- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Дигитална трансформација – неопходан предуслов даљ...
Дигитална трансформација – неопходан предуслов даљег развоја Црне Горе
На конференцији ОЕЦД и Европске уније: на високом нивоу о Југоисточној Европи под називом: Одлив људског капитала – Обликовати заједно будућност, министар економског развоја и туризма Горан Ђуровић, као панелиста на Другом министарском панелу Трансформација талената у Југоисточној Европи: Развијте данашње људе за сјутрашњи капитал, говорио је о различитим изазовима и могуц́ностима технолошког развоја Црне Горе и потреби уређења тржишта рада, те приступима и путу ка дигиталној трансформацији Црне Горе.
„Дигитална трансформација је постала императив даљег развоја сваке земље у свијету и подразумијева интеграцију дигиталних технологија у све аспекте развоја привреде и друштва. Пратећи позитивне трендове, Црна Гора је спремна да ради на оснаживању дигиталних вјештина цјелокупног друштва у циљу одрживије и просперитетније будућности за све наше грађанке и грађане, као и привреду“, истакао је Ђуровић.
Он је казао да је дигитална трансформација један од стратешких приоритета Црне Горе, те да су кроз стратешка документа дигиталне вештине препознате као основно средство и предност, не само за запослене, вец́ и за незапослене који желе да учествују на тржишту рада. „Вјерујем да ће нови имиџ и амбијент Црне Горе као модерне, дигитализоване земље учинити одлив радне снаге мањим, а посебно младих талентованих људи. Млади су наш највећи капитал. Управо је на нама да задржимо младе у држави и да успостављањем адекватних политика и амбијента смањимо њихову потребу да одлазе из Црне Горе“, закључио је министар.
“Пројекти попут „Развој инфраструктуре за широкопојасни приступ интернету“, који је уврштен на Јединствену листу пројеката Црне Горе, могли би да смање дигитални јаз и обезбеде фиксну широкопојасну везу за образовне установе, болнице, јавне установе, општине и домац́инства, са посебан фокус на рурална подручја, повец́ати пословне могуц́ности у свим привредним секторима и омогуц́ити укључивање свих учесника и заједница кроз приступ информационо-комуникационим технологијама.
Потпуно смо свјесни да сви ови процеси треба да буду добро координисани и да све релевантне институције треба снажно да се повезују и уче једни од других, спроводећи комплементарне активности. У том циљу, Влада ће радити на формирању посебног тијела које ће бавити дигитализацијом и иновацијама и међуресорном и међуинституциналном срадњом у овој области.“
На маргинама Конференције министар Ђуровић је имао билатералне сусрете са В.Д. министром за развој и сарадњу Словеније Станиславом Рашчаном, Потпредсједником Владе за економске послове, координацију економског сектора и инвестиције Сјеверне Македоније Фатмиром Битићијем, као и са државним секретаром у Министарству економије Србије, Драганом Стевановићем.
Министар се састао и са Министарком финансија и економије Албаније, Делином Ибрахимај, Министром индустрије, предузетништва и трговине Косова Розетом Хајдари, Државним секретаром у Министарству спољних и европских послова Хрватске Зденком Лучићем, Државни секретаром Министарства вањских послова Румније Корнелом Ферутом и Замјеницом Минситра ванскјих послова Бугарске Велиславом Петровом.