Бојовић: Стручно образовање непосредно доприноси економском развоју државе

Објављено: 18.12.2023. 15:30 Аутор: Министарство просвјете, науке и иновација

У Министарству просвјете, науке и иновација организован је Erasmus plus информативни дан у области стручног образовања и обуке у организацији Националне Erasmus канцеларије у Црној Гори. У име Министарства просвјете, науке и иновација скуп је отворио државни секретар Драган Бојовић.

Циљ информативног дана је представљање резултата које је Црна Гора остварила током досадашњег учешћа у овој акцији, представљање новина у оквиру новог позива за подношење пројектних приједлога програма Erasmus plus, као и информисање свих потенцијалних учесника у овом програм о могућностима учешћа у акцији Изградња капацитета у области струлног образовања и обуке за коју је Црна Гора квалификована за учешће.

На састанку је наглашено да је подршка Министарства просвјете, науке и иновација изузетно важна за даљи развој овог програма.

„Желим да се наша плодотворна размјена знања, вјештина и искустава, наша интерперсонална упознавања и пријатељства, како у едукативној, тако и у људској равни, наставе у пуном капацитету у будућности”,  истакао је државни секретар у Министарству просвјете, науке и иновација Драган Бојовић.

Бојовић је  нагласио да стручно образовање доприноси економском развоју државе, као и да се фокусира на пружање вјештина и знања која су директно примјењива у занимањима или пољу рада.

„Стучно образовање се фокусира на пружање практичних вјештина, знања и обуке која је директно примјењива у одређеној индустрији, занимању или пољу рада. Циљ стручног образовања је припремити људе за улазак у одређено занимање или сектор, пружајући им специфична техничка, практична  и професионална знања и вјештине. Самим тим доприноси економском развоју државе, јер обучава људе за послове који су важни за продуктивност и конкурентност друштва. Такође, подстиче иновације јер образује људе који су способни да примијене своја знања и вјештине како би остварили нове технологије, процесе или производње“, истакао је Бојовић.

Међутим, у данашње вријеме настаје дефицит кадрова у многим важним областима.

„Недостаје вјештих занатлија, мајстора, електричара, механичара, грађевинара.  Када се каже за неког да је мајстор, то је одувијек значило да је зналац и без премца у својој области. Звање мајстор је, међутим, у данашњем времену у пракси девалвирано и све више ишчезава. Стога треба реафирмисати мајсторство, занатство, вјештине и изнова потенцирати њихов значај“, закључио је државни секретар.

Учесници су исказали задовољство до сада постигнутим резултатима Црне Горе  у оквиру програма Erasmus plus.

Поред представника Министарства просвјете, науке и иновација  учешће на овом догађају узели су гђа Вања Дрљевић, директорица националне Erasmus plus канцеларије у Црној Гори, помоћница директора Центра за стручно образовање, гђа Гордана Бошковић, као и представници Привредне коморе Црне Горе.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/3
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?