- Влада Црне Горе
Министарство поморства Бројне активности делегације Владе Црне Горе на ЦО...
Бројне активности делегације Владе Црне Горе на ЦОП26
Делегација Владе Црне Горе, коју чине Ана Самарџић, представница Кабинета Премијера Кривокапића, Данило Мрдак, државни секретар за екологију МЕПГ-а, Марко Перуновић, државни секретар за енергетику и рударство МКИ-ја, Јована Жарић, в.д. генералне директорице Директората за ЕУ интеграције, међународну сарадњу и климатске промјене МЕПГ-а и Милан Газдић, в.д. генералног директора Агенције за животну средину, учествује на глобалном самиту Конференције Уједињених нација о климатским промјенама у Великој Британији – ЦОП26. ЦОП26 сматра се прекретницом, посебно у смислу обавезивања држава на смислене и ефикасне акције које ће допринијети карбонској неутралности до средине вијека. Осим тога, циљ је и наставити напоре да се ограничи глобално загријавање на 1,5 степени Целзијуса (1,5Ц).
Велика је част представљати земљу која има изузетно низак удио у глобалној емисији ГХГ, а која се бројним пројектима и улагањима у обновљиве изворе енергије придружује глобалној борби за достизање циљева Паришког споразума, изјавила је Ана Самарџић. Она је додала да је у Црној Гору у току израда Просторног плана који ће да обезбиједи будућу основу одрживог развоја усмјереног ка достизању минималне или нулте емисије ЦО2 у Црној Гори.
Делегација је одржала билатерални састанак са Републиком Пољском. С тим у вези, важно је истаћи да су договорени даљи кораци у погледу подношења апликације за пројекте у склопу Фонда Полисх Цлимате Суппорт, којим се финансирају пројекти у области квалитета ваздуха, енергетске ефикасности и праведне транзиције.
Један од истакнутих састанака био је на тему „Посвец́ености Међународне поморске организације (ИМО) декарбонизацији бродарства кроз усклађену међународну акцију”, а дијалог је био усмјерен на главне изазове за рјешавање климатских промјена и декарбонизације међународног бродарства кроз регулаторни процес ИМО-а.
На маргинама самита, до сада, размијењене су информације и искуства са делегацијама Републике Србије, Финске, Нигерије и Камеруна.
На састанцима са представницима фондова: Зелени климатски фонд – ГЦФ, Глобални фонд за животну средину – ГЕФ и Адаптациони фонд – АФ сагледане су могућности и програмски оквири расположиви Црној Гори у циљу даље подршке развоју еколошке инфраструктуре, као и адаптације и митигације на климатске промјене.