Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора планира да до 2030. године смањи емисију гасова с ефектом стаклене баште за 35%

Црна Гора је ажурирала свој национално утврђени допринос (NDC) и обавезала се да до 2030. године смањи емисију гасова са ефектом стаклене баште за 35%.

Влада Црне Горе је 3. јуна 2021. године усвојила Извјештај за припрему ажурираног националног утврђеног доприноса (NDC) из 2020. године.

Ажурирани национални утврђени допринос (NDC), је обавеза преузета према Оквирној Конвенцији Уједињених нација о климатским помјенама (UNFCCC) по Париском споразуму, и представља политичко обавезивање да се емисије гасова са ефектом стаклене баште смање до 35% до 2030. године. Садржи информације о националним околностима, процесу планирања, претпоставкама и методолошким приступима за које постоје реалистичне прилике да буду имплементиране. Сценарио емисија по NDC-ју педвиђа смањење емисија од 35% у поређењу са нивоом емисија из 1990. године, која се сматра референтном.

NDC који је Црна Гора израдила је праведан и амбициозан јер има за циљ да обезбиједи додатно смањење националних емисија гасова са ефектом стаклене баште (GHG), а да истовремено задовољи потребе земље за економским развојем, омогућавајући на тај начин изводљиво кретање у правцу дугорочне декарбонизације. Опоравак економије Црне Горе и прилагођавање постпандемијском периоду подразумијева структурне реформе, иновативне моделе пословања и инвестиције за чију ће одрживост важан предуслов бити смањење емисије GHG.

Циљне вриједности NDC-ја предложене у овом извјештају базирају се на већ постојећим мјерама, за које постоје реалистичне процјене у погледу имплементације. Дакле, изведена циљна вриједност NDC-ја није припремљена са намјером да се постигне дугорочан циљ, као што је климатска неутралност до средине вијека, али се препознаје да је овај дугорочни ниско-карбонски развој потребан да би се пружила подршка Париском споразуму и да би се извршило усклађивање са амбицијом у оквиру Зеленог споразума за Западни Балкан. Препоручује се да Црна Гора елаборира стратегију дугорочног ниско-карбонског развоја и да анализира како и када се климатска неутралност може постићи. 

Влада Црне Горе је у процесу ажурирања свог Национално утврђеног доприноса имала подршку Канцеларије Уједињених нација за развој (UNDP) у Црној Гори. UNDP се, у оквиру свог „климатског обећања“ обавезао да ће помоћи Црној Гори да ревидира NDC. Највећи број предложених мјера односи се на секторе енергетике, затим индустрије и отпада.

Saopštenje Mepg i UNDP


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?