Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Брисел - Петар Марковић је дугогодишњи познавалац европских политика

Објављено: 20.10.2021. 10:15 Аутор: Министарство вањских послова

Мисија Министарства вањских послова је да, осим каријерних дипломата, Црну Гору представљају и личности које су оствариле запажене професионалне резултате у одређеној области. Један од таквих примјера је и нови шеф Мисије Црне Горе при Европској унији Петар Марковић.

Марковић је гостујући професор у Бриселу и дугогодишњи познавалац европских политика, чије знање је утемељено на академском образовању, сталном усавршавању, као и радном искуству у реномираним образовним кровним европским невладиним институцијама.

Петар Марковић је дипломирао међународне односе на Факултету политичких наука Универзитета у Београду, а мастер студије на енглеском језику из области европског права завршио је на Правном факултету београдског Универзитета, на тему „Европска служба за вањске послове: Обликовање постнационалног дипломатског система“.

Као стипендиста Ерасмус Мундус програма двојног доктората Европске комисије, докторске студије похађао је на Слободном универзитету у Бриселу и ЛУИСС универзитету у Риму. Додатно, уз стипендију белгијско-британске фондације Wиенер-Анспацх, четврту годину докторских студија провео је на Универзитету у Оксфорду, активно учествујући у раду Центра за европске студије и југоисточну Европу. Докторску тезу „Демократски дефицит Европске уније и транснационална демократска политичка култура“ одбранио је 2019. године у Бриселу и Риму.

Петар Марковић је до јула ове године био ангажован у Фиренци, у Школи за транснационално управљање Европског универзитетског института (ЕУИ), најзначајнијег постдипломског института из области европских студија.

Као добитник престижне стипендије Полицy Леадер Феллоwсхип, глобалног програма који пружа јединствену прилику младим професионалцима из цијелог свијета да додатно развију свој препознати приступ јавним политикама, професионалне вјештине и лидерски потенцијал, шест мјесеци је радио на пројекту који се тиче иновирања концепта и правног оквира грађанства ЕУ, с посебним освртом на тзв. будуће грађане Уније – држављане земаља у процесу приступања Европској унији.

Претходно, у 2020. и 2021. години, обављао је функцију Координатора за обуке о правима грађана ЕУ у Европској служби за грађанску акцију у Бриселу, а од 2018. до 2020. године био је директор ЕЦИТ Фондације у истом граду.

Његов рад препознат је од стране Европске комисије која га је 2018. године позвала да као један од 27 успјешних вођа тхинк танк-ова на простору Уније похађа Лидерску академију ЕК на којој се са највишим званичницима расправљало о будућности Европе.

У току 2013. године, Марковић је као представник академске заједнице (УДГ) био члан Радне групе за припрему и вођење преговора о приступању Црне Горе Европској унији за Поглавље 31 о вањској, безбједносној и одбрамбеној политици.

Такође, раније је био ангажован у Центру за европске интеграције Београдске отворене школе гдје је био задужен за управљање пројектима обука јавне администрације Србије из области европских интеграција.

Петар Марковић је гостујући професор на Бриселској школи управљања фламанског Слободног универзитета у Бриселу гдје је на енглеском језику предавао предмете: Политички систем Европске уније, ЕУ приступ демократизацији и људским правима (укључујући и политику проширења) и Историја Хладног рата.

Прије ступања на дужност амбасадора, Марковић је био ангажован као научни сарадник на франкофоном Слободном универзитету у Бриселу на којем је докторирао. Прије одласка на докторске студије, Марковић је од 2012. до 2014. године био сарадник у настави на Хуманистичким студијама Универзитета Доња Горица на предметима: Модерне политичке идеологије, Савремене политичке теорије, Политичка култура, Теорије међународних односа, Етика.

Један је од организатора и редовних говорника Дана Европске грађанске иницијативе (ЕЦИ Даyс) Европског економског и социјалног комитета (ЕЕСЦ). Осим бројних предавања на европским универзитетима, писао је о Црној Гори и Европској унији за Лондон Сцхоол оф Ецономицс анд Политицал Сциенце (ЛСЕ), Роyал Унитед Сервицес Институте фор Дефенце анд Сецуритy (РУСИ), Политицал Цритиqуе.

Завршио бројне обуке међу којима издвајамо оне из области међународне политике и послова ЕУ, стратешких комуникација, дигиталне дипломатије, транснационалног преговарања и транзиционе правде. Осим континуираног усавршавања, Марковић је велики љубитељ музике и свира клавир.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?