- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Црна Гора се представила као успјешан примјер прим...
Црна Гора се представила као успјешан примјер примјене концепта С3 у оквиру ЕУ недеље региона и градова 2023
Ове недеље у Бриселу обиљежава се 21. издање једног од највећих догађаја посвећеног Кохезионој политици “ЕУ недеља региона и градова 2023”. Ово је прилика када градови и региони показују свој капацитет за стварање раста и радних мјеста, спровођење кохезионе политике Европске уније и подстицање улоге локалног и регионалног нивоа за добро Европско управљање.
Посебна пажња ове године посвећена је успјешним причама у примјени концепта паметне специјализације у Региону за сусједство и проширење, па је тако искуство и успјешан примјер Црне Горе представљен јуче на панелу под називом: “Паметна специјализација: Главна достигнућа и предстојећи изазови у Региону за проширење”.
„Наш пут није био нимало лак, али упркос бројним глобалним, али и локалним, изазовима, са поносом можемо рећи да је паметна специјализација увијек налазила свој пут ка даљој фази, била препозната као инструмент развоја, те да је засигурно стратешко опредјељење државе у наредном периоду, уз нашу отвореност да се, како на регионалном, тако и на ЕУ нивоу, повежемо са економијама, које дијеле наше приоритете“, казала је директорица за иновације и технолошки развој и национална координаторка за паметну специјализацију, мр Маријета Барјактаровић Ланзарди. Она је представила пут Црне Горе, све успјешне приче и изазове и најавила почетак припрема Црне Горе за нови стратешки циклус 2025-2029.
Модератори панела били су Никола Радовановић из Генералног директората Удружени истраживачки центар (ДГ ЈРЦ) и Сандрине Беауцхамп из Генералног директората за проширење (ДГ НЕАР), док су своје искуство представили и национални координатори за паметну специјализацију из Србије и Грузије.
Подсјећамо, Црна Гора је прва земља ван Европске уније која је усвојила Стратегију паметне специјализације С3 2019-2024 и сада улази у завршну фазу имплементације првог циклуса. У протеклом периоду, примјеном овог концепта представљено је како наука и иновације у комбинацији са секторским политикама, у оквиру јасно дефинисаних приоритетних области, могу да допринесу економском расту и развоју државе. Од усвајања Стратегије С3 средином 2019. године радило се на успостављању снажаног система координације и управљања овим процесом, Црна Гора је реформисала свој иновациони екосистем, радила на утврђивању све усмјеренијих мјера подршке развоју у дефинисаним областима и уложила преко 70 милиона до краја 2022. године у ове инструменте, и то доминантно из националног буџета.