Црна Гора ће опорезивати коцкарске добитке, планира милионе еура прихода

Објављено: 10.09.2024. 08:15 Аутор: Управа за игре на срећу

Црна Гора ће опорезивати коцкарске добитке, планира милионе еура прихода (слободнаевропа.орг)


У Црној Гори је 1.121 објеката за клађење (фото архив)

Црна Гора ће од 1. јануара опорезивати добитке од игара на срећу.

Тако ће држава од сваког добитка од 300 или више еура узимати 15 одсто. На тај начин очекује се годишњи приход од око пет милион еура, процијенила је Влада.

Овај порез дуги низ година имају земље региона, попут чланица Европске уније Хрватске и Словеније.

Према подацима Радија Слободна Европа (РСЕ), у хрватски буџет се на тај начин прошле године слило више од 70 милиона еура.

Црна Гора је одлуку о порезу донијела упркос притиску приређивача игара на срећу, који су прикупили око 22.000 потписа за петицију којом се тражи укидање тог пореза.

Овај порез је био уведен и 2015. године, али га је Влада под сличним притиском исте године и укинула.

У Црној Гори 1.121 објеката за клађење

Колики је опсег коцкарске индустрије?

У Црној Гори је на игре на срећу 2022. утрошено око 1,1 милијарда еура, процјењује се у извјештају специјализованог тијела Савјета Европе МОНЕYВАЛ, што је готово петина црногорског бруто домаћег производа.

На крају јуна 2024. било је 1.121 објеката у којима су се приређивале игре на срећу - 963 кладионице, 153 аутомат клуба, четири казина и једна томбола затвореног типа.

Укупни приходи од игара на срећу и наградних игара закључно са јулом 2024. године, по основу концесионих накнада, износили су 17,7 милиона еура, што представља за преко 70 одсто већи приход у односу на исти период 2023, каже за РСЕ директор Управе за игре на срећу, Спасоје Папић.

"Ово је јако озбиљан резултат који је потврда исправних политика и механизама државе у контексту стварања неопходних предуслова за снажније приходе од области игара на срећу", оцјењује Папић.

Direktor Uprave za igre na sreću Spasoje Papić
Директор Управе за игре на срећу Спасоје Папић

Велики број приређивача као и објеката представља двоструки изазов за друштво, истиче за РСЕ директор Управе.

С једне стране, ова индустрија доприноси економији државе кроз значајне приходе, отварање великог броја радних мјеста и стимулисање других повезаних сектора.

"С друге стране, морамо бити свјесни чињенице да игре на срећу могу имати значајан друштвени утицај, укључујући потенцијалне проблеме с зависношћу и негативне посљедице за најрањивије групе у друштву", додаје Папић.

Држава је, истиче, дужна да обезбиједи одговоран оквир који подразумијева строгу регулацију, промоцију одговорног приређивања игара на срећу и подршку за програме превенције и лијечења зависности.

Из "Монтенегро Бета" су казали у спонзорисаној објави да је на лијечењу од зависности у Црној Гори "тренутно регистровано свега 13 лица" и да је њиховим напорима Црна Гора на самом зачељу када су у питању појаве болести зависности.

Они тврде да би порез могао довести до повећања зависника.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?