- Влада Црне Горе
Министарство европских послова Црна Гора наставила са реформама и резултатима у ф...
Црна Гора наставила са реформама и резултатима у финансијским поглављима
Црна Гора је у протеклом периоду наставила са реформама у финансијским поглављима, што је евидентирано и у овогодишњем Извјештају Европске комисије. Доношењем пакета подршке привреди и грађанима, као и значајном финансијском подршком ЕУ, Влада Црне Горе је правовремено предузела адекватне мјере у смањењу негативних посљедица пандемије коронавируса, оцијењено је на састанку Пододбора за економска и финансијска питања и статистику.
На 14. састанку овог Пододбора између Црне Горе и Европске уније, који је одржан онлине, а који покрива економска и финансијска питања и изазове, као и политике у оквиру поглавља 17, 18, 32 и 33, представници црногорских надлежних институција су упознали представнике ЕК са активностима спроведеним у претходном периоду у овим областима.
Начелник Одсјека за секторске политике ЕУ у Канцеларији за европске интеграције, Андреј Орландић је захвалио на подршци ЕУ исказаној посебно током пандемије, али и порукама са недавно одржаног самита ЕУ – Западни Балкан који је потврдио неподијељену посвећеност Уније процесу европске интеграције региона.
Он је информисао колеге из ЕК о четвртом и петом пакету помоћи које је Влада донијела у периоду од претходног састанка Пододбора, а који су усмјерени на подршку угроженим категоријама становништва, као и за одржавање ликвидности домаћих предузећа и одржавање нивоа запослености, уз додатну подршку привреди уочи туристичке сезоне.
Орландић се осврнуо и на посљедњи извјештај ЕК, изразивши задовољство што је у два, од четири поглавља обухваћена овим пододбором, констатован напредак.
Упознао је саговорнике са активностима у поглављима покривеним Пододбором, међу којима су Програм економских реформи 2021-2023, Ревидиране смернице за макроекономску и фискалну политику за период 2021-2023, Годишњи план званичне статистике за 2021. годину, Консолидовани извјештај о управљању и унутрашњим контролама у јавном сектору Црне Горе за 2020. годину, Уредба о успостављању интерне ревизије у јавном сектору, те Закон о буџету Црне Горе за 2021. годину.
Истакао је да Црна Гора остаје посвећена испуњавању преосталих обавеза из преговарачких поглавља 17- Економска и монетарна унија, 18- Статистика, 32- Финансијски надзор и 33- Финансијске и буџетске одредбе, с циљем унапређења стања и достизања пуне спремности за чланство у ЕУ.
Државни секретар у Министарству финансија и социјалног старања, Бранко Крвавац је представио досадашње резултате у дијелу консолидације јавних финансија и унапрјеђењу фискалних показатеља у 2021. години. Он је предочио даље планове када је у питању економска политика Владе у средњем року и програм Европа сад!, који садржи низ нових мјера пореске политике усмјерених на стварање услова за унапрјеђење животног стандарда запослених и смањење пореског оптерећења на рад, а све с циљем стварања предуслова за дугорочно одржив економски раст и развој, усмјерено ка стабилности јавних финансија као једног од најзначајнијих предуслова за то.
Представница Министарства финансија и социјалног старања и руководитељка Пододбора, Бојана Бошковић је захвалила колегама из Европске комисије на сарадњи током припреме састанка Пододбора и изразила очекивање да ће он бити прилика да се размијене информације о реализованим активностима у областима за које је овај Пододбор надлежан, као и да, од колега из ЕК добијемо додатне сугестије и смјернице ЕК које су од посебног значаја за наставак спровођења реформи. Она је посебно истакла остварени напредак у области економских критеријума, што ће се рефлектовати и кроз овогодишњи Програм економских реформи, који ће до краја јануара бити упућен Европској комисији.
Представник Комисије у Генералном директорату за сусједску политику и преговоре о проширењу, Шиштоф Зурек истакао је снажну подршку ЕУ Црној Гори и њеним европским аспирацијама. Он је истакао недавне примјере посвећености ЕУ – посјету председнице Европске комисије Фон дер Лејен, Самит на Брду и, у економском контексту, прошлогодишње усвајање Економског и инвестиционог плана за Западни Балкан, који је недавно употпуњен ИПА-ом ИИИ. Он се осврнуо на Извјештај за Црну Гору, потврђујући да документ још једном даје детаљан преглед стања и јасне препоруке за напредак на путу ка ЕУ за сва преговарачка поглавља, укључујући и теме о којима се расправљало на састанку Пододбора. „Економија Црне Горе биљежи снажан опоравак у 2021. години, подстакнут оживљавањем туризма који је бржи од очекиваног, повећањем извоза и јачом приватном потрошњом“, напоменуо је Зурек, истичући да су за ублажавање макроекономских ризика потребне кредибилне фискалне стратегије, као и стратегије дуга.
Шеф Јединице у Генералном директорату за економска и финансијска питања Уве Стам се осврнуо на економску ситуацију, с посебним акцентом на утицај Ковид – 19 пандемије. Он је похвалио остварени напредак у појединим финансијским поглављима који је нотиран у овогодишњем Извјештају о Црној Гори и указао на потребу усвајања нове фискалне стратегије у циљу јачања јавних финансија и смањења јавног дуга. Оснивање Фискалног савјета би помогло учвршћивању транспарентности и имплементацији фискалних правила. Такође је поздравио уложене напоре у дијелу пословног окружења, додајући да су потребне даље активности, укључујући ту и сектор туризма.
СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ
ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ