Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Братић у Тивту: У сарадњи са локалном самоуправом до бољих услова образовања

Министарка просвјете, науке, културе и спорта, проф. др Весна Братић, боравила је у општини Тиват, гдје се сусрела са предсједником Општине, господином Жељком Комненовићем, и његовим сарадницима. Радни састанак је протекао у пријатној атмосфери, а саговорници су разговарали о текућим потребама грађана Тивта, проблемима тиватских ученика и могућим моделима њиховог рјешавања.

Поздрављајући све присутне, Комненовић је поручио да је овај сусрет прави начин да се систематски приступи рјешавању свих горућих проблема у Тивту. Небрига претходне власти, недомаћинско понашање и недовољно инвестиција, проузроковали су лоше стање у школским објектима, а као примјер ургентног проблема школске инфраструктуре Комненовић је апострофирао чињеницу да у школи пројектованој за 500, наставу тренутно похађа 1.700 ученика.

„Тиват је један од ријетких градова у Црној Гори који биљежи позитиван природни прираштај и стални пораст броја становника, па је инвестирање у нови школски објекат нужност за даље успјешно образовање наше дјеце”, казао је Комненовић.

О активностима, потешкоћама и прохтјевима самоуправе, министарку су обавијестили и потпредсједници Тивта, господин Владимир Арсић и Горан Божовић, фокусирајући се на реалне проблеме чијим би се рјешавањем створио подстицај за развој средине.

Уз захвалност на љубазној добродошлици, министарка Братић је истакла да заједнички приоритет, и Министарства на чијем је челу и тиватске локалне самоуправе, морају бити подизање стандарда и услова школовања: „У том смислу, имајући у виду значај стварања бољих услова за образовање наше дјеце, настављамо са пројектима реконструкције тиватских школа и улагањем у инфраструктуру.” Истовремено, министарка је обећала одговоран и савјестан третман који грађани Тивта и тиватска општина заслужују.

У наставку посјете, заједно са својим сарадницима и делегацијом локалне самоуправе, министарка Братић је обишла и ОШ „Драго Миловић”, испред које је делегацију примио директор Предраг Шушић, те Средњу мјешовиту школу „Младост” гдје је љубазан пријем приредила директорица Јованка Вујачић. Директори су министарку упознали са условима школовања тиватских ђака и инфраструктурним недостацима установа.
Током даљег обиласка, делегација Министарства је посјетила тиватску Музичку школу, гдје је пријем организовала директорица ове реномиране установе, Пина Бубања, која је министарки предочила богати историјат и импресивна достигнућа Школе и њених ученика.

Изузетно значајан сегмент на пољу сарадње са тиватским васпитно-образовним установама је и радни састанак доц. др Мартина Ћаласана, члана експертског тима Министарства просвјете, науке, културе и спорта, са директором ОШ „Драго Миловић“, Предрагом Шушићем, директорицом СМШ „Младост“ Јованком Вујачић, самосталним савјетником за превенцију болести зависности – Александром Даковићем, в. д. менаџерке Општине Тиват, Патрициом Побрић, те начелником ОБ Тиват, Драганом Контићем. Тема овог важног састанка је била превенција насиља, вандализма и злоупотребе недозвољених супстанци у школама, а разговарало
се о једном од могућих начина утицања на сузбијање ових проблема. У питању је модел који би се односио на постављање видео надзора у школама, који би чиниле камере са интегрисаним системом вјештачке интелигенције, односно софтвером за мониторинг, брзе претраге и сличним напредним својствима. Саговорници су разматрали да ли је такав модел примјењив у образовним установама, а основна идеја је сагледавање свих детаља и анализа овог модела за пилот пројекат који би се спровео у двије градске тиватске школе. Школе имају велики број ученика, а стратешки посматрано, узимајући у обзир локацију, пројектом би могао да буде обухваћен школски центар. Истовремено се разговарало и о финансијској анализи цјелокупног процеса са закључком да би, уколико би износ трошкова био оправдан у односу на постигнути резултат, могуће било направити партнерство и са другим општинама са циљем повећања безбједности дјеце у школама.

Развијање бољих услова образовања ђака, али и безбједност младих, у Тивту, као и у остатку Црне Горе, мисије су на којима Министарство просвјете, науке, културе и спорта предано и посвећено ради.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/6
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?