- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде „Будућност шума“- заједничка сесија Комитета за шу...
„Будућност шума“- заједничка сесија Комитета за шумарство и дрвну индустрију у Риму
Начелник Дикреције за шумарство мр Ранко Канкараш испред Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде учествује на 71. Заједничкој сесији Комитета за шумарство и дрвну индустрију и 41. сесији европске комисије за шумарство FAO, у Риму од 22. до 25. новембра 2021. године, под заједничким називом „Будућност шума“
Сесије су прилика да се државе чланице FAO и UNECE упознају са савременим трендовима у шумарству и преради дрвета. Најактуелније теме везане су за климатске промјене и њихов утицај на раст и распрострањење шума, трендове у производњи и преради дрвета, нове технологије у шумарству и преради дрвета као што су употреба дрвета за производњу батерија у IT сектору или дрвних влакана у текстилној индустрији.
У контексту шумарске политике, сесије се надовезују на скорије завршену Министарску конференцију о обнављању европских шума гдје су европске земље обећале да ће радити на рестаурацији шума у Европи, посебно шума које су страдале у шумским пожарима, као и заустављања свих видова обешумљавања.
Интересантна дискусија се водила везано за транзицију економије ка циркуларној биоекономији, гдје се отварају нова тржишта за дрво као енергент и биогорива.
Посебно тематско поглавље односило се на раст тражње за дрветом на глобалном плану и драстичан раст цијена производа од дрвета. Пројекције за наредни период су да ће тражња за дрветом у Европи и у 2022. години и даље расти, што значи да ће расти и цијене производа од дрвета. То је са једне страна изазов за државе да развију одрживе социјалне програме за становништво које зависи од дрвета као енергента, док је са друге стране одлична прилика за шумарство у Црној Гори да на бази повољних тржишних услова спроведе реформу шумарског сектора и оснује државно предузеће за газдовање шумама које ће преузети комерцијалне послове у шумарству.
То је такође добра прилика за дрвопрерађиваче у Црној Гори да пласирају своје производе на европско тржиште дрвета, да унаприједе производњу и да на бази нових аранжмана инвестирају у нове технологије.