- Влада Црне Горе
Делегација Црне Горе учествовала на 22. Конференци...
Делегација Црне Горе учествовала на 22. Конференцији страна потписница Барселонске конвенције и њених протокола (COP 22)
Делегацију Црне Горе на 22. Конференцији страна потписница Конвенције о заштити морске средине и приобалног подручја Средоземља (Барселонске конвенције) и њених протокола (COP 22), која је одржана у Анталији, у периоду од 7. до 10. децембра 2021. године предводио је државни секретар за екологију, Данило Мрдак. Делегацију су чинили и савјетница предсједника Владе за урбанизам, Ана Самарџић, генерална директорица Директората за природу Тамара Брајовић и руководитељка Дирекције за интегрално управљање морским и копненим екосистемима и контакт особа за Барселонску конвенцију за Црну Гору, Ивана Стојановић. Република Турска била је домаћин Конференције, која ће предсједавати Управним тијелом Барселонске конвенције Медитеранског акционог плана Програма за животну средину Уједињених нација (UN Environment/MAP) у предстојећем двогодишњем периоду.
Двадесет једна држава Медитерана одобриле су одлуке на којима ће се заснивати активности UN/Environment-MAP у наредне двије године, међу којима је најзначајнији: Програм рада и буџет за период 2022-2023. године, Средњорочна стратегија рада UNEP/MAP за период 2022-2027. година, Одлука о успостављању Средоземног мора за подручје контроле емисија оксида сумпора (MED SOx ECA) у складу с Анексом VI MARPOL Конвенције, Стратешки акциони план за очување биодиверзитета и одрживо управљање природним ресурсима у Медитерану након 2020. године (Post-2020 SAPBIO), допринос успостављању заштите 30% површине глобалних мора и океана до 2030. године, одлуке из области смањења загађења мора у погледу третмана отпадних вода, отпада у мору, загађења с бродова, итд.
Током четвородневног догађаја, црногорска делегација је учествовала на састанцима и догађајима на маргинама, међу којима се издвајају представљање резултата пројекта ГЕФ Адриатиц, који је спроведен у Албанији и Црној Гори у периоду мај 2018 – јун 2021. године.
Током трећег дана Конференције, Влада Републике Турске организовала је ручак за женске представнике делегација, које је угостила прва дама Турске, Емина Ердоган. Циљ овог догађаја, на којем је црногорску делегацију представила Ана Самарџић, је истицање улоге жена лидера у земљама Медитерана, у области заштите животне средине. Прва дама Турске је личним примјером инспирисала жене широм Медитерана да покрену и воде иницијативе, посебно у области адекватног управљања и смањења отпада, као што је пројекат Zero Waste у Турској.
Такође су, паралелно, уочи министарске сесије, назад у море пуштене двије морске корњаче из турског Центра за опоравак ове врсте, који је уједно и мјесто гдје се повријеђеним корњачама пружа помоћ и гдје се оне рехабилитују.
Истог дана, државни секретар Данило Мрдак имао је излагање у оквиру министарског сегмента Конференције, на тему За плави Медитеран: без загађења, у којем се штити биодиверзитет и одржава климатска стабилност (Towards a Blue Mediterranean: Leaving a Pollution-Free Legacy, Protecting Biodiversity and Sustaining Climate Stability). Мрдак је указао на резултате који су постигнути у Црној Гори у посљедње двије године, као што је проглашење првих морских заштићених подручја и резултати пројекта GEF Adriatic.
Одржан је и низ билатералних састанака, међу којима су најзначајнији састанци с Регионалним центром Барселонске конвенције који је задужен за спровођење Протокола о интегралном управљању обалним подручјем из Сплита. Једно од значајнијих представљања Црне Горе на маргинама Конференције јесте и представљање филма о Солани од стране Зенепе Лике, представнице НВО Др. Мартин Шнејдер-Џејкоби у Црној Гори. Представници црногорске делегације сусрели су се и са представницом НВО MedWet Маријен Курубл. Организован је и сусрет са с представницима делегације Републике Словеније, Наташом Братином и Митјом Брицељ, на тему планирања простора, заједничког дјеловања у оквиру ЕУ Стратегије за Јадранско-јонски регион, посебно у дијелу планирања подручја мора.