Дигитална трансформација локалних самоуправа у Црној Гори/ Digital Transformation of the Local Self - Governments in Montenegro

Пројекат ће се реализовати у сарадњи са Канцеларијом Уједињених нација за пројектне услуге/United Nations Office for Project Services (UNOPS) и Међународном унијом за телекомуникације/International Telecommunication Union (ITU).

Трајање пројекта

24 мјесеца (јануар 2024 - децембар 2025)

Основне информације

Влада Црне Горе одлучна је и фокусирана на даље унапређење реформе јавног сектора, чинећи га одговорнијим, транспарентнијим, инклузивнијим, те пружајући ефикасније и ефективније услуге грађанима и друштву. У ту сврху, посвећује се посебна пажња стварању дигиталног друштва, дигитализацији процеса у јавној сфери, увођењу еУправе, даљем унапређењу локалне еУправе и пружању еУслуга грађанима, предузећима и јавности уопште. Развој еУправе и дигиталног друштва зависи од политичке воље, али и постојања релевантних јавних политика и нормативног оквира. Влада Црне Горе препознала је важност дигиталне трансформације за сопствени напредак и посветила велику пажњу овом подручју, уздигнувши га на ниво приоритета у свим стратешким документима. Стога је Влада усвојила неколико кључних докумената како би подржала ове процесе, као што су Стратегија дигиталне трансформације Црне Горе 2022-2026, Стратегија реформе јавне управе 2022-2026, Национална стратегија одрживог развоја 2030, Програм економских реформи Црне Горе 2022-2024 и Стратегија паметне специјализације 2019-2024, док је Скупштина Црне Горе усвојила Закон о електронској управи итд. Додатно, Национални акциони план за спровођење Партнерства за отворену управу у Црној Гори 2023-2024 приоритетизовао је пет области: учешће грађана, отворени подаци и слободан приступ информацијама, фискална транспарентност, јачање интегритета и јавне одговорности у борби против корупције и отвореност локалних самоуправа.

Опис пројекта

Ова иницијатива Заједничког програма Уједињених нација (UN Joint Programme) има за циљ унапређење квалитета живота грађана Црне Горе, јачањем одговорности, транспарентности, инклузивности и ефикасности локалне јавне управе путем дигиталне трансформације локалне самоуправе, са фокусом на локалне системе еУправе. Њен потенцијал је утемељен у успостављању одрживог и репродуктивног модела дигиталног управљања, оснажујући локалне ентитете и усклађивање са међународним стандардима и заједницама. Овај приступ не само да адресира тренутне потребе дигитализације, већ и поставља темеље за континуирану иновацију и побољшање управљања.

Укључивање GovStack-а основаног од стране Међународне уније за телекомуникацију (ITU) представља значајну иновацију. Иницијатива подржава државе и организације у изградњи ефикасних и економичних дигиталних јавних услуга које су лако скалабилне, како би грађани могли без проблема приступити здравственим картонима, управљати идентификационим документима, обављати дигитална плаћања и користити друге државне услуге. GovStack има за циљ да разбије препреке у изградњи одрживе дигиталне инфраструктуре и помогне владама да креирају дигиталне услуге усмјерене на човјека, које оснажују појединце.

Активности

  1. Спровођење процјене потреба/приоритета за увођење еУправе и еУслуга - развој и спровођење прилагођене процјене за 24 локалне самоуправе у Црној Гори о потребама, приоритетима и захтјевима у вези са увођењем еУправе на локалном нивоу. Ова процјена ће бити спроведена у сарадњи са Министарством јавне управе - Директоратом за инфраструктуру, информациону безбједност, дигитализацију и еСервисе у складу са методологијом UNOPS-а. Такође, ће допунити постојећу анализу коју је спровело Министарство јавне управе како би пружила свеобухватан увид у тренутно стање еУправе, као и како би се осигурало разумијевање потреба, приоритета и захтјева за предстојећи процес, у погледу постојећих капацитета особља, локалних политика и нормативних оквира, доступности релевантних информација за грађане и предузећа, доступности услуга, постојеће ИКТ опреме и других важних аспеката.
  2. Изградња капацитета националних институција за подршку имплементацији еУправе и еУслуга на локалном нивоу - изградња капацитета ће се спроводити кроз организацију три дводневне консултативне радионице за представнике Директората за инфраструктуру, информациону безбједност, дигитализацију и еСервисе Министарства јавне управе и других националних институција.
  3. Техничка и технолошка подршка за успостављање локалног система управљања у одабраним локалним самоуправама - ова активност ће, према налазима процјене, пружити техничку подршку одабраним ЛС у успостављању функционалног локалног система еУправе, паралелно са набавком недостајуће ИКТ опреме и софтвера, који се односе на увођење и функционисање локалне еУправе и пружање еУслуга.
  4. Изградња капацитета локалних самоуправа за еУправу и еУслуге - почетна процјена пружиће информације о постојећим недостацима капацитета релевантног локалног особља који треба да буду развијени или унапријеђени како би им омогућили да у потпуности учествују у процесу. Основни пакет обуке ће покривати основне концепте, термине и структуру процеса унутар интервенције, као што су еУправа, отворени подаци, web странице, коришћење друштвених мрежа, сигурност, итд. Ови тренинзи ће имати за циљ постизање једнаког нивоа разумијевања појединачних процеса међу запосленима у ЛС. Напредни програми обуке ће осигурати изградњу капацитета и даљи развој основних вјештина и знања запослених у ЛС у вези са примјеном процеса еУправе, као и практичан рад у погледу припреме садржаја сваког процеса појединачно.

Резултати

Очекивани резултати ове интервенције заједно ће допринијети модернијем, ефикаснијем и грађанима оријентисанијем јавном сектору у Црној Гори, такође подстичући стварање и/или даљи развој инклузивнијег и дигитално оснаженијег друштва:

  • Побољшана одговорност и транспарентност - дигитална трансформација локалних самоуправа и имплементација система еУправе резултираће значајним повећањем одговорности и транспарентности у операцијама локалних влада;
  • Побољшана инклузивност и приступачност - дигитализација јавних услуга ће побољшати приступачност, посебно за маргинализоване групе. Ово се поклапа са фокусом интервенције на инклузивност и родну осјетљивост, осигуравајући да све групе у друштву подједнако имају користи од јавних услуга;
  • Изградња капацитета и унапређење вјештина - локалне институције ће бити оснажене потребним стручним знањем за ефикасну имплементацију и управљање континуираним дигиталним трансформацијама;
  • Усклађеност са европским дигиталним стандардима - Усклађивањем са Дигиталном агендом 2020. за Европу и визијом Гигабит друштва до 2025. године, Црна Гора ће унаприједити свој ниво дигиталне зрелости;
  • Успјех пилотирања и скалабилност: Успјешно пилотирање иницијатива попут GovStack-а неће само показати изводљивост таквих система, већ и пружити скалабилан модел за даље проширење унутар Црне Горе, приказујући његову ефикасност у унапређењу дигиталне инфраструктуре;
  • Оптимизација јавних услуга: Дигитализација и увођење еУслуга резултираће оптимизованим, инклузивнијим, ефикаснијим и кориснички пријатнијим јавним услугама, смањујући бирократију и побољшавајући задовољство грађана. Овај резултат ће имати утицај смањене бирократије, брже испоруке услуга, са већим фокусом на маргинализоване групе, и веће задовољство грађана, што ће довести до динамичније интеракције између владе и њених грађана.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?