Цертификационо тијело GovME CA

Министарство јавне управе је успоставило и управља инсфраструктуром јавних кључева (ПКИ), тј. системом за пружање квалификованих електронских услуга повјерења. У складу са Законом о електронском потпису („Службени лист РЦГ", бр. 55/2003, 31/2005), ово министарство је 2009. године уписано у Евиденцију давалаца електронских услуга повјерења за вршење електронске услуге повјерења израда цертификата за напредни електронски потпис. Од 2025. године, Министарство јавне управе је стекло статус квалификованог даваоца електронских услуга повјерења и за органе државне управе врши сљедеће услуге повјерења:

  • израда квалификованог цертификата за електронски потпис;
  • израда квалификованог цертификата за електронски печат;
  • израда квалификованог временског печата;
  • квалификована услуга електронске препоручене доставе;
  • квалификована услуга верификације квалификованих електронских потписа;
  • квалификована услуга верификације квалификованих електронских печата.

Такође, Министарство врши електронску услугу повјерења израде сертификата за аутентификацију интернет страница, која се уписује у Евиденцију давалаца електорнских услуга повјерења.

Ове услуге омогућавају безбједну електронску идентификацију и потврду аутентичности докумената, чиме се административни и пословни процеси поједностављују и убрзавају.

Шта је ГовМЕ ЦА?

ГовМЕ ЦА (Говернмент оф Монтенегро Цертифицатион Аутхоритy) је званично сертификационо тијело Владе Црне Горе, основано у оквиру Министарства јавне управе у циљу пружања квалификованих електронских услуга повјерења и електронске идентификације. Његова основна улога јесте да обезбиједи безбједно и поуздано дигитално окружење за електронску комуникацију између државних институција, као и између државе и грађана.

ГовМЕ ЦА функционише у складу са Законом о електронској идентификацији и електронском потпису, као и са еИДАС регулативом Европске уније, што га чини усклађеним са савременим европским стандардима и праксама у области дигиталног идентитета.

Коме је намијењен ГовМЕ ЦА?

Услуге које пружа ГовМЕ ЦА првенствено су намијењене органима државне управе, сходно важећој Уредби о организацији и начину рада државне управе, али, у ширем смислу, оне служе дигитализацији јавне управе и јачању повјерења у електронске сервисе државе.

Захваљујући тим услугама, јавна управа је у могућности да комуницира ефикасније, безбједније и транспарентније, путем дигиталног потписивања докумената, аутентификације корисника и електронске доставе.

Структура и организација ГовМЕ ЦА

Хијерархијска структура ПКИ заснована је на двослојној архитектури коју чине коријенско сертификационо тијело ГовМЕ Роот ЦА и подређено сертификационо тијело, које пружа електронске услуге повјерења за крајње кориснике ГовМЕ ЦА.

ГовМЕ ЦА функционише кроз јасно дефинисану структуру коју чине три кључна тијела:

  • Управљачко тијело (ГовМЕ ЦА ПМА) – надлежно за стратешко управљање и доношење одлука које се односе на функционисање система;
  • Оперативно тијело (ГовМЕ ЦА ОА) – надлежно за свакодневне техничке и оперативне активности, провјеру функционалности и надзор над системом;
  • Регистрационо тијело (ГовМЕ ЦА РА) – одговорно за обраду захтјева корисника, идентификацију и регистрацију субјеката који захтијевају електронске услуге повјерења.

Ова структура омогућава висок ниво безбједности, ефикасности и институционалне одговорности у раду система, чије управљање представља изузетан напор

Техничка и правна усклађеност

Систем ГовМЕ ЦА развијен је, тестиран и сертификован у складу са највишим стандардима информационе безбједности и законодавним захтјевима. Цјелокупан систем – укључујући софтверско рјешење и пратећу документацију – развијан је паралелно и потпуно је усклађен са:

  • Законом о електронској идентификацији и електронском потпису,
  • еИДАС регулативом Европске уније,
  • међународним стандардима у области безбједности и услуга повјерења.
Сертификација ГовМЕ ЦА система

Као један од неопходних корака у процесу добијања статуса квалификованог даваоца електронских услуга повјерења, извршена је независна процјена усклађености успостављеног ГовМЕ ЦА са националним и ЕУ законодоваством, као и међународним стандардима из ове области. Процјену је извршио Словенски институт за каковост и мерословје (СИQ) из Љубљане – акредитовано и нотификовано тијело за оцјену усклађености према релевантним ЕУ директивама.

Након успјешне опсежне провјере свих чињеница које се односе на рад ГовМЕ ЦА, наведени институт је издавао међународно признати сертификат Аттестатион оф Цонформитy за ГовМЕ ЦА систем, чиме је овај систем и званично сертификован.

Значај за Црну Гору и јавну управу

Формирањем и покретањем рада ГовМЕ ЦА, Црна Гора је направила значајан искорак у дигиталној трансформацији јавне управе. Овим је:

  • унапријеђена безбједност електронске комуникације,
  • обезбијеђена усклађеност са националним и законодавством и стандардима Европске уније,
  • омогућена шира употреба дигиталних сервиса,
  • ојачано повјерење у дигитално пословање и електронске сервисе у јавном сектору.

ГовМЕ ЦА представља темељ дигиталног повјерења и важан стуб модерне и ефикасне јавне управе у Црној Гори.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?