Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора први пут учествује у европској кампањи о здрављу биља

Објављено: 28.07.2023. 13:00 Аутор: ЕФСА

Европска агенција за безбједност хране (ЕФСА), Европска комисија (ЕЦ) и њихови партнери у државама чланицама Европске уније (ЕУ) покрећу кампању #ПлантХеалтх4Лифе којој се придружује Црна Гора. Кампања промовише свијест о здрављу биљака и утицају који оно има на наш свакодневни живот.

Биљке представљају окосницу живота на Земљи – оне су извор ваздуха који удишемо и хране коју једемо. Њихово здравље угрожавају штетни организми, чијој бројности и ширењу на нове територије погодују  климатске промјене и активности као што су трговина и путовања. Неки штетни организми могу довести до огромне економске и еколошке штете, а нарочито приликом њихове инвазије на нове територије. 

У новије вријеме добар примјер је бактерија Xyлелла фастидиоса која се појавила први пут у Европи и уништила на милионе стабала маслине у Апулији, италијанској регији, од којих су нека била стара више стотина година, а њено ширење широм јужне Европе причињава велике штете и на другим биљним врстама – украсном биљу, бадемима, виновој лози. 

„Црна Гора је претходних година постала домаћин једне нове значајне штеточине палми – црвеног сурлаша палми, који је уништио велики број канарских палми и значајно нарушио љепоту многих шеталиста и башти на  црногорском приморју. Сада је за његу и одржавање осјетљивих врста палми неопходно вршити превентивна хемијска третирања против овог инсекта. Овај случај нам је осим штете донио, надамо се и поуку. Научили смо да се штеточине биља брзо шире и причињавају велике штете, ако се не предузму хитне, организоване мјере на широком подручју. Само хитна и ефикасна акција, након појаве нове опасне штеточине биља може спријечити њено ширење и штете. Због тога је неопходно ширење информација о ризицима од таквих појава”, изјавила је Маја Петровић, савјетница за здравље биља у Управи за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове која је централни надлежни орган за здравље биља у Црној Гори.

Наши поступци су пресудни – укључите се!

„Чувајте здравље биљака, заштитите живот” је порука кампање: свако од нас има важну улогу! Посјетите веб-сајт #ПлантХеалтх4Лифе: хттпс://цампаигнс.ефса.еуропа.еу/ПлантХеалтх4Лифе/ме/индеx.хтмл и откријте како можете сачувати здравље биљака:

•    Да ли путујете ван ЕУ? Ако се током путовања одушевите неком егзотичном биљком, фотографишите је, немојте понијети њене гранчице или сјеме кући. У супротном, могли бисте донијети и проширити нове штеточине у свом пртљагу.

•    Биљке које купујемо, укључујући плодове воћа и поврћа такође могу бити извор штеточина и болести уколико нијесу правилно провјерене и сертификоване. Када преко интернета купујете биљке, провјерите да ли имају фитосанитарни сертификат.

Свако може подржати ову кампању. На веб-сајту #ПлантХеалтх4Лифе можете наћи изворе информација преведене на све језике ЕУ – материјале за штампу, видео снимке и објаве на друштвеним мрежама које можете дијелити на својим каналима. Заједно можемо обезбиједити здравију будућност за себе, своје заједнице и животну средину!

О КАМПАЊИ

#ПлантХеалтх4Лифе је вишегодишња кампања, осмишљена на захтјев ЕЦ и темељи се на дубинској анализи перцепције и понашања повезаних са здрављем биљака широм ЕУ. Ове године кампања обухвата 12 земаља: Белгију, Кипар, Чешку, Естонију, Финску, Грчку, Мађарску, Летонију, Литванију, Црну Гору, Сјеверну Македонију и Словенију. Осим тога, 3Д видео инсталације пружиће имерзивно искуство у три најактивнија центра за путовања ван ЕУ: Амстердам, Мадрид и Милано. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?