Црна Гора први пут усвојила Стратегију деинституционализације за период 2025–2028.

Влада је на данашњој сједници усвојила неколико важних стратешких докумената, који се доносе с циљем унапређења система социјалне и дјечје заштите у Црној Гори, а један од њих је Стратегија деинституционализације за период 2025–2028. године са Акционим планом за 2025. годину

Министар социјалног старања, бриге о породици и демографије Дамир Гутић је казао том приликом да се Стратегија деинституционализације за период од 2025. до 2028. године са Акционим планом за 2025. годину доноси се у циљу превенције институционализације, деинституционализације корисника/корисница и трансформације пружалаца услуга како би се осигурао живот у породици, односно заједници, као и развоја услуга подршке за живот у заједници и савјетодавно-терапијских и социјално-едукативних услуга, те да се Стратегија деинституционализације први пут доноси у Црној Гори.

Основ за доношење стратегије је Закон о социјалној и дјечјој заштити, чији је један од кључних принципа превенција институционализације и доступност услуга у најмање рестриктивном окружењу увијек када за то постоје услови у домовима корисника/корисница или локалној заједници кроз ванинституционалне облике заштите, које осигуравају различити пружаоци услуга, са циљем побољшања квалитета живота корисника/корисница и њихове социјалне укључености, додао је министар Гутић.

Министар је подсјетио да је деинституционализација циљ који је постављен и у бројним међународним и европским конвенцијама, уговорима и стратегијама, Конвенцији УН о правима лица с инвалидитетом и Конвенцији УН о правима дјетета које осигуравају право на самосталан живот и укључивање у заједницу.

За спровођење Стратегије деинституционализације планирана су значајна средства у буџету Црне Горе, као и средства донаторске подршке, у укупном износу од преко 50 милиона еура, навео је министар Гутић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?