Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора, уз подршку ЕУ партнера, остаје фокусирана на испуњене завршних мјерила из поглавља 27

Министарка екологије, просторног планирања и урбанизма, Ана Новаковић Ђуровић са својим сарадницима, разговарала је у Бриселу са комесаром за животну средину, океане и рибарство, Виргинијусом Синкевичијусом о наставку процеса реформи и приближавања европским стандардима у области заштите животне средине, у свијетлу испуњавања мјерила и привременог затварања Поглавља 27.

Црногорска страна констатовала да је настављен интензиван рад на имплементацији Акционог плана за испуњавање завршних мјерила који представља кључни стратешки документ, чијом успјешном имплементацијом Црна Гора потврђује посвећеност заштити животне средине.

На састанку је било ријечи и о изазовима у процесу имплементација, имајући у виду сложеност поглавља и финансијску захтјевност, посебно у области управљања отпадом и квалитета вода, док су у фокусу састанка биле и теме везане за заштиту природе, Улцињску Солану, ријеку Тару, квалитет ваздуха, као и циркуларну економију.

Црна Гора настоји да оправда епитет еколошке државе, кроз пуну посвећеност и рад, не само на проглашењу застићених подручја, већ и проналажењу и успостављању функционалних модела управљања, нагласила је министарка Новаковић Ђуровић.

Европска комисија остаје на располагању за даљу подршку на путу испуњавања обавеза из европске агенде, као и неопходне експертизе када је ријеч о Закону о управљању отпадом и осталим прописима за које је потребно мишљење ЕК , поручио је комесар Синкевичијус.

Директор Агенције за заштиту животне средине информисао је о активностима на успостављању Натура 2000, зонирању застићених подручја у складу са ЕУ стандардима, за националне паркове: Скадарско језеро, Дурмитор и Ловћен, као и о усвојеној Црвеној листи заштићених врста. Посебно је нагласио значај позива за Агенцију за заштиту животне средине Црне Горе за аплицирање за пуноправног члана Европске агенције за животну средину, узимајући у обзир чињеницу да први пут ову могућност има нека од земаља која није чланица ЕУ.

Саговорници су се сагласили да предстоји захтјевна фаза имплементације правне тековине ЕУ за коју је неопходно обезбиједити континуирано јачање административних капацитета, као и значајна финансијска средства неопходна за изградњу инфраструктуре.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/4
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?