Декларација самита у Вашингтону коју су усвојили шефови држава и влада учесница на састанку Сјеверноатлантског вијећа у Вашингтону, 10. јула 2024.

  1. Ми, шефови држава и влада Сјеверноатлантске алијансе, окупили смо се у Вашингтону да прославимо 75 година постојања наше Алијансе. Основан с циљем да очува мир, НАТО остаје најјача Алијанса у историји. Остајемо јединствени и солидарни пред бруталним агресорским ратом на европском континенту и у критичном тренутку за нашу безбједност. Потврђујемо чврсте трансатлантске везе између наших народа. НАТО остаје јединствени кључни и неизоставни трансатлантски форум за консултације, координацију и дјеловање по свим питањима која се односе на нашу појединачну и колективну безбједност. НАТО је одбрамбени савез. Наша посвећеност да бранимо једни друге и да одбранимо сваки педаљ савезничке територије у сваком тренутку, као што је предвиђено чланом 5 Вашингтонског споразума, је чврста.  Наставићемо да осигуравамо нашу колективну одбрану од свих пријетњи и из свих праваца, засновану на приступу 360 степени, како бисмо испунили три основна задатка НАТО, и то одвраћање од агресије и одбрана, спречавање криза и управљање кризама, и кооперативна безбједност. Повезују нас заједничке вриједности: слобода појединца, људска права, демократија и владавина права. Придржавамо се међународног права и циљева и начела Повеље Уједињених нација и посвећени смо одржавању међународног поретка заснованог на правилима.
  2. Желимо добродошлицу нашем тридесетдругом и најновијем савезнику, Шведској. Историјско придруживање Финске и Шведске чини да оне буду безбједније, а наша Алијанса јача, укључујући крајњи сјевер и Балтичко море. Сваки народ има право да изабере своје уређење безбједности. Потврђујемо своју посвећеност НАТО политици отворених врата, у складу са чл. 10 Вашингтонског споразума.
  3. Руска инвазија на Украјину нарушила је мир и стабилност у евроатлантском подручју и озбиљно угрозила глобалну безбједност. Русија остаје најзначајнија и најдиректнија пријетња безбједности савезника. Тероризам, у свим облицима и манифестацијама, најдиректнија је асиметрична пријетња за безбједност наших грађана и за међународни мир и просперитет. Пријетње са којима се суочавамо су глобалне и међусобно повезане.
  4. Стратешка конкуренција, распрострањена нестабилност и чести потреси дефинишу наше шире безбједносно окружење.  Конфликт, крхкост и нестабилност у Африци и на Блиском Истоку директно утичу на нашу и безбједност наших партнера. Тамо гдје су присутни, ови трендови, између осталог, доприносе присилном расељавању, подстичући трговину људима и нерегуларне миграције. Дестабилизујуће активности Ирана утичу на евроатлантску безбједност. Исказане амбиције и принудне политике Народне Републике Кине (НРК) и даље представљају изазов за наше интересе, безбједност и вриједности. Продубљивање стратешког партнерства између Русије и НРК и њихови узајамни све јачи покушаји да ослабе и преобликују међународни поредак заснован на правилима, разлог су за дубоку забринутост. Суочени смо са хибридним, сајбер, свемирским и другим пријетњама и злонамјерним активностима државних и недржавних актера.
  5. На овом Самиту поводом 75 година постојања предузимамо даље кораке да ојачамо наше одвраћање од агресије и одбрану, појачамо нашу дугорочну подршку Украјини како би могла да успије у својој борби за слободу, и да продубимо НАТО партнерства. Срдачно поздрављамо предсједника Зеленског из Украјине и лидере Аустралије, Јапана, Новог Зеланда, Републике Кореје и Европске уније.
  6. Поздрављамо то што је више од двије трећине држава савезница испунило своју обавезу од најмање 2% БДП-а годишње улагања у систем одбране и желимо да похвалимо оне савезнике који су тај износ премашили. Државе савезнице повећавају износе: издвајања у систем одбране држава савезница Европе и Канаде порасла су за 18% у 2024, што је највеће повећање деценијама уназад. Они такође више улажу у модерне способности и повећавају своје учешће у операцијама, мисијама и активностима НАТО. Потврђујемо нашу трајну посвећеност потпуној имплементацији обавезе додатног улагања у систем одбране како је договорено у Виљнусу и признајемо да је хитно потребно много више да би се наше обавезе као НАТО савезника испуниле на одржив начин. Потврђујемо да ће, у многим случајевима, бити потребно улагање преко 2% БДП како би се отклонио постојећи мањак и испунили захтјеви у свим доменима који проистичу из све више оспораваног безбједносног поретка.
  7. Предузели смо највеће појачање наше колективне одбране у једној генерацији. Реализујемо одлуке са Самита у Мадриду и Виљнусу о модернизацији НАТО за ново доба колективне одбране. Не можемо одбацити могућност напада на суверенитет и територијални интегритет савезника. Учврстили смо наше одвраћање и одбрамбени став како бисмо ускратили сваком потенцијалном противнику све могуће прилике за агресију. Настављамо да унапређујемо одвраћање и одбрану НАТО од свих пријетњи и изазова, у свим доменима, и у више стратешких праваца широм евроатлантског подручја. Распоредили смо спремне борбене снаге на источном крилу НАТО, ојачали прве линије одбране и повећали способност Алијансе да брзо оснажи сваку државу савезницу која се нађе пред пријетњом. Имамо нову генерацију одбрамбених планова НАТО који чине Алијансу јачом и способнијом да одврати од агресије и, ако је потребно, одбрани од било ког потенцијалног противника, било уз кратко обавјештење или без обавјештења.  Посвећени смо постављању потребних снага високе спремности на свим доменима, укључујући и снажне Савезничке трупе за брзо реаговање. Додатно убрзавамо модернизацију наше колективне одбране, и то кроз:
    • Обезбјеђивање неопходних снага, способности, ресурса и инфраструктуре за наше нове одбрамбене планове, како би били спремни за колективну одбрану високог интензитета и више домена. С тим у вези, надовезаћемо се на постигнути напредак како би се осигурало да ће повећани трошкови националне одбране и заједничко НАТО финансирање бити у пропорцији са изазовима све више оспораваног безбједносног поретка.
    • Спровођење чешћих и обухватнијих обука и вјежбања наших планова како бисмо показали нашу способност да бранимо и убрзано оснажимо сваког Савезника који се нађе пред пријетњом, као и посредством Стеадфаст Дефендер 24, највеће војне вјежбе једне генерације у оквиру НАТО.
    • Предузимање хитних активности за повећање способности у складу са НАТО Процесом планирања одбране (NDPP), и у кратком року, уз наш иницијални фокус да обухватимо одлучујућу борбену муницију и ваздушну и противракетну одбрану. Поздрављамо иницијативе колективних и заједничких набавки на основу наших захтјева, о чему је NDPP информисао. Убрзавамо трансформацију и интеграцију нових технологија и иновација, као и посредством плана за побољшање усвајања технологије. Такође модернизујемо нашу способност ваздушног надзора.
    • Јачање наше команде и контроле НАТО и додељивање кључних лидерских улога у сједиштима које обезбјеђују државе.
    • Јачање наше способности да се крећемо, ојачавамо, снабдијевамо и одржавамо наше снаге како би одговорили на пријетње широм Алијансе, као и помоћу ефикасне и отпорне логистике и развоја коридора мобилности.
    • Обука, вјежбе и интеграција копнених снага НАТО у нове планове, укључујући наставак јачања наше прве линије одбране на источном крилу НАТО.
    • Потпуно коришћење предности приступања Финске и Шведске, и способности које оне доносе Алијанси на начин да се потпуно интегришу у наше планове, снаге и командне структуре, укључујући развој присуства НАТО у Финској.
    • Убрзавање интеграције свемира у наше планирање, вјежбе и операције на више домена, посебно јачањем капацитета НАТО Центра за свемирске операције.
    • Успостављање Интегрисаног центра за сајбер одбрану НАТО ради унапређивања заштите мреже, свијести о ситуацији и имплементације сајбер простора као оперативног домена током мира, кризе и сукоба; и развијање политике за повећање безбједности НАТО мрежа.
    • Јачање заштите критичне подморске инфраструктуре (CUI) и унапређивање наше способности одвраћања, откривања и реаговања на пријетње, укључујући континуирани развој НАТО Центра за безбједност CUI.
    • Улагање у наше хемијске, биолошке, радиолошке и нуклеарне одбрамбене способности потребне за ефикасан рад у свим срединама.
    • Убрзавање имплементације НАТО стандарда и усаглашавање неопходних мјера за повећање и јачање наше интероперабилности.
  8. Одлучни смо у намјери да одвратимо и одбранимо од свих ваздушних и ракетних пријетњи кроз унапређење наше Интегрисане ваздушне и противракетне одбране (IAMD), на основу приступа 360 степени. Ажурирали смо IAMD политику НАТО и наставићемо да повећавамо нашу спремност, одзив и интеграцију кроз различите иницијативе, као што је имплементација Ротационог модела IAMD широм евроатлантског подручја са почетним фокусом на Источно крило. Савезници су и даље предани повећању учинковитости IAMD и предузимању свих корака како би одговорили на безбједносно окружење. Задовољство нам је да прогласимо да је НАТО одбрана од балистичких ракета (BMД) унапријеђена оперативна способност. Постављање система Аегис Асхоре на локацији Редзикоwо, Пољска, употпуњује постојеће базе у Румунији, Шпанији и Турској. Савезници остају посвећени потпуном развоју BMD НАТО, остваривању колективне одбране Алијансе и пружању потпуне покривености и заштите за цјелокупно НАТО европско становништво, територију и снаге против све веће пријетње коју представља ширење балистичких ракета. Противракетна одбрана може да употпуни улогу нуклеарног оружја у одвраћању; не може да их замијени.
  9. Нуклеарно одвраћање је камен темељац безбједности Алијансе. Основна сврха нуклеарне способности НАТО је очување мира, спречавање принуде и одвраћање од агресије.  Све док постоји нуклеарно наоружање, НАТО ће остати нуклеарни савез. НАТО потврђује своју посвећеност свим одлукама, начелима и обавезама у погледу НАТО нуклеарног одвраћања, политике контроле наоружања и циљева спречавања ширења и разоружања, као што је наведено у Концепту Стратегије из 2022. и саопштења са самита у Виљнусу из 2023.  Контрола наоружања, разоружање и неширење оружја су дали и треба да наставе да дају суштински допринос остваривању безбједносних циљева Алијансе и обезбјеђивању стратешке стабилности и наше колективне безбједности. НАТО остаје посвећен предузимању свих неопходних корака за обезбјеђивање кредибилитета, учинковитости, сигурности и безбједности мисије Алијансе за нуклеарно одвраћање, укључујући модернизацију својих нуклеарних способности, јачање способности нуклеарног планирања и прилагођавање, сходно потреби.
  10. НАТО одвраћање и одбрана заснивају се на одговарајућој комбинацији нуклеарних, конвенционалних и ракетних одбрамбених способности, допуњених свемирским и сајбер могућностима. Користићемо војне и не-војне алате на пропорционалан, кохерентан и интегрисан начин да одвратимо све пријетње по нашу безбједност и одговоримо на начин, рок и у домену по нашем избору.
  11. Трансатлантска одбрамбена индустријска сарадња је критичан дио одвраћања од агресије и одбране НАТО. Ојачана одбрамбена индустрија широм Европе и Сјеверне Америке и унапријеђена одбрамбена индустријска сарадња међу савезницима чини нас способнијим и бољим у стању да благовремено реагујемо на захтјеве НАТО одбрамбених планова. Она чини основу непосредне и трајне подршке савезника Украјини. Наставићемо да смањујемо и елиминишемо, како и доликује, препреке трговини одбраном и инвестицијама међу савезницима.  Надовезујући се на Акциони план одбрамбене производње договорен на Самиту у Виљнусу 2023. године, обавезујемо се да ћемо чинити више заједно као савезници, укључујући јачање одбрамбене индустрије широм Алијансе, хитно дјеловати како бисмо остварили најкритичније способности и појачали нашу посвећеност НАТО стандардима. У том смислу, данас смо се договорили о обавези проширења НАТО индустријских капацитета.
  12. Национална и колективна отпорност су суштинска основа за кредибилно одвраћање и одбрану и ефикасно испуњавање основних задатака Алијансе у приступу 360 степени. Отпорност је национална одговорност и колективна посвећеност, дефинисана у чл. 3 Вашингтонског споразума. Јачање спремности на националном и на нивоу Алијансе за одвраћање и одбрану захтијева свеобухватан приступ владе, јавно-приватну сарадњу и разматрање друштвене отпорности. Обавезујемо се да ћемо јачањем наших текућих напора ојачати националну отпорност кроз интегрисање цивилног планирања у национално и колективно планирање одбране у миру, кризи и сукобима. Наставићемо да јачамо нашу отпорност повећањем колективне свијести, спремности и капацитета Алијансе у свим опасностима и у свим доменима, како бисмо се позабавили растућим стратешким пријетњама, укључујући пријетње против наших демократских система, критичне инфраструктуре и ланаца снабдијевања.  Примијенићемо неопходне могућности за откривање, одбрану и реаговање на цијели спектар злонамјерних активности. Такође ћемо предузети конкретне кораке да продубимо сарадњу са нашим партнерима ангажованим на сличним задацима, нарочито са Европском унијом. 
  13. Државни и недржавни актери користе све агресивније хибридне активности против савезника.  Наставићемо да се припремамо, одвраћамо, бранимо и супротстављамо хибридним пријетњама и изазовима. Понављамо да би хибридне операције против савезника могле да достигну ниво оружаног напада и да би могле да наведу Сјеверноатлантски савјет да се позове на чл. 5 Вашингтонског споразума.
  14. Наставићемо да развијамо наше индивидуалне и колективне капацитете за анализу и супротстављање непријатељским дезинформацијама и дезинформационим операцијама. НАТО блиско сарађује са савезницима и партнерима. Повећали смо наше механизме приправности и дијељења и ојачали наша заједничка реаговања, нарочито у стратешкој комуникацији.
  15. Радујемо се састанку са предсједником Зеленским у НАТО - Украјина Савјету. Поново потврђујемо нашу непоколебљиву солидарност са народом Украјине у њиховој херојској одбрани своје нације, своје земље и наших заједничких вриједности. Снажна, независна и демократска Украјина је од кључног значаја за безбједност и стабилност евроатлантског подручја. Борба Украјине за њену независност, суверенитет и територијални интегритет унутар међународно признатих граница директно доприноси евроатлантској безбједности. Поздрављамо најаве савезника да ће Украјини пружити додатне кључне системе противваздушне одбране као и друге војне механизме за унапријђење својих способности. Како би помогли Украјини да се данас брани, те одвратили агресију Русије у будућности, урадили смо сљедеће:
    • одлучили смо да успоставимо НАТО безбједносну помоћ и обуку за Украјину (NSATU) како бисмо координисали пружање војне опреме и обуке Украјини од стране савезника и партнера. Циљ је да се успостави трајна безбједносна помоћ Украјини, осигуравајући унапријеђену, предвидљиву и кохерентну подршку. NSATU, који ће дјеловати у савезним државама, подржаваће самоодбрану Украјине у складу са Повелјом УН-а. NSATU неће, према међународном праву, учинити НАТО страном у сукобу. Подржаваће трансформацију одбрамбених и безбједносних снага Украјине, омогућавајући њену даљу интеграцију са НАТО.
    • најавили смо обезбјеђивање дугорочне безбједносне помоћи за Украјину за пружање војне опреме, помоћи и обуке како би се подржала Украјина у развијању снага способних да поразе руску агресију. Кроз пропорционалне доприносе, савезници намјеравају да обезбиједе минимално основно финансирање од 40 милијарди еура у наредној години, те и да обезбиједе одрживе нивое безбједносне помоћи како би Украјина побиједила.
    • напредовали смо у успостављању Заједничког центра за анализу, обуку и едукацију НАТО-Украјина (JATEC), важног стуба практичне сарадње, како бисмо идентификовали и примијенили лекције из рата Русије против Украјине и повећали интероперабилност Украјине са НАТО-ом.
    • поздравили смо одлуку генералног секретара да именује вишег представника НАТО у Украјини.
  1. У потпуности подржавамо право Украјине да бира сопствене безбједносне аранжмане и одлучује о својој будућности, слободно од вањског мијешања. Будућност Украјине је у НАТО. Украјина је постала све интероперабилнија и политички интегрисана са Алијансом. Поздрављамо конкретан напредак који је Украјина постигла од самита у Виљнусу у вези са неопходним демократским, економским и безбједносним реформама. Док Украјина наставља да предузима ове кључане активности, наставићемо да је подржавамо на њеном неповратном путу ка пуној евроатлантској интеграцији, укључујући чланство у НАТО. Поново потврђујемо да ћемо бити у позицији да упутимо позив Украјини да се придружи Алијанси када се савезници договоре и када се испуне услови за истим. Одлуке самита НАТО и Савјета НАТО-Украјина, у комбинацији са континуираним радом савезника, представљају мост ка чланству Украјине у НАТО-у. Савезници ће наставити да подржавају напредак Украјине у погледу интероперабилности као и додатне демократске и реформе сектора безбједности, које ће министри вањских послова НАТО наставити да процјењују кроз прилагођени Годишњи национални програм.
  1. Русија сноси искључиву одговорност за рат и агресију против Украјине, што представља флагрантно кршење међународног права, укључујући Повељу УН-а. Не може бити некажњивости за злоупотребе и кршења људских права, ратне злочине и друга кршења међународног права од стране руских снага и званичника. Русија је одговорна за смрт хиљада цивила и нанијела је огромну штету цивилној инфраструктури. Најстрожије осуђујемо страшне нападе Русије на украјински народ, као и онај на болнице од 8. јула. Русија мора одмах зауставити овај рат и потпуно и безусловно повући све своје снаге из Украјине у складу са резолуцијама Генералне скупштине УН-а. Никада нећемо признати илегалне анексије украјинске територије од стране Русије, укључујући Крим. Такође позивамо Русију да повуче све своје снаге из Републике Молдавије и Грузије, гдје су стациониране без њиховог пристанка.
  1. Русија настоји да фундаментално преобликује евроатлантску безбједносну структуру. Свеобухватна пријетња коју Русија представља за НАТО трајаће дуги временски период. Русија обнавља и шири своје војне способности, те наставља са повредама ваздушног простора и провокативним активностима. Солидаришемо се са свим савезницима погођеним овим акцијама. НАТО не тражи конфронтацију и не представља пријетњу Русији. Остајемо спремни да одржавамо канале комуникације са Москвом како бисмо смањили ризик и спријечили ескалацију.
  1. Осуђујемо неодговорну нуклеарну реторику Русије и присилно нуклеарно сигнализирање, укључујући најављено стационирање нуклеарног оружја у Бјелорусији, што показује став стратешког застрашивања. Русија је повећала ослањање на нуклеарне системе наоружања и наставила диверзификацију својих нуклеарних снага, укључујући развој нових нуклеарних система и распоређивање краткосежних и средњорочних напада са двоструком способношћу, што све представља растућу пријетњу за Алијансу. Русија је прекршила, селективно спровела и напустила дуготрајне обавезе и споразуме о контроли наоружања, чиме је подрива глобалну структуру контроле наоружања, разоружања и непролиферације. Противимо се било каквом постављању нуклеарног оружја у орбиту око Земље, што би се прекршио члан IV Споразума о свемиру и озбиљно угрозила глобална безбједност. Дубоко смо забринути због пријављеног коришћења хемијског оружја од стране Русије против украјинских снага.
  1. Додатно, Русија је појачала своје агресивне хибридне акције против савезника, укључујући оне преко посреднике, у кампањи широм евроатлантског простора. Ове акције укључују саботажу, насилне чинове, провокације на границама савезника, инструментализацију нерегуларних миграција, злонамјерне сајбер активности, електронско ометање, кампање дезинформација и малигни политички утицај, као и економску принуду. Ове акције представљају пријетњу за  безбједност савезника. Одлучили смо се за даље мјере како бисмо појединачно и колективно супротставили руским хибридним пријетњама или акцијама и наставићемо блиску координацију. Понашање Русије неће обесхрабрити одлучност савезника и подршку Украјини. Такође, наставићемо да подржавамо наше партнере највише изложене руској дестабилизацији, док јачају своју отпорност пред хибридним изазовима који су присутни и у нашем сусједству.
  1. Одлучни смо да ограничимо и оспоримо агресивне акције Русије и да се супротставимо њеној способности да спроводи дестабилизирајуће активности према НАТО и савезницима. За сљедећи самит ћемо развити препоруке о стратешком приступу НАТО према Русији, узимајући у обзир промјењиво безбједносно окружење.
  1. Супротстављање тероризму остаје од суштинског значаја за нашу колективну одбрану. Улога НАТО у борби против тероризма доприноси остваривању сва три основна задатка Алијансе, те је интегрални дио њеног свеобухватног приступа одвраћању и одбрани. Наставићемо да се супротстављамо, одвраћамо, бранимо и одговарамо на пријетње и изазове које представљају терористи и терористичке организације комбинацијом мјера превенције, заштите и ускраћивања са одлучношћу, ријешеношћу и солидарношћу. Да бисмо додатно ојачали улогу НАТО у борби против тероризма, данас смо усвојили Ажуриране смјернице политике НАТО за борбу против тероризма и наш Ажурирани акциони план за унапријеђење улоге НАТО у борби међународне заједнице против тероризма. Ови документи ће усмјеравати рад Алијансе у борби против тероризма и идентификовати кључна подручја за наше дугорочне напоре. Поздрављамо улогу коју у том погледу има специјални координатор генералног секретара за борбу против тероризма.
  • Позивамо све земље да не пружају било коју врсту помоц́и руској агресији. Осуђујемо све оне који олакшавају и тиме продужавају руски рат у Украјини.
  • Бјелорусија наставља да омогуц́ава овај рат стављајуц́и на располагање своју територију и инфраструктуру. Руско продубљивање политичке и војне интеграције Бјелорусије, укључујуц́и распоређивање напредних руских војних способности и особља, има негативне импликације по регионалну стабилност и одбрану Алијансе.
  • Демократска Народна Република Кореја (ДНРК) и Иран подстичу агресивни рат Русије против Украјине пружањем директне војне подршке Русији, попут муниције и беспилотних летјелица (UAV), што озбиљно утиче на евроатлантску безбједност и подрива глобални режим непролиферације. Снажно осуђујемо извоз артиљеријских граната и балистичких пројектила из ДНРК, што је у супротности са бројним резолуцијама Савјета безбједности Уједињених нација, и са великом забринутошц́у примјец́ујемо продубљивање веза између ДНРК и Русије. Било који трансфер балистичких пројектила и повезане технологије од стране Ирана Русији представљао би значајну ескалацију.
  1. НРК је постала одлучујуц́и оспособљивач рата Русије против Украјине кроз своје такозвано партнерство „без ограничења“ и своју велику подршку руској одбрамбеној индустријској бази. Ово повец́ава пријетњу коју Русија намеће својим сусједима и евроатлантској безбједности. Позивамо НРК, као сталну чланицу Савјета безбједности Уједињених нација са посебном одговорношц́у да подржава циљеве и принципе Повеље УН, да прекине сваку материјалну и политичку подршку руским ратним напорима. Ово укључује трансфер материјала двоструке намјене, као што су компоненте оружја, опрема и сировине које служе као инпути за руски одбрамбени сектор. НРК не може да подстакне највец́и рат у Европи у новијој историји, а да то не утиче негативно на њене интересе и углед.  
  2. НРК наставља да поставља системске изазове евроатлантској безбједности. Видјели смо континуиране злонамјерне сајбер и хибридне активности, укључујуц́и дезинформације, које потичу из НРК. Позивамо НРК да одржи своју обавезаност на одговорно поступање у сајбер простору. Забринути смо због развоја способности и активности НРК када је у питању свемир. Позивамо НРК да подржи међународне напоре на промовисању одговорног дјеловања у свемиру. НРК наставља да брзо шири и диверзификује свој нуклеарни арсенал са више бојевих глава и вец́им бројем софистицираних система за испоруку. Позивамо НРК да се укључи у разговоре о стратешком смањењу ризика и промовише стабилност кроз транспарентност. Остајемо отворени за конструктиван ангажман са НР Кином, укључујуц́и изградњу реципрочне транспарентности у циљу заштите безбједносних интереса Алијансе. Истовремено, појачавамо нашу заједничку свијест, повец́авамо отпорност и спремност и штитимо се од тактика присиле и напора НРК-а да подијели Алијансу.
  3. НАТО партнерства остају кључна за јачање стабилности, позитивно утичући на глобално безбједносно окружење и поштовање међународног права. Она играју важну улогу у пружању подршке за три кључна задатка НАТО-а и наш безбједносни приступ од 360 степени. Наставиц́емо да јачамо политички дијалог и практичну сарадњу са партнерима, засновану на узајамном поштовању, бенефитима и интересу како савезника тако и партнера. Окупљамо се на овом јубиларном Самиту са нашим партнерима и, такође, обиљежавамо тридесет година Партнерства за мир (ПзМ) и Медитеранског дијалога (МД), и двадесет година Истанбулске иницијативе за сарадњу (IIS). Захвални смо нашим партнерима на њиховом значајном доприносу операцијама и мисијама НАТО-а. Поздрављамо напоре Молдавије да настави демократске реформе у напретку ка европским интеграцијама, што чини и Босна и Херцеговина, и посвећени смо пружању подршке њиховим безбједносним и одбрамбеним капацитетима и побољшању њиховог капацитета за супротстављање хибридним пријетњама. Такође, јачамо наше ангажовање са постојец́им и потенцијалним новим саговорницима изван евроатлантског подручја, када то може да ојача нашу заједничку безбједност.
  4. Европска унија остаје јединствен и суштински партнер за НАТО. Сарадња НАТО-ЕУ достигла је ниво без преседана. Практична сарадња је ојачана и проширена на свемир, сајбер, климу и одбрану, као и на нове и дисруптивне технологије. У контексту Украјине, сарадња НАТО-ЕУ је постала значајнија. НАТО препознаје вриједност јаче и способније европске одбране која позитивно доприноси трансатлантској и глобалној безбједности и која је комплементарна и интероперабилна са НАТО-ом. Развој кохерентних, комплементарних и интероперабилних одбрамбених капацитета, избјегавајуц́и непотребно дуплирање, кључан је у нашим заједничким напорима да евроатлантски простор учинимо безбједнијим. За стратешко партнерство између НАТО-а и ЕУ од суштинског је значаја да земље савезнице које нијесу чланице ЕУ потпуно учествују у одбрамбеним напорима ЕУ. Наставиц́емо да даље јачамо наше стратешко партнерство у духу пуне међусобне отворености, транспарентности, комплементарности и поштовања различитих мандата организација, аутономије доношења одлука и институционалног интегритета, а у складу са договором ове двије организације. Радујемо се блиској сарадњи са новим руководством ЕУ, на основу наше дугогодишње сарадње.
  5. Састац́емо се са руководством Аустралије, Јапана, Новог Зеланда и Републике Кореје и Европске уније како бисмо разговарали о заједничким безбједносним изазовима и областима сарадње. Индо-Пацифик је важан за НАТО, с обзиром на то да дешавања у том региону директно утичу на евроатлантску безбједност. Поздрављамо континуирани допринос наших азијско-пацифичких партнера евроатлантској безбједности. Јачамо дијалог да бисмо се ухватили у коштац са међурегионалним изазовима и унапрјеђујемо нашу практичну сарадњу, укључујуц́и кроз главне пројекте у областима подршке Украјини, сајбер одбране, сузбијања дезинформација и технологије. Ови пројекти ц́е побољшати нашу способност да радимо заједно на заједничким безбједносним интересима.
  6. Региони Западног Балкана и Црног мора су од стратешког значаја за Алијансу. Остајемо снажно посвец́ени њиховој безбједности и стабилности. Наставиц́емо да унапрјеђујемо наш политички дијалог и практичну сарадњу са Западним Балканом како бисмо подржали реформе, регионални мир и безбједност и супротставили се малигном утицају, укључујуц́и дезинформације, хибридне и сајбер пријетње, од стране државних и недржавних актера. Демократске вриједности, владавина права, унутрашње реформе и добросусједски односи су од виталног значаја за регионалну сарадњу и евроатлантске интеграције и очекујемо наставак напретка у том погледу. Остајемо посвец́ени континуираном ангажовању НАТО-а на Западном Балкану, укључујуц́и и преко Косовских снага (KFOR) које предводи НАТО. Поново потврђујемо нашу сталну подршку савезничким регионалним напорима који имају за циљ очување безбједности, сигурности, стабилности и слободе пловидбе у региону Црног мора, укључујуц́и, према потреби, кроз Конвенцију из Монтреа из 1936. године. Поздрављамо активирање од стране три приморска савезника Радне групе за противминске мјере у Црном мору. Даље ц́емо пратити и процјењивати развој догађаја у региону и побољшати нашу свијест о ситуацији, са посебним фокусом на пријетње нашој безбједности и потенцијалне могуц́ности за ближу сарадњу са нашим партнерима у региону, према потреби. НАТО подржава евроатлантске тежње заинтересованих земаља у овом региону.
  7. Јужно сусједство НАТО-а пружа могуц́ности за сарадњу у погледу питања од заједничког интереса. Кроз наша партнерства желимо да подстакнемо вец́у безбједност и стабилност на Блиском истоку и у Африци, доприносец́и миру и просперитету у региону. У Вилњусу смо покренули свеобухватно разматрање пријетњи, изазова и прилика на југу. Данас смо усвојили акциони план за снажнији, више стратешки и резултатски оријентисан приступ нашем јужном сусједству, који ц́е се редовно ажурирати. Позвали смо генералног секретара да одреди специјалног представника за јужно сусједство који ц́е служити као централна тачка НАТО за регион и који ц́е координисати напоре НАТО. Ојачац́емо дијалог, домет, видљивост и наше постојец́е инструменте за сарадњу, као што су Иницијатива за изградњу одбрамбених капацитета, Центар за југ и Регионални центар NATO-ICI у Кувајту. Заједно са Хашемитском Краљевином Јордан договорили смо се да отворимо НАТО канцеларију за везу у Аману. Надовезујуц́и се на успјех Мисије НАТО у Ираку (NMI) и на основу захтјева ирачких власти, проширили смо обим наше подршке ирачким безбједносним институцијама и наставиц́емо наш ангажман кроз NMI.
  8. Убрзали смо трансформацију НАТО-а да бисмо одговорили на садашње и будуц́е пријетње и да бисмо одржали нашу технолошку предност, укључујуц́и путем експериментисања и бржег усвајања нових технологија, као и путем дигиталне трансформације. У том циљу, ми ц́емо спровести нашу ревидирану Стратегију вјештачке интелигенције и нове квантне и биотехнолошке стратегије, и даље промовисати принципе одговорног коришц́ења који су у основи нашег рада. Такође ц́емо искористити успјех Одбрамбеног иновативног акцелератора за Сјеверни Атлантик (DIANA) и НАТО фонд за иновације (NIF) како бисмо даље улагали у наше иновационе екосистеме. Пажљиво пратимо технолошки напредак на бојном пољу у Украјини и покрец́емо нове иницијативе за иновације са нашим украјинским партнерима.
  9. Наставиц́емо да интегришемо разматрања о климатским промјенама у све кључне задатке и појачаћемо наше напоре у погледу енергетске безбједности. Климатске промјене су одлучујуц́и изазов са дубоким утицајем на нашу безбједност. НАТО остаје посвец́ен томе да постане водец́а међународна организација за разумијевање и прилагођавање утицајима климатских промјена и екстремних временских прилика на безбједност. Енергија посједује критичну способност која омогуц́ава кључне задатке и војне операције НАТО-а. Посвец́ени смо обезбјеђивању безбједног, отпорног и одрживог снабдијевања енергијом, укључујуц́и гориво, нашим војним снагама. НАТО и савезници се прилагођавају енергетској транзицији на кохерентан и координисан начин. Док прилагођавамо нашу Алијансу текуц́ој енергетској транзицији, осигурац́емо војну способност, ефикасност и интероперабилност.
  10. Посвец́ени смо интеграцији НАТО-ових амбициозних програма за Жене, мир и безбједност (ЖМБ) и безбједност људи у све кључне задатке. Данас смо усвојили ажурирану Политику ЖМБ, која ц́е побољшати интеграцију родних перспектива у свим активностима и структурама НАТО-а и унаприједити родну равноправност унутар Алијансе, омогуц́авајуц́и НАТО-у да боље одговори на шире безбједносне изазове. Такође ц́емо наставити да јачамо наш приступ безбједности људи који се односи на заштиту цивила и културних добара. У вријеме када су међународно право и основне норме доведене у питање, остајемо у потпуности посвец́ени међународном хуманитарном праву.
  11. Одајемо почаст свима који неуморно раде за нашу колективну безбједност и одајемо почаст свима онима који су платили највец́у цијену или су рањени да би сачували нас и своје породице.
  12. Прије седамдесет пет година, НАТО је основан да очува мир и унаприједи стабилност у евроатлантском подручју. Остајемо непоколебљиви у нашој ријешености да заштитимо наших милијарду грађана, одбранимо нашу територију и заштитимо нашу слободу и демократију. Наша алијанса је издржала тест времена. Одлуке које смо донијели обезбиједиц́е да НАТО остане темељ наше заједничке безбједности. Желимо да се захвалимо генералном секретару Јенсу Столтенбергу на његовом изузетном руковођењу за вријем деценије проведене на челу наше Алијансе, током временског теста. Обец́авамо нашу пуну подршку његовом насљеднику, Марку Рутеу.
  13. Изражавамо захвалност за великодушно гостопримство које су нам пружиле Сједињене Америчке Државе. Радујемо се поновном сусрету на нашем сљедец́ем самиту у Хагу, Холандија, у јуну 2025. године, након чега слиједи састанак у Турској.

Потврда дугорочне безбједносне помоц́и Украјини

  1. Данас потврђујемо нашу непоколебљиву приврженост Украјини као сувереној, демократској, независној држави. Да би то остварила, Украјини је потребна наша дугорочна подршка. Од почетка руског агресорског рата против Украјине, савезници су пружили политичку, економску, војну, финансијску и хуманитарну подршку без преседана, укључујуц́и војну помоц́ у износу од отприлике 40 милијарди еура годишње. Савезници су такође ставили на располагање своје одбрамбене индустријске капацитете да подрже потребе Украјине. Све ово има значајан ефекат, омогуц́авајуц́и Украјинцима да се ефикасно бране и наносе стварне и тешке трошкове Русији.
  2. Потврђујемо нашу одлучност да подржимо Украјину у изградњи снага способних да данас поразе руску агресију и да је одврате од агресије у будуц́ности. У том циљу, намјеравамо да обезбиједимо минимално основно финансирање од 40 милијарди еура у наредној години и да обезбиједимо одржив ниво безбједносне помоц́и Украјини, узевши у обзир потребе Украјине, наше одговарајуц́е националне буџетске процедуре и билатералне споразуме о безбједности које су савезници закључили са Украјином. Шефови држава и влада ц́е поново процијенити доприносе савезника на будуц́им НАТО самитима, почевши од НАТО самита 2025. у Хагу.
  3. Наша посвец́еност обухвата и трошкове у вези са обезбјеђивањем војне опреме, помоц́и и обуке за Украјину, укључујуц́и:
  • Куповину војне опреме за Украјину;
  • Не-новчану подршку која се донира Украјини;
  • Трошкове одржавања, логистике и транспорта војне опреме за Украјину;
  • Трошкове војне обуке за Украјину; Оперативне трошкове повезане са пружањем војне подршке Украјини;
  • Улагања и подршку украјинској одбрамбеној инфраструктури и одбрамбеној индустрији;
  • Све доприносе НАТО Повјереничким фондовима за Украјину, укључујуц́и нелеталну помоц́.
  • Сва савезничка подршка Украјини према горе наведеним критеријумима би се рачунала, било да је испоручена преко НАТО, билатерално, мултилатерално или на било који други начин. Да би подржали праведну подјелу оптерећења, савезници ц́е настојати да испуне ово обец́ање кроз пропорционалне доприносе, укључујуц́и и узимајуц́и у обзир њихов удио у БДП-у Алијансе.
  1. Савезници ц́е извјештавати НАТО о подршци пруженој у вези са овим обец́ањем два пута годишње, при чему ц́е први извјештај укључити доприносе који су дати након 1. јануара 2024. На основу тога, генерални секретар ц́е савезницима пружити преглед свих пријављених доприноса.
  1. Поред војне подршке обухвац́ене овим обец́ањем, савезници намјеравају да наставе да пружају политичку, економску, финансијску и хуманитарну подршку Украјини.

* Куртоазни превод 

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?