- Влада Црне Горе
Министарство правде Божовић: Приоритет борба против корупције и кримин...
Божовић: Приоритет борба против корупције и криминала
У оквиру шведског предсједавања Савјетом Европске уније, данас је у Бриселу отпочео састанак високих званичника ЕУ и Западног Балкана о правосуђу и унутрашњим пословима.
Државни секретар у Министарству правде Бојан Божовић на састанку је истакао да је један од главних приоритета у раду Владе Црне Горе управо борба против организованог криминала и корупције, посебно корупције на високом нивоу те да Црна Гора наставља са процесом именовања кључних функција у правосуђу и снажно је опредијељена да тај процес приведе крају.
Он је подсјетио да је Министарство правде, у сталној комуникацији са партнерима и колегама из Европске комисије, Савјета Европе и Венецијанске комисије, приступило измјени и усаглашавању кључних законских аката са ацкуис-ем Европске уније, који су послати Европској комисији на коментаре, међу њима су – Кривични законик и Законик о кривичном поступку. Специјално државно тужилаштво покренуло је кривичне поступке против вец́ег броја високих функционера, носилаца правосудних и тужилачких функција и других носилаца значајних функција у државним органима и предузец́има Црне Горе у оквиру постигнутих резултата у борби против високе корупције.
Када је ријеч о сарадњи са Европским јавним тужилаштвом (ЕППО), на састанку је истакнуто да је Црна Гора у веома кратком периоду преговора усагласила Радни аранжман о сарадњи између Европског јавног тужилаштва (ЕППО) и Врховног државног тужилаштва Црне Горе, уз подсјећање да су овај документ у септембру прошле године потписали министар правде Марко Ковач и тадашња в.д. ВДТ- а Маја Јовановиц́.
Похваљена је и сарадња Црне Горе са EUROJUST-ом што је констатовано и у Извјештају Европске комисије о Црној Гори за 2022. годину, као и на састанку који је министар правде Марко Ковач имао са предсједником ЕУРОЈУСТ-а Владиславом Харманом 21. априла о.г. када је и изражено обострано задовољство због покретања пројекта WB CRIM JUST у октобру 2022. Поменути пројекат омогућава да Еуројуст пружи финансијску и стручну подршку и земљама Западног балкана.
“Ово је посебно мотивишуће за Црну Гору јер са сусједима углавном већ имамо закључене релевантне билатералне споразуме. Трошкови би били такође смањени а комуникација бржа јер би се и потребе за превођењем драстично редуковале због сличних или истих језика међу бројним државама. Тако да је циљ пројекта да се поспјеши, унаприједи и увећа сарадња између тужилаштава Западног Балкана” поручио је Божовић на састанку.
На састанку је било ријечи и о Алтернативном рјешавању спорова гдје је Црна Гора охрабрена за коришћење ових механизама јер утичу на скраћивање периода парнице, те смањење пратећих трошкова. Европска страна препознала је да се у случају Црне Горе механизам АРС-а примјењује и наставља да буде ефикасан, и позитивним је оцијенила кампању која је за циљ имала представљање примјене овог модела широј јавности у Црној Гори, а спроведена је током 2022. године.