- Влада Црне Горе
Министарство финансија Дамјановић: „Кључ просперитета земаља Западног Бал...
Дамјановић: „Кључ просперитета земаља Западног Балкана у отворености, бољој међусобној сарадњи и размјени добрих идеја“
Говорећи на трећем Преспанском форуму за дијалог (PFD), који се одржава у Струги, а чија је централна тема „Проширена европска породица до 2030: (не)могућа мисија?“, министар финансија, мр Александар Дамјановић оцијенио је да „актуелни изазови и процеси, са којима се земље Западног Балкана (ЗБ) суочавају на путу остварења примарног спољнополитичког циља- приступања Европској Унији , захтијевају брзе и конкретне одговоре, мјере, политике. Промјене су интензивне, глобално окружење изазовно, а задаци сложени, нарочито у смислу пружања стабилног економског и финансијског окружења, док вријеме истиче. Због тога се морамо отворити, бити иновативни, сарађивати, помагати једни другима и размјењивати добре идеје. У томе лежи кључ просперитета.“
Први човјек финансија Црне Горе казао је да „Уколико желе да се приближе степену развијености економија европских земаља, државе ЗБ треба да раде на јачању међусобне сарадње, отворености граница, бољој повезаности и интегрисаном тржишту, како би шест земаља заједно биле атрактивније за озбиљне и кредибилне инвеститоре у односу на сваку појединачно“.
Учествујући на панелу „Трасирање пута просперитету: EcoFin стратегија за раст ЗБ“ министар Дамјановић истакао је да велики заједнички изазов представља и стварање бољих услова за повлачење средстава из ЕУ фондова, посебно IPA фондова, будући да је ниво искоришћености у Црној Гори и другим земљама ЗБ-а неоправдано низак, а вријеме као један од највећих ресурса, на измаку.
Дискутујући на тему економских миграција, као посљедице рата у Украјини, министар Дамјановић казао је да данас у Црној Гори око 10% укупног становништва чине грађани Украјине и Руске Федерације, чији је економски потенцијал неоспоран и да Црна Гора тражи начине да га валоризује. Како је казао, ријеч је о младим, образованим људима, а неки од њих су стручњаци за дигиталне технологије, што је, према његовој оцјени, преокрет у позитивној диверзификацији црногорске економије.
На панелу су, осим министра Дамјановића, говорили и потпредсједник Владе Републике Сјеверне Македоније (РСМ) за економска питања, Fatmir Bytyqi, министар економије РСМ, Kreshnik Bekteshi, гувернерка Народне банке РСМ, Anita Angelovska Bezhoska, помоћница генералног секретара UNDP-a и директорица Регионалног Бироа за Европу и Заједницу независних држава, Ивана Живковић, док је панелом модерирала Jana Repanŝek, директорица CEF-a.
На маргинама форума у Струги, министар Дамјановић разговарао је са македонским колегом, Фатмиром Бесимијем, министром финансија, о темама које су од виталног значаја за становнике региона и тичу се просперитета и унапрјеђења животног стандарда становника. Током отвореног разговора, у партнерском духу, министри су оцијенили да је у циљу боље европске перспективе неопходно ојачати међусобно повјерење и промовисати заједничко иступање региона у дијалогу са ЕУ.
Саговорници су се сагласили да треба убрзано отклањати све препреке на том путу, на свим нивоима, гдје је наглашена и потреба за изналажењем праве стратегије за заустављање процеса одлива младих, образованих људи, који, како је оцијењено, траје већ готово двадесет година, уз закључак да је недостатак квалификованог кадра посебно осјетан у секторима туризма и грађевинских услуга. Министри су детаљно размотрили питања која се тичу стања јавних финансија у двије пријатељске државе и анализирали мјере и искуства у обезбјеђивању стабилног финансијског оквира у ЦГ и РСМ.