- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Дигитална економија, иновације и технолошки развој
Дигитална економија, иновације и технолошки развој
Развој иновационе дјелатности и технолошки развој доминантно су утемељени на Стратегији паметне специјализације Црне Горе - С3 (2019-2024). Црна Гора је опредијељена да нарочито у дефинисаним приоритетним областима примјењује савремена знања и технологије ради унапређења конкурентности и одрживог друштвеног развоја. Приоритетне области С3 стратегије су:
- Одржива пољопривреда и ланац вриједности хране,
- Енергија и одржива животна средина, и
- Одрживи и здравствени туризам
- Информационо-комуникационе технологије као хоризонтални приоритет у функцији развоја претходна 3 (вертикална) приоритета.
Подршка развоју иновационе дјелатности подразумијева програме државне помоћи за развој иновативних производа и услуга привредних друштава у Црној Гори и њихове сарадње с академским сектором; подршку раном стадијуму развоја иновација у циљу креирања стартап бизниса; подршку сарадњи снажних привредних актера у С3 приритетима путем иновативних кастерских организација; развој иновационе инфраструктуре у виду Научно-технолошког парка, Иновационо-предузетничких регионалних центара и подршке другим облицима инфраструктуре; као и подстицања инвестиција у иновациону дјелатност.
Програми подршке реализују се путем грантова (од 2018. г), фискалних подстицаја (од 2021. г) и развојем капиталних пројеката инфраструктуре. Програми подршке спроводе се путем јавних позива Министарства економског развоја (у претходној структури Владе Министарства науке), а од 2022. г за имплементацију ће бити задужена нова институција – Фонд за иновације Црне Горе. Фискални подстицаји ће се спроводити према процедури Министарства економског развоја (од друге половине 2021.г.)
Главни чиниоци иновационе дјелатности су иновативна привредна друштва која развијају иновације за домаће или међународно тржиште, стартап тимови који имају амбицију развоја нових производа с извозним потенцијалом, универзитети и истраживачки центри који имају интелектуалну својину спремну за комерцијализацију, инвеститори који желе да подрже ризичне пословне подухвате с добрим шансама на успјех, као и субјекти који нуде просторну, техничку и организациону подршку за развој иновационе дјелатности. Јавни сектор је такође важан фактор као потраживач иновативних рјешања за јавне сервисе.
КЉУЧНЕ УЛОГЕ
Развој иновација и уопште технолошки развој захтјева успостављање повјерења и сарадње међу свим чиниоцима, за шта су задужени субјекти националне инфраструктуре (Научно-технолошки парк Црне Горе, Иновационо-предузетнички центар Технополис Никшић), као и Министарство и Савјет за иновације и паметну специјализацију путем вођења Процеса предузетничког откривања ради препознавања области фокуса и активних чинилаца у систему иновација, као и унапређењу њихове синергије.
Влада ће у наредном периоду да ојача сарадњу са свим чиниоцима Националног иновационог система, посредством Савјета за иновације и паметну специјализацију, као и континуираног вођења Процеса предузетничког откривања, којима је циљ дјелотворна и снажна иновациона заједница и подстицајан амбијент за технолошки развој. Процес предузетничког откривања и тематске фокус групе биле су веома активне у периоду доношења Стартегије паметне специјализације, у складу с методологијом коју препоручује ЕУ, а процес ће бити ре-активиран у наредном периоду. Нови Савјет за иновације и паметну специјализацију биће оформљен у ИИИ кварталу 2022. г.
НОРМАТИВНИ ОКВИР
- Закон о иновационој дјелатности (Сл. Лист ЦГ 82/20)
- Закон о подстицајним мјерама за развој истраживања и иновација (Сл. Лист ЦГ 82/20)
(подзаконска акта за пуну имплементацију су у припреми)
ИНСТИТУЦИОНАНИ ОКВИР
Имплементација програма подршке иновационој дјелатности оствариваће се путем Фонда за иновације Црне Горе чије је оснивање планирано за ИИ квартал 2021. г. а оперативни капацитет од почетка 2022. г.
Црна Гора развија кључне елементе иновационе инфраструктуре, гдје је Иновационо-предузетнички центар Технополис Никшић оперативан од 2016. г. и реализује различите облике подршке економији знања (хттп://www.технополис.ме), док је Научно-технолошки парк Црне Горе основан 2019. г. а главни објекат у кампусу Универзитета Црне Горе је у изградњи и биће завршен почетком 2022. г. (хттпс://www.нтпарк.ме/).
УПИС У РЕГИСТАР ИНОВАЦИОНЕ ДЈЕЛАТНОСТИ
Субјекти иновационе дјелатности категоризовани су у: субјекте који обављају иновациону дјелатност; субјекте иновационе инфраструктуре; и субјекте који улажу у иновациону дјелатност. Они се уписују у Регистар који се води у електронској форми (од ИИ половине 2021.г).
ПРОГРАМИ ПОДРШКЕ ИНОВАЦИЈАМА МИНИСТАРСТВА ЕКОНОМСКОГ РАЗВОЈА
Од 2018. г. спроводе се конкурси за додјелу грантова за иновативне пројекте. Реализована су два конкурса из буџета Црне Горе (2018. и 2019) и један конкурс из ЕУ-ИПА средстава (2018) док други ИПА конкурс треба да буде расписан на јесен 2021. г. Вриједност државне помоћи је до 90.000 (ЕУ-ИПА) односно до 100.000 ЕУР (државни буџет) за зрелије иновативне пројекте који се убрзано развијају у циљу изласка на тржиште.
Сами почетак развоја стартап пројеката Министарство подржава путем програма предакцелерације стартапова, посредством стратешких партнера. У 2020. г. реализовани су програми БоостМеУп и Стартуп Ацтиватор, а у 2021. г. ће поред ова два програма бити реализован и трећи, Старт1Уп. Програми подразумијевају интензивну менторску подршку, едукације као и финансијску подршку развоју МВП-а (минимум виабле продуцт).
У 2021. г. Министарство економског развоја ће расписати и први позив за рану фазу развоја стартап пројеката, са вриједношћу подршке до 20.000 ЕУР.
Министарство подржва развој стратешког С3 кластера у области информационо-комуникационих технологија, а у наредном 3-годишњем периоду биће отворене линије подршке за сличне кластерске организације у другим приоритетним секторима.
Развој иновационе заједнице подржава се кроз финансијску помоћ за програме едукације и обуке, организацију догађаја, такмичења, семинара, меетупова исл.
Црна Гора је чланица еворпске ЕУРЕКА мреже за финансирање тржишно оријентисаних пројеката истраживања и развоја. Програмом се посебно подстичу мала и средња предузећа на сарадњу са међународним партнерима у покретању истраживачко-развојних и иновативних активности, као и на улагање у истраживања и развој ради јачања њиховог иновативног капацитета. У оквиру конкурса за суфинансирање иновационе дјелатности Министарство расписује линију подршке за учешће у Еурека пројектима са појединачним износом подршке до 15.000 ЕУР. Наредни конкурс за овај програм биће расписан 2022. г.
Црна Гора учествује у ЕУ Оквирном програму за истраживање и иновације, Хоризон Еуропе (2021-2021), гдје постоје бројне могућности за амбициозне иновативне пројекте који стреме ка глобалном тржишту. Главни програми подршке реализују се посредством Европског савјета за иновације (хттпс://еиц.ец.еуропа.еу/индеx_ен). Министарство економског развоја пружа савјетодавну подршку путем националних контакт особа за овај програм(НЦП); контакт: иван.томовиц@мек.гов.ме
***Инструменте подршке увођењу иновација у пословне процесе, укључујући организационе или маркетиншке иновације, али и дигитализацију, увођење принципа циркуларне економије и енергетске ефикасности, можете пронаћи у Програму за унапређење конкурентности Министарства економског развоја.
Подршка иновацијама у туризму (иновације процеса, социјалне иновације) реализује се путем посебне линије субвенција.
Упознајте се и са кредитним аранжманима Инвестиционо-развојног фонда за иновативне пројекте, као и финансијским производом ЕРСТЕ банке, подржаним кроз ЕУ ИнноФин инструмент***
ПОДРШКЕ ДРУГИХ МИНИСТАРСТАВА ВЕЗАНЕ ЗА ИНОВАЦИЈЕ
Министарство просвјете, науке, културе и спорта од 2019. г. реализује програм подршке иновацијама у креативним индустријама, путем програма Креативна Црна Гора. хттпс://www.цултуре.цо.ме/ме/креативна-црна-гора
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде подржава иновације у овом сектору путем одређених линија подршке из Агробуџета, као и ЕУ програма ИПАРД.
УПОЗНАЈТЕ НАС СА СВОЈИМ ИНОВАТИВНИМ ПРОЈЕКТИМА
Уколико желите да другима представите иновативни пројекат који развијате а у складу је са приоритетима Стратегије паметне специјализације, то можете учинити путем портала www.с3.ме (секција: Смарт Монтенегро).