- Влада Црне Горе
Пореска управа Булајић: Интензивнија регионална сарадња доприније...
Булајић: Интензивнија регионална сарадња допринијеће продуктивнијој заједничкој борби против пореских превара и утаја
Интензивнија регионална сарадња допринијеће проактивној размјени информација и искустава, као и продуктивнијој заједничкој борби против пореских превара и утаја, укључујући све надлежне институције, оцијенио је директор Управе прихода и царина Владимир Булајић.
Директор УПЦ учествује на Самиту министара финансија, гувернера централних банака и директора пореских управа региона, који се одржава 29. и 30. маја у Будви.
Као један од панелиста на сесији у којој су учествовали директори пореских управа региона, чија је тема била “Реформа и модернизација пореских власти – циљ, домети и границе”, Булајић је апострофирао да су кључни приоритети Управе борба против сиве економије и корупције, реформа пореске и царинске администрације и заокруживање процеса дигиталне трансформације.
Булајић је указао да је један од највећих изазова земаља региона дигитализација пословних процеса - како на лакши начин омогућити извршавање пореских обавеза, а сачувати повјерење.
“У ери дигитализације развила се потреба за убрзаним развојем дигиталних услуга које су једноставне и олакшавају приступ сервисима јавне управе. Преко дигиталних платформи и алата може се много лакше до подизања свијести пореских обвезника о неопходности и обавези правовременог плаћања, повећања повјерења и подстицања извршавања обавеза, уз афирмацију добровољног поштовања пореских и царинских прописа.”
Директор Управе прихода и царина нагласио је и управљање људским ресурсима као један од најважнијих изазова са којима се Управа суочава.
“Једна од приоритетних активности је унапређење и снажење кадровског потенцијала и структуре кроз доношење и спровођење стратегије за управљање људским ресурсима УПЦ 2023 - 2026, као и усвајање акционог плана за њену реализацију. Циљ је већи степен ефикасности, бољи квалитет рада, подршка реорганизацији Управе, заштита и јачање повјерења у рад институције.“
Он је, између осталог, истакао да ће се системским јачањем институције по моделу доброг управљања најбрже стићи до снажне и савремене администрације, као и на најбољи начин допринијети реализацији мисије и остваривању стратешких циљева УПЦ.
"Нарочита пажња посвећена је јачању фискалне дисциплине и елиминисању нелојалне конкуренције, као и подизању свијести о значају легалног пословања. Све ово спроводи се кроз превентивне, стимулативне али и рестриктивне мјере. За спречавање раста сиве економије неопходно је интензивирати координацију између надлежних органа који учествују у превенцији и сузбијању сиве економије, што ће резултирати бољом наплатом прихода и смањењем неформалног рада. Велики допринос борби против сиве економије дало је и увођење електронске фискализације у промету производа и услуга“, додао је директор УПЦ.
Самит министара финансија, гувернера централних банака и директора пореских управа региона завршава се данас. Тема овогодишњег Самита је „Финансијска и монетарна стабилност региона у неизвјесним временима продужене геополитичке и економске кризе“, а покровитељи су Централна банка, Министарство финансија и Управа прихода и царина Црне Горе. Самит организује Савез економиста Србије са београдским недјељником НИН, као главним медијским партнером.
На конференцији учествују многобројни експерти из Србије, Црне Горе, Албаније, Сјеверне Македоније, БиХ, Хрватске и Словеније, те представници Европске инвестиционе банке (ЕИБ), ММФ-а, пословних банака, осигуравајућих друштва и највећих компанија у региону.