагања у инфраструктуру, пореској политици и дигитализацији, те и о потреби да научимо и примјењујемо добре примјере из иностранства и у сарадњи са дијаспором их уведемо у друштвене и економске процесе у Црној Гори. Навео је да је најбољи пут у циљу препорода Црне Горе, Европски пут, у којем ћемо преузети европске стандарде како би уједно допринијели економском бољитку који ће грађани осјетити, кроз видљиве резултате којима тежи Влада Црне Горе.
У оквиру форума организован је и гастро догађај „Путевима црногорских укуса“ у циљу промоције традиционалне црногорске кухиње и локалних, домаћих производа гдје су том приликом у организацији предузећа „Montaste“ окупљени локални произвођачи попут „Sjever.me“, „Gold travel“, „Винарија Радевић“, „Бјелопољско пиво“ и „Aqua Bianca“.
Наши исељеници, који дуги се дуги низ година успјешно баве бизнисом у иностранству, су показали спремност да буду стратешки партнери институцијама и јавним предузећима у Црној Гори, кроз стварање повољног пословног амбијента, како би дали допринос привредном развоју матице и успоставили и јачали сарадњу у областима од обостраног интереса.