Црна Гора на прагу Лифе Програма

Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера је у кратком временском периоду, у синергији са партнерима из Европске уније (ЕУ), успјело да створи реалне претпоставке за припрему акредитације Црне Горе ка ЛИФЕ програму.

Ресорни министар Дамјан Ћулафић казао је да ће након приступног периода од неколико мјесеци, Црна Гора коначно добити приступ средствима из овог механизма.

„У име нашег Министарства захваљујемо се и новом Амбасадору ЕУ у Црној Гори, г. Јохану Сатлеру на разумијевању и подршци, цијенећи значај приступања Црне Горе овако битном финансијском инструменту који је посвећен заштити животне средине, очувању природе и дјеловању у подручју борбе против климатских промјена“, истакао је министар Ћулафић.

Овај програм дјелује од 1992. године, и од тада је суфинансирао око 4600 пројеката широм ЕУ, са укупним доприносом од приближно 6,5 милијарди еура. Ново програмско раздобље 2021 – 2027 године вриједно је 5,4 милијарде ЕУР.

У тренутном програмском периоду, Програм ЛИФЕ подијељен је у два подручја – Заштита животне средине и Дјеловање у подручју климе, сваки са два потпрограма:

 Подручје Заштита животне средине:

1. потпрограм „Природа и биодиверзитет“

2. потпрограм „Циркуларна економија и квалитет живота“

 Подручје климатских промјена:

1. потпрограм „Митигација и адаптација на климатске промјене“

2. потпрограм „Транзиција ка чистој енергији“

У складу с Уредбом, Програм ЛИФЕ може пружити различите врсте бесповратних средстава за сљедеће врсте пројеката: Пројекти стандардних дјеловања (Стандард Ацтион Пројецтс, САП); Стратешки пројекти за природу (Стратегиц Натуре Пројецтс, СНАП) – пројекти из области природе и биодиверзитета; Стратешки интегрирани пројекти (Стратегиц Интегратед Пројецтс, СИП) – развој и имплементација еколошких, климатских стратегија или акционих планова; Пројекти техничке помоћи (Техницал Ассистанце Пројецтс); Дјеловања координације и потпоре (Цоординатион анд Суппорт Ацтионс, ЦСА).

Стопа суфинансирања кроз Програм ЛИФЕ је до 60% укупних прихватљивих трошкова, односно до висине 75% за приоритетне врсте из потпрограма Природа и биодиверзитет. Потпрограм Транзиција ка чистој енергији суфинансира се до 95% .

У склопу Програма ЛИФЕ пројекти трају до максимално 10 година, уз просјечно трајање досадашњих пројекта од 3 до 5 година.

Осим држава чланица ЕУ које су акредитоване учеснице на програму, са обавезом плаћања годишње котизације, у последње двије године ЛИФЕ програм је одобрио учешће и Исланду, Молдавији, Сјеверној Македонији и Украјини. Државе које су званично изразиле интересовање за приступ програму и у процесу преговарања су: Албанија, Андора, Израел, Турска и Фарска острва.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?