БТСФ обука на тему “Хигијена хране у примарној производњи”

Објављено: 11.10.2024. 11:47 Аутор: УБХВФП

Фитосанитарне инспекторке, Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, Дарја Краљевић и Савета Перовић су у периоду од 30. септембра до 04. октобра 2024. године присуствовале обуци на тему "Хигијена хране у примарној производњи”, у организацији Беттер Траининг фор Сафер Фоод (БТСФ).

Обука је одржана у Болоњи, Италија.

Осим наших представница, обуци су присуствовали и представници из: Босне и Херцеговине, Хрватске, Ирске, Летоније, Литваније, Мађарске, Македоније, Малте, Њемачке, Норвешке, Португалије, Шпаније и Украјине, док су предавачи били експерти из: Француске, Италије, Мађарске и Њемачке.

Циљ обуке је да се учесници боље упознају са дефиницијама, појашњењима и практичним примјерима који се примењују на субјекте у пословању са храном, који раде у примарној производњи, односно потенцијалне опасности у току раста и развоја биља, берби, наводњавању, транспорту и слично. Такође, учесници су имали прилике да се боље упознају са условима за регистрацију, контролу документације, мјерама предострожности, елементима управљања ризиком, службеним контролама итд.

На обуци су се обрађивале сљедеће теме:

  • Хигијенски захтјеви и процедуре које се односе на контроле опасности у примарној производњи;
  • Производња, хигијена и опасности: мјере за управљање опасностима прије бербе, у току и после бербе;
  • Процедуре, праксе и методе како би се осигурало да се храна производи, рукује, пакује, складишти и транспортује под одговарајуц́им хигијенским условима у примарној производњи и према захтјевима које постављају службене контроле и купци;
  • Информације о епидемијама изазваним храном неживотињског поријекла у ЕУ и свијету;
  • Национални и ЕУ водичи за добру праксу;
  • Евиденције, сљедљивост, лабораторијска испитивања и друге праксе произвођача који производе лиснато поврц́е.

Такође, говорило се и о другим темама:

  • Процјени и категоризацији ризика;
  • Планирању службених контрола на основу анализе ризика и категоризације;
  • Стратешкој алокацији ресурса и анализи ризика.

У склопу ове обуке били су организовани и теренски обиласци произвођача лиснатог поврћа, као и обилазак фабрике за производњу клица.

На имању пољопривредног произвођача учесници су могли видјети пољопривредне активности прије бербе, у току и/или после бербе лиснатог поврћа, као и одређене неусаглашености, потенцијалне ризике за потрошаче и указали на исте. Такође, постављали су питања о примјени средстава за заштиту и исхрану биља, као и о примјени  биоцида, како би видјели да ли на правилан начин користе иста.

У фабрици су обишли све фазе производње клица и изданака, разговарали са присутним радницима и постављали питања о свакој појединачној фази производње и то: расту, развоју, наводњавању, сушењу, паковању и транспорту крајњих производа – клица и изданака.

Учесници су на обуци имали прилику да стекну нова знања и искуства, како би могли иста примјењивати и подијелити са осталим колегама и, наравно, са произвођачима.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/6
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?