- Влада Црне Горе
Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Ћулафић – Ганги: Допринијети стварању отпорнијег п...
Ћулафић – Ганги: Допринијети стварању отпорнијег прехрамбеног система
Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера (МЕРС) и Организација за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО) одржали су састанак на којем се разговарало о кључним питањима везаним за прехрамбени систем и изазове које постављају климатске промјене.
Представници ФАО-а су нагласили да је њихов тренутни фокус усмјерен на унапређење прехрамбеног система, посебно у контексту све израженијих глобалних изазова. Истакнуто је да Уједињене нације препознају потребу за системима који су не само ефикасни већ и отпорни на еколошке и климатске промјене, као и одрживи на дугорочном нивоу. У том смислу, ФАО се активно залаже за имплементацију стратегија које ће осигурати да прехрамбени системи могу да се прилагоде промјенама и да дугорочно осигурају сигурност хране за све људе.
Једна од кључних тема састанка биле су климатске промјене, које све више утичу на пољопривреду, природне ресурсе и сигурност хране. Замјеник регионалног представника ФАО-а за Европу и Централну Азију Набил Ганги истакао је да је организација већ у процесу припреме два важна пројекта који ће бити посвећени прилагођавању климатским промјенама и ублажавању њихових посљедица, чиме ће се допринијети стварању отпорнијег прехрамбеног система у Црној Гори.
Поред тога, истакнута је важност обиљежавања Свјетског дана хране, као глобалног подсјетника на потребу да свака особа на планети има једнак приступ квалитетној и здравој храни. Ова иницијатива је од изузетног значаја, посебно у свјетлу растућих изазова неједнакости и глобалних поремећаја у ланцу снабдијевања храном.
Разговарано је и о потенцијалним могућностима коришћења Зеленог климатског фонда, који представља важан ресурс за финансирање пројеката који се односе на заштиту животне средине и климатске промјене. Такође је поменут и Фонд за заштиту животне средине, чија средства су донирана за спровођење важних еколошких пројеката, а остаје да се види како ће се расподијелити средства за наредну годину, узимајући у обзир растуће потребе за овим ресурсима.
Министар екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, Дамјан Ћулафић, говорио је о тренутном статусу пројекта ГЕФ-6, који је фокусиран на заштиту животне средине, одрживи развој и одговоре на климатске изазове. Нагласио је да Црну Гору очекује још много посла у вези са Поглављем 27, које се односи на животну средину у оквиру приступних преговора са Европском унијом. Иако је нормативни дио већином завршен, министар је истакао да предстоји значајан рад на прилагођавању инфраструктуре како би се постигли европски стандарди заштите животне средине.
Министар Ћулафић је такође истакао да би стручна подршка ФАО-а у виду консултантских услуга била изузетно корисна за финализацију закона о заштити од негативних утицаја климатских промјена, чиме би се омогућила боља имплементација међународних стандарда и обавеза у овој области.
На крају, министар је потврдио да је Влада Црне Горе посвећена планирању и реализацији буџета за наредну годину, посебно у сегменту заштите животне средине и одрживог развоја.