- Влада Црне Горе
Министарство здравља Данас је Свјетски дан борбе против сиде
Данас је Свјетски дан борбе против сиде
Окружење без стигме и дискриминације приоритет Министарства здравља
Одржив и ефикасан одговор на инфекцију коју изазива вирус хумане имунодефицијенције (HIV-Human Immunodeficiency Virus) важан је сегмент јавно здравственог система који захтијева мултисекторски приступ и континуирану сарадњу. Министарство здравља и данас на Свјетски дан борбе против сиде (AIDS), шаље недвосмислену поруку да ће наставити континуирану борби у циљу сузбијања и ширења ове инфекције и стварања адекватног окружења за особе погођене HIV инфекцијом.
Расположиви подаци говоре да је HIV инфекција присутна у Црној Гори, али да смо држава са ниском стопом HIV инфекције, иако се од фебруара 2022. године суочавамо са значајним приливом страних миграната, који лијечење настављају у нашем здравственом систему, са регулисаним правним статусом боравка у Црној Гори.
Према подацима из Регистра за HIV/AIDS Института за јавно здравље, у Црној Гори са HIV инфекцијом живи око 400 особа. Од почетка 2023. године до краја новембра текуће године, регистровано је 46 особа са HIV инфекцијом у Црној Гори, од тога 16 особа је са претходно дијагностикованом инфекцијом у земљама поријекла, које су, уз регулисан правни статус боравка, наставили терапију у нашој држави.
Стога, инфективни потенцијал и присутни социјални фактори, који могу утицати да се ова инфекција отме контроли, захтијевају стални опрез и агнажман и здравственог система, али и друштва у цјелини.
Министарство здравља спроводи Национални HIV/AIDS програм у координацији и комуникацији са релевантним институцијама и организацијама, укључујући јавне здравствене установе и Национално координационо тијело за HIV/AIDS, захваљујући чијем преданом раду током свих ових година имамо мјерљиве резултате у превенцији HIV/AIDS-а у нашој држави. Неопходно је истаћи и сарадњу са невладиним организацијама (НВО) које се баве овом облашћу, а које имају кључну улогу у обухвату тешко доступних група.
Посебан фокус свакако је на превентивном раду међу кључним популацијама, обезбјеђивање безбједне крви, те унапређење дијагностике, лијечења и његе особа које живе са HIV-ом. Потребно је додатно радити на повећању стопе тестирања на HIV, која још увијек није на жељеном нивоу.
Приоритетна обавеза Министарства здравља је стварање адекватног окружења за особе погођене HIV инфекцијом, без стигме и дискриминације, јер се универзална људска права не могу доводити у питање, већ је обавеза сваког од нас да их штитимо и унапређујемо.
Важно је истаћи да Влада Црне Горе у потпуности финансира све компоненте лијечења, док је у цјелости преузела и финансирање набавке брзих тестова и испитивања урина, услуге добровољног савјетовања и тестирања, набавку метадона и терапије за одржавање метадона, као и услуге у јавним институцијама, рутински надзор над HIV-ом и модуле континуиране медицинске едукације.
Снажан партнер Црне Горе у реализацији свих ових активности је Глобални фонд, који кроз финансијску, стручну и техничку помоћ значајно доприноси унапређењу превенције, третмана и подршке особама које живе са HIV-ом. Кроз пружање подршке током година, Глобални фонд је помогао Црној Гори у свим кључним стратешким областима, у складу са постављеним стратешким принципима и циљевима. Израђен је велики број националних водича и протокола за превенцију HIV-а и лијечење AIDS-а, кључне циљне групе добиле су информације о превенцији HIV-а, потребан материјал и услуге превенције, подршке и лијечења, ојачани су капацитети здравствених радника и других професионалаца, НВО и владиних институција у области мониторинга и евалуације одговора на HIV, укључујући биолошко-бихевиорални надзор. Министарство здравља и овом приликом упућује велику захвалност Глобалном фонду, као нашем стратешком партнеру и донатору здравственог система, на дугогодишњем партнерству и подршци.
Поред значајне финансијске помоћи Глобалног фонда, у складу са њиховим препорукама и међународним обавезама, из државног буџета се на годишњем нивоу издвајају значајна средства за подршку активностима невладиних организација на превенцији и подршци кључним популацијама у овој. На овај начин држава показаује да цијени допринос невладиног сектора и показан ниво одговорности за пружање ових услуга кључним популацијама у ризику.
И у наредном периоду наставићемо да будемо снажан партнер свим релевантним актерима у овом процесу и чврст ослонац ка остваривању заједничког циља, а то је континуирана борба против HIV/AIDS-а.