- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Дигитализација је пут до боље јавне управе
Дигитализација је пут до боље јавне управе
Грађанке и грађани Црне Горе спремни су да користе дигиталне алате и услуге, док велики број компанија вец́ осјећа бенефите постојец́их онлајн садржаја. Ипак постоји потреба за убрзаним развојем дигиталних услуга које су једноставне и олакшавају приступ јавној управи. Дигитална писменост расте, а двије трец́ине грађана потврђује да посједују вјештине у коришц́ењу интернета. Истовремено, расте и свијест, као и повјерење у е-услуге, па тако 52% грађана и 64% предузец́а наводе да имају пуно повјерење у безбједност е-услуга.
То говоре подаци истраживања које је представљено на данашњој конференцији посвећеној актуелном стању, искуствима и будућности дигиталне трансформације јавне управе у Црној Гори, која је организована у оквиру пројекта Е-услуге и дигитална инфраструктура као одговор на COVID-19, који финансира Европска унија, а спроводи УНДП у сарадњи са Министарством јавне управе, дигиталног друштва и медија.
Као подстрек процесу дигитализације, Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија је, уз подршку Делегације ЕУ у Црној Гори и канцеларије УНДП - обезбиједило 10.000 читача за електронску личну карту, од којих је 7.000 намјењено грађанима који планирају да поднесу захтјев за издавање е-личне карте, док је 3.000 намијењено најугроженијим групама, како би им се олакшало обављање административних услуга.
Тим поводом министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија Тамара Срзентић, казала је да ,,радимо заједно, предано и мијењамо културу у јавној управи како бисмо на принципима отворености, инклузије, примјени хуман центриц десигн-а и најбољих агилних пракси, градили нову модерну јавну управу свих нас. А да би то било могуће, морали смо створити стратешке темеље програмиране на развоју, те маркирати изазове и дати одгоре за њихово превазилажење и мапирати пут развоја, очекивања и могућности, предвидјети трошкове инвестирања, и брзо понудити дигитална рјешења која ће грађанима и привреди олакшати живот. Паралелно са тим унапређивали смо инфраструктуру владиних услуга, повећали степен и ниво сајбер безбједности, али и степен интероперабилности и увезаности регистара међу државним органима, што је и један од најбитнијих предуслова за дигитализацију услуга у јавној управи. У овом захтјевном процесу, којим смо утабали пут дигитализације и дигиталне трансформације, имали смо несебичну помоћ наших партнера из УНДП-а и Делегације Европске уније у Црној Гори, на чему смо посебно захвални’’, казала је Срзентић.
Ingve Engstrom, шеф Сектора за сарадњу у Делегацији Европске уније у Црној Гори поручио је да ,, дигитализација може бити снажан покретач развоја, али такође има тенденцију да увец́а постојец́е неједнакости. Дигитална трансформација представља прилику за смањење и поједностављење административних процедура, уз истовремено повец́ање транспарентности, ефективности и одговорности јавне управе. Али морамо затворити ,,дигитални јаз" како бисмо били сигурни да ниједан грађанин не буде изостављен,, казао је Енгстром.
Дигитална трансформација јавне управе има снажан потенцијал за унапређење квалитета саме управе и односа с грађанима.
"Како би се прилагодила потребама савременог друштва и пружила ефикасније, ефективније и квалитетније е-услуге, јавна управа мора разумјети потребе грађана и привреде и на основу тог увида унаприједити систем који ће осигурати брз и једноставан приступ јавним услугама’’ истиче Даниела Гашпарикова, стална представница UNDP-а у Црној Гори.
"Од јавног сектора се очекује да испуни очекивања грађана и понуди услуге које су ефикасне за коришц́ење, исплативе за пружање и што инклузивније - тако да ниједан корисник не буде искључен. Грађани сада желе боље државне услуге – очекују брзину, једноставност, транспарентност и економичност – укључујуц́и приступ са једне тачке за више услуга. При том су заштита личних података и безбједност информација приоритет о којем се не може преговарати. Све ово јавној управи даје подстрек да константно улаже у иновације, редизајнира сервесе у складу са искуствима, потребама и приоритетима грађана и привреде како би искористила пуни потенцијал који нуди дигитална технологија’’, казала је Гашпарикова.
О томе како наши грађани и привреда перципирају е-услуге говорила је проф. др Драгана Радевић, директорица програма за истраживања и анализе у CEED Consultingu, а кроз два панела на тему унапређења оквира за дигитално управљање и развој инклузивних е-услуга, представљени су кључни налази и препоруке анализа које су у претходном периоду спроведене у сарадњи UNDP, Министарства, а уз подршку Делегације Европске уније у Црној Гори.
Анализе можете преузети овдје