Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Дигитални самит економија Западног Балкана дао огромну моћ региону да убрза процес дигиталне трансформације

Објављено: 04.10.2021. 08:03

Подгорица, ПР прес сервис – Дигитални самит економија Западног Балкана (ДСWБ) дао је огромну моћ региону да убрза процес дигиталне трансформације, а допринио је и развоју економија и модерних друштава. 

То су, у интервјуу за ПР Центар, оцијенили експерти из области дигитализације који су учествовали у ранијим ДСWБ који су одржани у Скопљу, Београду и Тирани, а домаћин овогодишњег догађаја је од 11. до 13. октобра Подгорица. 

Представница Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија Ружица Мишковић, која је амбасадорка овогодишњег ДСWБ за Црну Гору, казала је да јој та титула представља задовљство, нарочито јер је Црна Гора ове године домаћин тог догађаја. 

„ДСWБ је највећи скуп у региону, који окупља званичнике на високом нивоу из влада економија Западног Балкана, представнике Европске комисије, Регионалног савјета за сарадњу, академске заједнице, међународних институција, цивилног сектора као и све друге појединце који својим експертским искуством и жељом да буду дио овог великог скупа су ту да нам пренесу шта је то што смо до сада реализовали на путу дигиталне трансформације, а шта нас тек чека кроз испуњавање нових циљева које треба дефинисати Дигиталним самитом“, рекла је Мишковић. 

Подсјетила је да је прошлогодишњи ДСWБ одржан у Тирани због епидемиолошке ситуације у хибридном формату, наводећи да ће у истом формату бити одржан и ове године, „вјерујем ништа мање успјешно него што су била прва два велика одржана самита у Скопљу и Београду“. 

„На претходно одржаним самитима имали смо прилику чути занимљива рјешења на различите теме. Оно што бих истакла овом приликом су споразуми и меморандуми који су потписани. Посебно бих издвојила Споразум о снижавању цијена роминга који је ступио на снагу 1. јула ове године, а који је омогућио свим грађанима Западног Балкана да унутар региона, боравећи ван граница своје државе, користе погодности које им нуди роминг без додатне наплате која је била до сада“, рекла је Мишковић.

Она је казала да су теме овогодишњег ДСWБ, дигиталне вјештине и компетенције, дигитална економија, дигитална инфраструктура и безбједност, а да јој је тема дигиталних вјештина посебно занимљива. 

„Ту видимо наше младе као будуће лидере у области дигитализације. Мисија нам је да они буду нови дигитални амбасадори и да као што наша порука каже размишљају и осјећају дигитално“, истакла је Мишковић. 

Она је поручила свим заинтересованим да се пријаве за учешће у једном од најзначајних регионалних догађаја у области дигитализације до 11. октобра. 

„До сада имамо више од 300 регистрованих учесника, очекујемо да се овај број удвостручи и утростручи. Увјерена сам да ћемо 13. октобра бити у прилици да кажемо да смо имали један успјешан дигитални самит, и зато вам свима шаљем велики поздрав из Подгорице да поруком Будућност је већ овдје“, поручила је Мишковић. 

Државна секретарка Министарства за информационо друштво и администрацију Сјеверне Македоније, Елена Манцхева, која је амбасадорка ДСWБ за ту земљу, казала је да за њу тај догађај представља управо оно што именица „суммит“ значи на енглеском - највиша, најуспјешнија или најважнија тачка у нечему, мјесто за окупљање, разговор, консултације, дијалог, дискусију и преговоре. 

„Управо у томе лежи значај учествовања у ДСWБ - прилика која нам пружа да сарађујемо, дискутујемо, размјењујемо вриједна искуства и учимо једни од других, како бисмо били бољи у будуц́ности. ДСWБ нас тјера да заиста разумијемо значење и осјетимо моц́ заједнице“, сматра Манцхева. 

Оцијенила је да је Дигитални самит, као дио Берлинског процеса, допринио да се убрза процес дигитализације и развоја економија у региону, „а за нас је био важно средство у убрзавању промјена у тим областима“.

„Самит је нашем региону дао огромну моц́ да убрзамо дигиталну трансформацију, да се такмичимо једни против других, али и да пружимо руку када и гдје је то потребно. То нам је дало нову енергију, нагон да достигнемо нове висине и пружило нам прилику да се међусобно подржавамо и да схватимо да смо заједно заиста јачи. То нам је свима обезбједило осјец́ај припадности“, рекла је Манцхева.

На питање која тема овогодишњег ДСWБ је за њу посебно важна, Манцхева је казала да је много занимљивих и разноликих тема које покривају различите важне сегменте и да је тешко изабрати само једну. 

„Свака тема је значајна сама по себи, а док сам гледао агенду оввогодишњег ДСWБ схватила сам да се једноставно не може изабрати једна тема - све су подједнако важне за наш регион. Оно што могу рец́и је да се радујем што ц́у присуствовати сесијама планираним за сваку тему. Ово питање за мене је као да бирате између баклаве, колача и чоколаде – сви су различити, али ипак укусни. А да морам да бирам, све бих их изабрала, одмах“, закључила је Манцхева. 

Руководилац Одјељења за ИЦТ и директор КОДЕ пројекта у Министарству економије Косова, Агим Кукај, који је амбасадор ДСWБ за ту земљу, рекао је да је учешће у том догађају јединствена прилика за сектор дигиталне инклузије Западног Балкана да представи достигнуц́а и размјени идеје са креаторима политике на регионалном и националном нивоу, као и нивоу ЕУ. 

„Владе, Европска комисија, РЦЦ, академици, млади људи, тренери дигиталних вјештина и приватне компаније међу осталим заинтересованим странама окупљају се како би представили и поставили јаке темеље за будуц́у корпорацију“, казао је Кукај. 

Говорећи о резултатима претходно одржаних самита, казао је да је до сад потпуно операционализован споразум о регионалном ромингу, а да су на добром правцу да се спроведу веома важне иницијативе о електронској идентификацији, интероперабилности и слободном протоку података, оцијењујући да све то представља добар сигнал снажне регионалне сарадње и интеграције Западног Балкана. 

„Ове и друге иницијативе које долазе, доприносе побољшаној комуникацији међу грађанима, дигиталној трансформацији читавог региона и развоју модерних друштава“, оцијенио је Кукај.

 Сматра да су теме укрштања АИ и 5Г и како ц́е ти трендови утицати на Западни Балкан, Дигиталне вјештине за паметан и инклузиван раст, Сарадња за дигитално здравље у ери након ЦОВИД-а неке од најважнијих тема овогодишњег ДСWБ.. 

„Као регион, постоји много напора не само да се ухвати корак са тим трендовима, вец́ и да се допринесе конкретним идејама и буде вриједан дио шире глобалне заједнице. Западни Балкан је релативно мали регион, међутим постоји много компаративних предности за развој дигиталних технологија и изградњу ИЦТ сектора као вертикалне економије. Ово је јединствена прилика за читав регион, не само за развој наше економије, вец́ и за модернизацију наших друштава“, закључио је Кукај. 

Стручни савјетник за информацијско друштво у Миистарству комуникација и промета Босне и Херцеговине, Дамир Прља, који је овогодишњи амбасадор ДСWБ за ту земљу, казао је да с обзиром на раније велико искуство, може говорити и о успостављању и одржавању Дигиталног самита WБ6, који се, како је истакао, родио као снажна идеја за одржавање највећег и најважнијег ИЦТ догађаја у региону Западног Балкана.

„Искуства са раније одржаних Дигиталних самита су прекрасна, нарочито ако се узме у обзир да је сваки досадашњи самит био успјешан, уз окупљање великог броја еминентних стручњака испред водећих свјетских компанија, вендора, великог броја институција Еуропске уније, као и надлежних институција испред економија Западног Балкана“, рекао је Прља. 

Према његовим ријечима, сваки Самит се одржао и са мноштвом интересантних стручних панел дискусија, кроз које су се могле чути многе занимљиве и иновативне теме, чињенице и сазнања. 

„Свакако, једна од кључних чињеница одржавања Дигиталног самита јесте и окупљање младих људи, студената, покретача СтартУп бизниса, стручњака и научника, који кроз своје учешће на Дигиталном самиту имају велику шансу за своју промоцију, размјену искустава, пласирање својих идеја и услуга, као и усвајање нових знања од искуснијих колега, што је јако битно, посебно ако узмемо у обзир да је велика стопа одласка младих, образованих и стручних људи и кадрова, па је њихово задржавање од изузетног значаја“, истакао је Прља.

Казао је да је пандемија ЦОВИД-19 учинила своје, наводећи да се овај врло важни догађај и ове године одвија у хибридном формату, „те нажалост, ЕXПО сајамски дио нити ове године неће бити уприличен“. 

„То свакако није разлог да овогодишњи сајам не буде врло успијешан као и досадашњи, са великим бројем квалитетних панел дискусија и тема, за које је заиста тешко рећи која је важнија и квалитетнија, да ли да је то област Цyберсецуритy, Дигитал Скиллс, Инфраструктуре и Броадбанда, или пак Дигиталне економије и информационог друштва, јер засигурно све области у истој мјери доприносе заједничком економском напретку, технолошком развоју и дигиталној трансформацији као једној цјелини, те развоју економског простора Западног Балкана, што скупа убрзава испуњавање европских стандарда и конвергенцију ка ЕУ“, закључио је Прља.

Директорица Управе за политике и стратегије развоја телекомуникација и поште у Министарству инфраструктуре и енергетике Албаније, Ирена Малоли, која је амбасадорка ДСWБ за ту државу, казала је да је тај догађај важан за регион. 

„Од првог Дигиталног самита Западног Балкана одржаног 2018. године, сваке године Дигитални самит је платформа на којој сви актери, политичари на високом нивоу, пословна заједница, академска заједница, невладине организације, међународне организације заједно разговарају о дигиталној трансформацији“, казала је Малоли. 

Оцијенила је да је учешц́е на овом догађају добра прилика за учење из регионалних и најбољих пракси ЕУ, за размјену знања о најновијим технолошким достигнуц́има, као и за преузимање кључних порука за будуц́и развој.

Малоли је казала да се теме у оквиру Дигиталне агенде или дигиталне трансформације из године у годину се шире, наводећи да су на дневном реду ДСWБ - а ове године бројне занимљиве теме.

„С обзиром на сваки дан са којим се суочавамо са новим изазовима због брзих промјена технологије, мислим да су неке од најважнијих тема „Дигиталне вјештине за дигиталну трансформацију, као и дигитална економија“, закључила је Малоли.  

Помоћник министра трговине, туризма и телекомуникација у Влади Србије, Милан Добријевић, који је амбасадор ДСWБ за ту државу, казао је да су сви дигитални самити до сада окупили велики број кључних стејкхолдера из региона Западног Балкана, оцијењујући да је сама размјена искустава у реализацији пројеката и иницијатива значајно допринијела дигитализацији региона и дигиталног трансформацији. 

„Додатно, имамо и велики број иницијатива покренутих од стране институција надлежних за дигитал као и пројеката које реализују међународне организације и невладин сектор. Такође, привреда се све више интегрише и сарађује, а сарадња доводи и до ефикаснијег отклањања легислативних и административних баријера за даљи убрзани развој. Имајући све ово у виду, дигитални самити несумњиво убрзавају И олакшавају  дигиталну транформацију И подстичу развој економија у региону“, рекао је Добријевић. 

Говорећи о темама овогодишњег ДСWБ, Добријевић је казао да му је тешко издвојити једну или двије теме, наводећи да је успјешну дигиталну трансформацију могуће имати само уколико се на свим важним темама, а које су све покривене предстојећим Дигиталним самитом, ради, паралелно. 

„Ипак, из мог угла, имајући у виду демографску и социјалану слику региона издвојио бих као посебно важну тему даље унапређење комуникационе инфраструктуре у руралним предјелима и посебно начинима на који ће Владе подстаћи операторе да обезбједе сервисе нове генерације и у областима у којима немају економски интерес за инвестирање у модерну мрежу која је неопходна“, рекао је Добријевић. 

Оцијенио је да је тема унапрјеђења дигиталних вјештина и дигиталне писмености изузетно важна. наводећи да Владе морају уложити велике напоре како би програмима обучавања одговорили на захтјеве дигитализације и потребе, посебно неких категорија становништва.

Дигитални самит Западног Балкана 2021. одржава се као дио Берлинског процеса и као иницијатива Регионалног савјета за сарадњу, а важност самита је потврђена и кроз нови четворогодишњи акциони план 2021-2024, за заједничко регионално тржиште (Цоммон Регионал Маркет – ЦРМ).

Домаћин и организатор овогодишњег издања је Министарство јавне управе дигиталног друштва и медија испред Владе Црне Горе, док је генерални спонзор компанија М:ТЕЛ.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?