Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црногорске НВО су дале снажан допринос опоравку од кризе изазване корона вирусом, посебно у дијелу едукације становништва, а МЈУДДМ је посвећено стварању бољих услова за њихов рад

Објављено: 30.03.2022. 13:56

ministarka Tamara Srzentić

Црногорске НВО су дале снажан допринос опоравку од кризе изазване корона вирусом, посебно у дијелу едукације становништва, а МЈУДДМ је посвећено стварању бољих услова за њихов рад.

Активна и гласна улога цивилног сектора у Црној Гори и  њихов значај у демократизацији друштва, препознат је у Министарству јавне управе, дигиталног друштва и медија, које је изузетно посвећено концепту партиципативне демократије и развоју цивилног друштва које подразумијева укључивање грађана и НВО организација у друштвене и политичке процесе.

То је на регионалном онлајн форуму “Одговор и прилагодљивост организација цивилног друштва“ поручила министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија, Тамара Срзентић. 

“Моје размишљање о стварању повољног амбијента за развој НВОа и унапређење сарадње између сектора је у правцу како да превазиђемо изграђени гап измедју владиних и невладиних организација  и како да осигурамо да владине институције науче да користе тако важан и моћан ресурс као сто су организације цивилног друштва”, поручила је министарка Срзентић. 

Том приликом, осврнула се на неке од резултата ресора на чијем је челу, посебно наглашавајући транспарентан и инклузиван процес израде стратешких докумената Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија, и истакла да, “не могу да замислим ниједну успјешно планирану јавну политику, ни развој програма у корист грађана, уколико током планирања владине организације не користе специфичне податке и знања којима располажу НВО организације. Зато морамо и даље обострано радити на подстицању прикупљања заједничких података и њихову брзу размјену”, нагласила је министарка Срзентић. 

Пандемија изазвана вирусом цовид 19, учинила је да се у друштву какво је наше, додатно појачају постојеће социјалне рањивости, а одређени сегменти друштва, изложени новим. Широм свијета организације Уједињених нација и бројне владе, одају почаст доприносу које су нво имале током епидемије. 

“То признање заслужују и црногорске НВО организације, иако сте се и сами соучили са економским посљедицама које је криза проузроковала у вашем сектору. Ви сте више радили и били излозени незаштићеном раду, а   преусмјеравања глобалних фондова на финансирање последица цовида, смањило је сигурне изворе финансирања па је  дошло до смањивања броја запослених, а неке НВО у овом периоду су престале са радом”, истиче Срзентић.

У Министарству јавне управе, дигиталног друштва и медија, како истиче министарка Срзентић,  активно су радили на креирању повољнијег амбијента за дјеловање цивилног друштва, са посебним освртом на изазове које је ЦОВИД19 пандемија додатно проузроковала.  

С тим у вези, у сарадњи са партнерима из цивилног друштва, и уз техничку подршку која је финансирана од стране Европске комисије, припремљен је Нацрт Стратегије сарадње органа државне управе и невладиних организација 2022-2026, који се тренутно налази на јавној расправи и зато су позвали све још једном да узму активно учешће током јавне расправе, узимајући у обзир значај инпута које добијају од представника цивилног сектора.

“У Нацрту Стратегије сарадње органа државне управе и невладиних организација 2022-2026 мапирали смо изазове у досадашњој сарадњи државе и невладиног сектора међу којима су кључни слабости постојећег модела државног финансирања, као и регионално неуравнотежен развој невладиног сектора, затим слаба професионализација невладиног сектора и слаба унутар секторска повезаност и координација невладиних организација у области јавног заступања, као и неадекватан нормативни оквир за волонтирање и недостатак подстицаја за развој волонтирања”, нагласила је Срзентић.

Један од стратешких циљева односи се управо на јачање НВО сектора као једног од партнера државе, како би се ојачао НВО сектор у области пружања услуга, смањиле регионалне разлике и подстакло умрежавање НВО у појединим областима.  

Такође, паралелно са овим процесом, у Министарству јавне управе, дигиталног друштва и медија, радили су  и на идентификовању проблема и изналажењу могућих рјешења код буџетског финансирања НВО, свјесни чињенице да је буџетско финансирање пројеката и програма НВО, један од кључних облика партнерства државне и НВО, а такође, свјесни изазова на које су нам партнери из НВО указали да постоје приликом примјене постојећег модела финансирања. 

“Ви сте мање и агилније организације у односу на Владине институције, желим вам брзу и учинковиту примјену научених лекција из ковид кризе и успјешно прилагођавање изавовима дигитализације. У мени ћете увијек имати пријатеља и партнера”, закључила је том приликом министарка Тамара Срзентић. 

Регионални онлајн форум “Одговор и прилагодљивост организација цивилног друштва“ дио је регионалног пројекта „Подстицање регионалне сарадње и политичких одговора у вријеме кризе“ који спроводе НВО Партнери Албанија, Центри цивилних иницијатива из БиХ, Косовска фондација цивилног друштва, Македонски центар за међународну сарадњу, НВО Грађанске иницијативе из Србије и ЦРНВО из Црне Горе. 


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?