- Влада Црне Горе
Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Делегација Црне Горе презентовала Пети национални ...
Делегација Црне Горе презентовала Пети национални извјештај о имплементацији обавеза из Заједничке конвенције у Бечу
Прве недјеље Осмог редовног састанка страна уговорница Заједничке Конвенције о сигурности управљања истрошеним горивом и сигурности управљања радиоактивним отпадом, који се одржава у сједишту Међународне агенције за атомску енергију у Бечу, презентован је Пети национални извјештај о имплементацији обавеза које проистичу из Заједничке конвенције о сигурности управљања истрошеним горивом и сигурности управљања радиоактивним отпадом. Редовни састанци страна уговорница Заједничке конвенције одржавају се сваке треће године.
Црна Гора је међународној јавности и странама уговорницама Заједничке конвенције представила стање у управљању радиоактивним отпадом и искоришћеним радиоактивним изворима и остварени прогрес у имплементацији Заједничке конвенције између два редовна састанка.
Презентацију Петог извјештаја започео је државни секретар у Министарству екологије, одрживог развоја и развоја сјевера мр Ненад Витомировић који је нагласио да је заштита живота и здравља људи, као и животне средине од штетног дејства јонизујућег зрачења, односно да су радијациона и нуклеарна сигурност важне активности Владе Црне Горе.
„Адекватно управљање радиоактивним отпадом је неопходно за остваривање еколошких циљева, за које је потребан добро осмишљен план и радње, како би се обезбиједили сви потребни организациони, људски и финансијски ресурси и инфраструктура. У противном, неадекватно управљање искоришћеним радиоактивним изворима, радиоактивним отпадом или истрошеним горивом узрокују посљедице штетне по здравље човјека”, нагласио је Витомировић.
С тим у вези, Влада Црне Горе континуирано улаже напоре како би обезбиједила сигурно и безбједно управљање радиоактивним изворима који су у употреби, искоришћеним радиоактиним изворима и радиоактивним отпадом.
Витомировић је рекао да се строго контролисаном примјеном нуклеарне енергије у мирољубиве сврхе обезбјеђује здравље човјека и штити животна средина од штетног дејства јонизујућих зрачења.
“Црна Гора шаље јасну поруку да само јачањем међународне сарадње и спремности за учешће у процесу извјештавања и разматрања извјештаја других страна уговорница може у потпуности допринијети унапређењу нуклеарне и радијационе сигурности”, нагласио је Витомировић.
Откада је Црна Гора постала уговорна страна Заједничке конвенције, до сада је представила пет националних извјештаја које је Влада Црне Горе усвојила на сједницама одржаним 2011, 2014, 2017, 2020. и 2024. године.
Презентација Петог националног извјештаја и одговора Црне Горе значајни су са аспекта испуњавања обавеза из преговарачког интеграционог процеса за приступање Црне Горе Европској унији - преговарачка поглавља 15 - Енергетика, 19 - Социјална политика и запошљавање, 24 - Правда, слобода и безбједност, 28 - Заштита потрошача, 30 - Вањски односи и 31 - Вањска, безбједносна и одбрамбена политика, као и са аспекта имплементације Поглавља ИИИ – Здравље и сигурност Уговора о оснивању Европске заједнице за атомску енергију, које се односи на нуклеарну сигурност и управљање радиоактивним отпадом.
Национална контакт тачка за Заједничку конвенцију и шефица Одсјека за јонизујућа и нејонизујућа зрачења, нуклеарну и радијациону сигурност и безбједност у Директорату за екологију, мр Тамара Ђуровић, представила је Пети национални извјештај, као и одговоре на 20 питања страна уговорница које су Црној Гори поставиле питања у прегледном процесу читања националних извјештаја, након чега је одговарала на многа питања страна уговорница Заједничке конвенције.
Такође, Црна Гора је похваљена да је остварила и значајан прогрес у посљедњих шест мјесеци, тј. од периода достављања извјештаја до одржавања Осмог редовног прегледног састанка Заједничке конвенције.
Користећи свој статус пуноправне чланице Заједничке конвенције, Ђуровић је у закључцима указала да Црна Гора користи прилику да представи свој статус у области управљања радиоактивним отпадом и да учествује у конструктивном дијалогу у циљу даљег унапређења, доприносећи на тај начин националном и глобалном оквиру укупног унапређења сигурности.
Презентацији националног извјештаја присуствовали су и Њ.Е. Ђорђе Радуловић, амбасадор Црне Горе и Јована Кривокапић при Организацији за европску безбједност и сарадњу (ОЕБС) у Бечу; Весна Биговић, инспекторка надлежна за заштиту од јонизујућих зрачења еколошке инспекције у Министарству екологије, одрживог развоја и развоја сјевера; др Александра Милатовић, из јединице за заштиту од зрачења и мјерење буке, Д.О.О. “Центар за екотоксиколошка испитивања”, као и Зоран Ивановић, из Одјељења за радиолошку и нуклеарну сигурност и безбједност и заштиту од јонизујућег и нејонизујућег зрачења у Агенцији за заштиту животне средине.