- Влада Црне Горе
Борис Марић
Борис Марић
Генерални секретар Владе
Kонтакт
мр Драгољуб Николић
генерални секретар ВладеБорис Марић је рођен 27. 07. 1971. године у Подгорици.
Образовање
У родном граду завршава Гимназију, математички смјер - програмирање. Уписује Машински факултет и завршава двије године и након годину дана уписује Правни факултет такође у Подгорици, гдје је и дипломирао.
Похађао је постдипломске студије на Факултету за државне студије у Подгорици, а додатно се усавршавао кроз Школу европских интеграција, у организацији ЦГО-а, Центра за развој невладиних организација (ЦРНВО) и Европског покрета у Црној Гори, уз подршку ФОСИ РОМ, и Школу демократског руковођења, у организацији Нансен дијалог центра у Црној Гори и Савјета Европе, као и кроз низ тренинга у области јавних политика и управљања организацијама.
Радно искуство
Радни ангажман започео је у НВО ЦРНВО као уредник првог часописа који се бавио цивилним друштвом „НВО Билтен“. Искуство потом стиче и у локалним јавним предузећима. У Секретаријату за спорт и културу-Подгорица је био референт за координацију пројеката Секретаријата, а у ЈП „Водовод“ био правни заступник, координатор правне службе и шеф наплате.
Од 2007. до 2010. године је био и политички активан као директор Покрета за промјене.
У НВО ЦГО је био виши правни савјетник и координатор пројеката из области владавине права.
Био је и члан првог састава Радне групе за припрему преговора о приступању Црне Горе ЕУ за Поглавље 23, Правосуђе и темељна права, испред НВО ЦГО-а, као и Управног одбора најшире националне коалиције НВО „Сарадњом до циља“.
Био је предавач у Школи демократије, коју организације ЦГО уз подршку фондације Friedrich Ebert, а ангажован је и као домаћи експерт SIGMA.
Извршни је директор НВО ЦЕГАС.
Током 2016. године, био је седам мјесеци Министар рада и социјалног старања у Влади изборног повјерења, као независни представник.
Од 1. јула 2021. године у 42. Влади је био државни секретар Министарства правде.
Од априла 2022. године обавља функцију Генералног секретара у 43. Влади Црне Горе.
Матерњи језик му је црногорски, а служи се и енглеским.
Аутор је бројних чланака из области демократије и европских интеграција, као и коаутор неколико публикација, од којих треба истаћи:
Европа у мом граду – цивилно друштво, локалне самоуправе, грађани и грађанке – улога и мјесто у процесу европских интеграција, ставови и перцепције грађана о интегративним процесима,
Правосуђе и суд јавности,
Приручник за практичну примјену Архуске конвенције,
Црногорски избори у коверти,
Одлуке без снаге-грађани без права,
Слобода окупљања између основног људског права и политизације,
Локални избори као основа демократије,
Приступ правди особа са инвалидитетим с посебним нагласком на процедуралне адаптације, и др.