- Влада Црне Горе
Честитка премијера Кривокапића поводом Дана црного...
Честитка премијера Кривокапића поводом Дана црногорског судства
Поводом Дана црногорског судства, предсједник Владе Црне Горе проф. др Здравко Кривокапић упутио је честитку вршитељки дужности предсједнице Врховног суда др Весни Вучковић, носиоцима судијских функција и запосленима у судству.
Свим запосленим у црногорском правосудном систему желим да честитам Дан судства.
Празници су дани који обавезују на свечани протокол, али и дани када смо позвани да сагледамо учињено и да се још савјесније и одговорније подсјетимо дугорочних циљева који чине фундамент поруке самог празника.
Будући да се навршава двјеста двадесет и пет година од доношења Стеге црногорске и брдске, а двјеста двадесет и три године од усвајања Законика опшчег црногорског и брдског, у манастиру Стањевићи код Будве, обавезни смо да се преиспитамо као друштво, а посебно је то обавеза судства и сваког судије у правосудном систему, који је носилац највеће одговорности у области правосуђа – колико смо данас далеко од правде и правице, те од савјести, части, општег добра и сигурности на којима се темеље и ови првијенци црногорског законодавства.
Недостатак независности, самосталности, професионализма и одсуство високе етичке и моралне личне принципијелности, без које не може бити истинског дијељења правде, нити правне државе, довели су до тога да су постигнути резултати у оквиру црногорског правосуђа оцијењени, од стране европских институција и званичника, оцјеном која нас, као државу која претендује да буде прва сљедећа ЕУ чланица, обавезује на хитне реформе.
Реформе које очекујемо да ће се спровести у судству, а чији почетак се, из више разлога, не одвија динамиком коју ова Влада очекује, не спречава судије да одговорно, посвећено и храбро обављају свој посао. Циљ поменутих реформи управо је препознавање појединаца у судству, чији професионализам нема цијену. Све што је, могуће, било тајно, постаће јавно, па ни судије не могу избјећи правично вредновање и оцјењивање њиховог минулог рада.
Посљедњи Извјештај ЕК о Црној Гори за 2021. јасно и гласно говори да је стање у судству потребно промијенити убрзаним темпом. Влада искрено и предано ради на томе да држава Црна Гора што прије дође до зацртаног, европског циља. Затварајући процес формирања Судског и Тужилачког савјета и рјешавањем свих преосталих питања која су истакнута у мишљењима Венецијанске комисије о Закону о судском Савјету и судијама и Закону о државном тужилаштву, приступни преговарачки процес ће доживјети потребно убрзање. Правда у потпуности мора да проструји крвотоком нашег система, што ће поништити друштвене категорије или слојеве привилегованих, недодирљивих или свемоћних, какви су, евидентно је, у нашем друштву присутни.Не смијемо доћи у ситуацију да европски и међународни судови раде посао који треба да раде судови државе Црне Горе.
Зашто правда, по правилу, мора бити спородостижна? Борба за квалитетније судство, јесте борба за основна, загарантована људска права, борба за човјека и за бољи, комфорнији, безбједнији и богатији живот свих грађана Црне Горе.
Поздрављам вас у доброј вјери да ће заједничким прегнућем свих грана власти и свих дјелатника у судству и тужилаштву, Црна Гора заиста постати правна држава, држава правне сигурности у чије институциије, поготову правде, грађани имају потпуно повјерење. Без чувања суштине Устава и закона, нема ни еколошке државе Црне Горе, ни чистог мора ни језера, ни сигурности ни безбједности наше дјеце, ни буџетског суфицита, нема хармоније у друштву. Поготово нема једнакости и равноправности свих грађана, па ни социјалне правде нити инклузивности – закључује се у честитки предсједника Владе.