- Влада Црне Горе
Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Ћулафић: Црна Гора настоји да осигура и унаприједи...
Ћулафић: Црна Гора настоји да осигура и унаприједи животну средину
Министар екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, Дамјан Ћулафић, говорио је на првој интерној радионици на тему “Мониторинг политика и садашњег стања квалитета унутрашњих вода”.
“Црна Гора је у својој прошлости, као и сада, а надамо се и у будућности позната, не само на Балканском полуострву, него и у Европи, а и шире, по њеној неоспорној и универзалној природи и укупној културној вриједности”, казао је министар Ћулафић.
Подсјетио је да се у јавности стално говори о неопходности заштите животне средине.
“Задовољство ми је рећи како интензивирањем заштите природних вриједности, Црна Гора у посљедње вријеме настоји осигурати и унаприједити животну средину како би се изузетно природно богатство сачувало и за будуће нараштаје”, рекао је министар Ћулафић.
Како је истакао, биолошка разноврсност није само еколошка и економска корист, већ и незамјењиви дио нашег културног насљеђа и историје и легитиман извор за будуће генерације.
“Знамо да су језера, као кључни елемент наших екосистема, од непроцјењиве вриједности за природу, али и за заједнице које живе у њиховој близини”, додао је министар Ћулафић.
Подсјетио је да квалитет воде директно утиче на здравље флоре и фауне, али и на здравље људи, те је од изузетне важности да успоставимо ефикасне методе за његово стално праћење и унапређење.
“Заједнички изазови са којима се сусрећемо, попут загађења, еутрофикације, климатских промјена и све већег притиска на наше природне ресурсе кроз експлоатацију и неодрживо коришћење, захтијевају иновативна рјешења и координисане акције”, навео је Ћулафић.
Према његовим ријечима, СМАРТ пројекат – технолошки подухват који има за циљ унапређење праћења квалитета вода у нашим језерима, користи најсавременије методе вјештачке интелигенције.
“Кроз овај пројекат, који је уједно и прекогранични подухват, указује се прилика не само за прекограничну сарадњу и размјену искустава јер окупља стручњаке и ресурсе Хрватске, Босне и Херцеговине и Црне Горе, већ је и прилика за предузимање кључних корака у очувању нашег заједничког природног блага – биодиверзитета наших водених екосистема. Овај пројекат је примјер како иновације могу да се користе за добробит природе и људи и модел за будуће иницијативе које ће повезивати знање, технологију и међусобну подршку у циљу очувања природног окружења”, казао је министар Ћулафић.
Очекује да ће овај пројекат, кроз успостављање мреже сензора, базе података и напредних алата за анализу, омогућити не само прецизно праћење стања наших водних тијела, већ и доношење конструктивних одлука које ће допринијети очувању еколошке равнотеже и одрживом развоју наших регија.
“Ово је прилика да кроз међудржавну сарадњу, заједнички рад и размјену знања постигнемо циљеве који су изнад граница наших појединачних држава. Вјерујем да ће резултати СМАРТ Пројекта бити од велике користи за наше језерске екосистеме, али и да ће обезбиједити основу за постављање нових стандарда у области заштите животне средине”, закључио је министар.