Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора поуздан партнер ЕУ у борби против климатских промјена

На позив г-ђе Леоноре Гевеслер (Leonore Gewessler) министарке за климатску акцију, животну средину, енергију, мобилност, иновације и технологију Републике Аустрије, г-ђа Ана Новаковић Ђуровић, министарка екологије, просторног планирања и урбанизма, учествовала је на Министарској конференцији Западног Балкана и Турске која се одржала у Бечу од 31. маја до 1. јуна 2022. године. Поред министарке Новаковић Ђуровић, конференцији су присуствовали и министри животне средине из земаља Западног Балкана и Турске, високи представници Европске комисије и Генерални директорат Европске комисије за климатску акцију (DG CLIMA).

„Потписивањем Софијске декларације, Црна Гора је преузела обавезу да дијели климатску амбицију исказану у Европској Зеленој Агенди за Западни Балкан, да заједно са ЕУ буде климатски неутрална до 2050. године. Интеграција у ЕУ је кључни стратешки циљ за државу и ми ћемо уложити све своје капацитете да остваримо овај циљ“, истакла је министарка Новаковић Ђуровић.

На конференцији је дискутовано је о свим аспектима и расположивим механизмима за смањење емисија гасова са ефектом стаклене, значају транспарентних и инклузивних поступака процјене утицаја на животну средину и климатске промјене.

Претходно Национални утврђени допринос на који смо се обавезали да до 2030. године смањимо емисију гасова са ефектом стаклене баште до 30%, остварен је 2018. године. Кроз ревидирани допринос из 2021. године поставили смо нови циљ од 35%. Са следећим ажурирањем Националног утврђеног доприноса 2025. године вјерујем да ћемо ићи корак даље, те да ћемо поставити нови циљ од 45% смањења емисија гасова до 2030. године, закључила је Новаковић Ђуровић.

Такође, министарка Новаковић Ђуровић додатно је нагласила чињеницу да је процес приступања ЕУ фокус рада Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма, али и Владе Црне Горе у наредном периоду, нарочито у процесу испуњавања завршних мјерила из Поглавља 27 - Животна средина и климатске промјене, на којем се интензивно ради, те да је ова конференција била прилика да се представе активности Црне Горе у борби против климатских промјена.

Посебно је истакнут значај размјене знања и искуства, експертизе у погледу праведне транзиције, гдје Црна Гора рачуна на подршку Републике Аустрије као поузданог партнера, уз наглашавање значаја успостављања дијалога свих интегралних група, владе, приватног сектора, НВО, шире друштвене заједнице, у погледу креирања политика за праведну транзицију, укључујући и увођење таксе на емисије ЦО2 - царбон прицинг.

Имајући у виду значај и тематске области посјете, чланови делегације Владе Црне Горе, коју је предводила Ана Новановић Ђуровић, министарка екологије, просторног планирања и урбанизма сачињавали су: Љубиша Павићевић, в.д. генералног директора Директората за ЕУ интеграције, међународну сарадњу и климатске промјене у Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма; Данијела Чабаркапа, руководитељка Дирекције за климатске промјене, у Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма, Јелена Бан, самостална савјетница II у Дирекцији за климатске промјене, у Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?