Ћулафић: До краја године одредити локацију Регионалног рециклажног центра у Бијелом Пољу

На састанку министра екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, Дамјана Ћулафића, са представницима општине Бијело Поље поручено је да је потребно што интензивније радити како би до краја ове године одредили локацију будућег Регионалног рециклажног центра.

Министар је са сарадницима посјетио Општину Бијело Поље.

Напоменуо је да је то крупно државно питање и да Државни план управљања отпадом предвиђа одређивање те локације. Истакао је да је то проблем којим се не може бавити само Општина Бијело Поље, поготово узимајући у обзир финансијске могућности.

"Оно на шта сви заједно треба да обратимо пажњу јесте да имамо рокове које треба поштовати, бенефит од изградње Регионалног центра и да имамо у виду да до краја 2026. године треба да испунимо све рокове из Поглавља 27", указао је министар Ћулафић.

Додао је да ће Министарство, уз подршку међународних партнера обезбиједити средства за реализацију пројекта.

Подсјетио је да ће се на сјеверу реализовати 24 од укупно 41 новопланираног капиталног пројекта.

Предсједник Општине Бијело Поље Петар Смоловић казао је да је смањење броја ложишта на угаљ, приликом пројектовања условило коришћење еко-прихватљивих ложишта.

"Уградња филтера за смањење загађења ваздуха на свим јавним установама, уградња пречишћивача ваздуха у вртићима, смањење индивидуалних ложишта као и уградња клима уређаја, само су неке од мјера које је Општина Бијело Поље реализовала у претходном периоду како би се умањила загађеност ваздуха, која је дугогодишњи проблем нашег града. Смањење загађења у виду депонија такође биљежи напредак, са 108 депонија, очишћено и уклоњено је 18 дивљих депонија”, навео је Смоловић.

Представници Министарства су још једном напоменули да је потребно затварање депоније Добраково и да је то свакако добар корак узимајући у обзир обавезе које Црна Гора мора испунити у погледу затварања Поглавља 27.

Констатовано је да би се затварањем депоније убрзао процес изградње Регионалног центра.

На састанку је разговарано и о пројекту Израде Студије нултог стања на подручју Ђаловића пећине, коју је припремила Агенција за заштиту животне средине, а биће урађено нулто стање биодиверзитета што подразумијева пописивање врста и хабитата на истраживаном подручју.

Закључено је да ће Министарство у сарадњи са локалном самоуправом и убудуће радити на реализацији пројеката од суштинске важности за одрживи развој и унапређење заштите животне средине и квалитета живота грађана.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?