Црна Гора у европској кампањи о здрављу биља #ПлантХеалтх4Лифе

Објављено: 18.05.2024. 09:02 Аутор: ЕФСА

Велики број партнера из цијеле Европе удружили су снаге како би покренули другу годину кампање #ПлантХеалтх4Лифе, чији је циљ подизање свијести о дубоким везама између здравља биљака и свакодневног живота, стимулишући активизам грађана у заштити здравља биљака. Кампању воде Европска агенција за безбједност хране (ЕФСА), Европска комисија (ЕК) и 22 европске земље.

Како здравље биљака утиче на наше животе?
Биљке чине 80% хране коју једемо и пречишћавају ваздух који удишемо. Али то није све: здраве биљке значе добар пољопривредни принос, што утиче на доступност хране и цијене хране за потрошаче. Климатске промјене и активности људи као што су трговина и путовања представљају велики притисак за биљке, а ширење биљних штетних организама и болести може имати разорне економске и еколошке посљедице. Сјетимо се племењаче кромпира која је средином 19. вијека довела до разорног губитка усјева и била главни узрок Велике глади у Ирској.

Искуство Црне Горе
У новије вријеме добар примјер је бактерија Xyлелла фастидиоса која се појавила први пут у Европи и уништила на милионе стабала маслине у Апулији, италијанској регији, од којих су нека била стара више стотина година, а њено ширење широм јужне Европе причињава велике штете и на другим биљним врстама – украсном биљу, бадемима, виновој лози.
Црна Гора је претходних година постала домаћин једног новог значајног штетног организма палми – црвеног сурлаша палми, који је уништио велики број канарских палми и значајно нарушио љепоту многих шеталиста и башти на црногорском приморју. Сада је за његу и одржавање осјетљивих врста палми неопходно вршити превентивна хемијска третирања против овог инсекта. Овај случај је осим штете донио и поуку.

Штетни организми биља брзо се шире и причињавају велике штете, ако се не предузму хитне, организоване мјере на широком подручју. Само хитна и ефикасна акција, након појаве новог опасног штетног организма биља може спријечити њено ширење и даљу штету Због тога је неопходно ширење информација о ризицима од таквих појава.

Међутим, многи грађани Европе још увијек немају довољно знања о томе зашто је здравље биљака важно. Кампања #ПлантХеалтх4Лифе има за циљ подизање колективне свијести о ризицима по здравље биљака и о улози коју свако од нас има у заштити биљака.

„Здравље биљака утиче не само на животну средину, економију и европски ланац исхране, већ и на нашу садашњицу и нашу будућност – одржавајући биљке здравима, штитимо живот. Зато можемо рећи да смо поносни на укљученост грађана Европе у ову тему, што показује највеће до сада учешће држава чланица у кампањи #ПлантХеалтх4Лифе“, изјавио је Тобин Робинсон, руководилац ЕФСА-ине Јединице за биљке, који Је ову кампању представиО на симпозијуму под називом „Здравље биљака без граница“ који се одржао у оквиру белгијског предсједавања Савјетом ЕУ у Бриселу.

„Информисани грађани Европе, наоружани тачним информацијама о здрављу биљака, могу помоћи у заштити и очувању нашег биодиверзитета“, рекла је Кофлер Бери, замјеница генералног директора за одрживост хране при Директорату за здравље и безбједност хране (ДГ САНТЕ). „Здравље биљака представља приоритет за Европску комисију у оквиру приступа „Једно здравље“. Информисањем људи о значају спречавања уношења штетних организама у Европску унију и њиховим оснаживањем кроз знање како би предузели одговарајуће акције, можемо промијенити ствари.“

Укључите се!
Ангажованост сваког грађанина Европе кључна је за одржавање здравља биљака. Посјетите вебсајт кампање #ПлантХеалтх4Лифе - линк: хттпс://www.ефса.еуропа.еу/ен/плх4л  и сазнајте како можете заштитити здравље биљака. Пронаћи ћете ресурсе доступне на свим језицима ЕУ, укључујући саопштења, објаве на друштвеним мрежама које можете подијелити на вашим каналима и видео записе.

Они ће вам можда бити нарочито корисни ако сте:

• Знатижељни путник који воли да истражује свијет и природу.
• Баштован који узгаја и брине се о свом поврћу, цвијећу и дрвећу код куће, у свом дворишту или на свом балкону.
• Родитељ забринут за храну коју дјеца једу и који жели да заштити пољопривредне заједнице, животну средину и биодиверзитет за будуће генерације.

Ове године нудимо бројне могућности за учешће у кампањи која ће бити присутна на сајмовима, изложбама и у школама у земљама учесницама. Погледајте националну страницу вебсајта кампање како бисте се упознали с дешавањима у вашој земљи и пратите нас како бисте добили више информација кроз наредне објаве!

О кампањи
#ПлантХеалтх4Лифе је вишегодишња мултинационална кампања осмишљена на захтјев Европске комисије која је заснована на дубинској анализи перцепција и понашања везаних за здравље биљака широм ЕУ. Ове године, кампања обухвата 21 државу чланицу и једну земљу кандидата, што представља двоструко већи опсег у односу на претходну годину: Белгију, Хрватску, Кипар, Чешку, Данску, Естонију, Финску, Француску, Нјемачку, Грчку, Мађарску, Ирску, Летонију, Литванију, Малту, Пољску, Португал, Словачку, Словенију, Шпанију, Шведску и Црну Гору.

О ЕФСА-и
Европска агенција за безбједност хране (ЕФСА) је агенција Европске уније основана 2002 да служи као непристрасан извор научних савјета онима који имају улогу управљања ризицима и информише о ризицима везаним за ланац исхране.
Агенција сарађује са заинтересованим странама на промовисању кохерентности научних савјета на нивоу ЕУ и обезбјеђује научну основу за законе и прописе ради заштите европских потрошача од ризика везаних за храну – од њиве до трпезе.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?