Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Делегација Црне Горе на засиједању Свјетске банке и Међународног монетарног фонда у Маракешу

Објављено: 12.10.2023. 07:20 Аутор: Министарство финансија

marakeš maroko svjetska banka mmf

Током првог дана годишњих састанака Свјетске банке (СБ) и Међународног монетарног фонда (ММФ) 2023 у Маракешу, делегација Црне Горе на челу са министром финансија, мр Александром Дамјановићем и гувернером Централне Банке Црне Горе (ЦБЦГ),  др Радојем Жугићем састала  се са извршним директором СБ Коеном Давидсом и потпредсједницом те банке за Европу и Централну Азију Antoanelom Bassani.

На састанку  је разговарано о стању јавних финансија у Црној Гори које је оцијењено стабилним, као и о прогнозама за наредни период.

Констатовано је  да су кључни макроекономски индикатори на завидном нивоу и да Црна Гора треба да настави политику пуне консолидације државне касе. Такође је разговарано о реализацији  пројеката у Црној Гори  који се  финансирају од стране Свјетске банке, њиховој динамици и начину како да се убрза реализација истих. Том приликом министар Дамјановић је истакао да је у овој години, као резултат  стратешког, одговорног и рационалног управљања јавним финансијама, постигнут висок степен одрживости, те да је држава у највећем дијелу године самостално финансирала све текуће обавезе, уз рекордне буџетске приходе, чиме је креирана добра основа за будуће политике које ће дугорочно осигурати стабилност система јавних финансија.

Гувернер Жугић захвалио се представницима Свјетске банке на одличној сарадњи и, посебно, на подршци коју је ова институција пружила ЦБЦГ на плану модернизације и сајбер безбједности платних система, што ће Црну Гору приближити стандардима ЕУ и испуњавању услова за интеграцију у SEPA систем, односно приступање јединственом подручју плаћања у еурима.

На састанцима са представницима СБ било је ријечи и о неопходности адекватног управљања климатским ризицима који постају све релевантнији за банкарски сектор. Представници Свјетске банке охрабрују све земље да подрже транзицију ка зеленој економији која отвара прилике за бржи економски опоравак и стварање нових радних мјеста.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?