Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора први пут добила апарате за оживљавање на јавним површинама

Објављено: 23.02.2022. 11:12 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

Црна Гора први пут добила апарате за оживљавање на јавним површинама: Апарат даје гласовне инструкције за спашавање живота

Први пут у историји црногорског здравства, на јавним површинама у десет градова постављено је двадесет дефибрилатора - уређаја за оживљавање у случају срчаног удара. То је саопштила министарка здравља, др Јелена Боровинић Бојовић на званичном представљању апарата у централи Завода за хитну медицинску помоћ у Подгорици.

Дефибрилаторе су добили Подгорица, Никшић, Даниловград, Цетиње, Будва, Котор, Тиват, Херцег Нови, Бар и Улцињ. У Подгорици, нпр. дефибрилатори се налазе у домовима здравља Блок В, Златица, Нова Варош, Побрежје, Голубовци и у здравственој станици Убли.

Уређаји су набављени оквиру IPA пројекта Европске уније RACE (Race for life). У свом граду препознаћете их по скраћеници АЕД.

„Аутоматски екстерни дефибрилатор је преносни уређај који испоручује електричну струју особама које имају срчани застој усљед поремећаја срчаног ритма. Куриозитет је да овај апарат даје гласовне инструкције према најновијим смјерницама основних поступака одржавања живота. Апарат врши анализу ритма и препоручује или не препоручује дефибрилацију, и корисника води кроз цијели поступак оживљавања”, објаснила је министарка Боровинић Бојовић.

Ови апарати, како је казала, од су непроцјењиве важности за здравствени систем с обзиром на то да је најчешћи узрок изненадног срчаног застоја смртоносни срчани ритам (вентикуларина фибрилација), па преживљавање зависи од брзине третмана који се назива дефибрилација, а која се врши управо овим уређајима.

“Будући да је срчани застој један од најчешћих узрока смрти у нашој земљи, а да је један од узрока и неадекватна припрема пацијента до доласка Хитне помоћи, и имајући у виду кратак временски период до фаталних посљедица, очекујемо да ће постављање ових апарата на јавним површинама допринијети томе да се спасе велики број живота наших грађана, а квалитет здравствене услуге, Хитне помоћи и цјелокупног здравственог система на овај начин се подиже на виши ниво”, напоменула је др Боровинић Бојовић.

Завод за хитну медицинску помоћ је раније организовао едукативне радионице за правилну употребу дефибрилатора и  то за 263 особе из подгоричког Дома здравља, за ангажоване у службама заштите и спашавања, за припаднике МУП-а као и за запослене на Аеродрому Подгорица, планинаре/извиђаче и за дио ученика волонтера.

Сваки апарат садржи и сигнал за праћење, односно GSM систем. Надзор се врши из сједишта Хитне помоћи у Подгорици.

Директор ЗХМП др Вук Никовић казао је да се реализацијом овог пројекта по први пут виде обриси праве хитне помоћи. Он се захвалио донаторима који су жељели да буду анонимни и који су помогли да се, како је казао, опреми простор који ће бити претеча великог диспечерског центра хитне медицинске помоћи. 

Такође, захвалио се Телекому на донацији, у висини од пет хиљада еура, захваљујући којој је у комплетан возни парк (50) уграђен је GPS систем праћења возила у циљу што ефикаснијег и бржег стизања Хитне помоћи на мјесто несреће. Др Никовић је нагласио да је Телеком препознао значај постојања диспечерског центра у Заводу за хитну медицинску помоћ.

„Надам се да ће ово користити неким будућим генерацијама и да ће се Завод за хитну медицинску помоћ препознавати у правом смислу и да ће све више људи остајати да раду у хитној медицинској помоћи“, казао је др Никовић.

Директор Дома здравља Подгорица, др Данило Јокић поручио је да синергија здравственог система почевши од Министарства здравља, Завода за хитну медицинску помоћ, Клиничког центра, као и свих домова здравља представља примјер добре организације и може послужити генерацијама које долазе  као путоказ како се може и треба радити за добробит свих грађана Црне Горе.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/2 Фото: ПР Служба Министарства здравља
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?