- Влада Црне Горе
Министарство дијаспоре Дјелима покажимо да нам је стало до наших исељеник...
Дјелима покажимо да нам је стало до наших исељеника, не само ријечима
До краја године израдићемо план свих активности. Очување језика, културе и идентитета је свакако од круцијалне важности. Радује ме што наша удружења широм свијета много раде на томе да очувају свој идентитет - поручио је Аземовић
Оснивање Министарства за дијаспору је историјски корак, који поставља темеље за снажнију и продуктивнију сарадњу између матичне земље и њених исељеника. Остварено је дугогодишње обећање о формирању министарства, и приоритети ће обухватити интензивирање сарадње у областима културе, образовања и науке - поручује први министар дијаспоре Мирсад Аземовић.
Он у интервјуу за Побједу истиче и значај подстицања инвестиција из дијаспоре, те олакшавања бирократских процедура за повратак и улагање. Планови укључују и очување црногорског идентитета међу младим генерацијама у дијаспори, као и ангажовање младих талената у разним пројектима. Дугорочни циљеви Министарства дијаспоре су усмјерени на јачање веза с дијаспором и њихову подршку у европским интеграцијама.
ПОБЈЕДА: Можете ли нам рећи нешто више о Вашој тренутној визији за црногорску дијаспору? Који су Ваши главни приоритети на овој позицији?
АЗЕМОВИЋ: Послије више година разних иницијатива да Црна Гора треба имати Министарство за дијаспору, ова 44. Влада је направила историјску одлуку, и сада коначно можемо говорити да смо питање односа према нашој дијаспори и будуће сарадње подигли на највиши ниво. На овај начин је испуњено и обећање партије којој припадам - Бошњачке странке, која се одувијек залагала да Црна Гора има Министарство дијаспоре.
Нико у Црној Гори нема дилему колико је важан утицај дијаспоре на друштвене и економске прилике у Црној Гори. Узимајући у обзир ту чињеницу, мој задатак као и задатак мог тима биће да учинимо да се створе све претпоставке, прије свега институционалне, да сарадња на пољима науке, културе и образовања буде на још вишем нивоу.
ПОБЈЕДА: Како процјењујете тренутни однос између Црне Горе и њене дијаспоре? Гдје видите простор за побољшање?
АЗЕМОВИЋ: Простора за напредак и побољшање увијек има. Сматрам да наша удружења у дијаспори представљају мост спајања између дијаспоре и матице. Министарство дијаспоре ће радити на још интензивнијој сарадњи гдје би као крајњи циљ имали већа улагања наше дијаспоре у матицу и продуктивнију сарадњу на пољу науке и образовања. Ми морамо дјелима, а не само ријечима, показати да нам је стало до наше дијаспоре. Као мала држава, са огромном и богатом дијаспором, требамо и морамо искористити на прави начин тај потенцијал на задовољство прије свега тих људи, али и државе Црне Горе.
ПОБЈЕДА: Какве конкретне мјере планирате у циљу привлачења инвестиција из дијаспоре у Црну Гору?
АЗЕМОВИЋ: То је област која је веома занимљива. Наша дијаспора је веома заинтересована за улагање у Црну Гору. У наредном периоду морамо да урадимо анализу свих започетих пројеката и да направимо презентацију тих пројеката широм свијета гдје су наши људи. Мислим да је важно да нашу дијаспору упознамо детаљно и са Нацртом простороног плана, да буду до краја упознати са будућим капиталним пројектима. Посебно је важно да им се понуди могућност инвестирања на будућој траси ауто-пута. Мислим да једном транспарентном политиком можемо знатно допринијети да се степен страних улагања повећа.
ПОБЈЕДА: Постоје ли планови за олакшавање процедура и бирократских препрека за чланове дијаспоре који желе да инвестирају или да се врате у Црну Гору?
АЗЕМОВИЋ: Управо зато је и важно што је некадашња Управа за дијаспору сада Министарство. Ми ћемо свакако помагати међуресорски у бржем рјешавању тих бирократатских баријера.
ПОБЈЕДА: Које кораке планирате да предузимате како би се очувала црногорска култура, језик и идентитет међу млађим генерацијама у дијаспори?
АЗЕМОВИЋ: До краја године израдићемо план свих активности. Очување језика, културе и идентитета је свакако од круцијалне важности. Радује ме што наша удружења широм свијета много раде управо на томе да очувају свој идентитет. Имамо доста планова, имамо ентузијазма и очекујем да убрзо и кренемо са конкретним активностима.
ПОБЈЕДА: Гдје видите црногорску дијаспору за пет до десет година? Који су ваши дугорочни циљеви на овом пољу?
АЗЕМОВИЋ: Мислим да је дугорочно важно направити прецизан регистар наше дијаспоре. На основу тога, радиће се и планови активности. Наша дијаспора је бројна, наши људи у дијаспори су успјешни спортисти, љекари, бизнисмени. Ми желимо да будемо њихова подршка и радићемо све што је до нас да они буди од користи и својој држави и да се у већем броју враћају него што одлазе из Црне Горе. Црна Гора нема право да заборави своје најбоље амбасадоре широм свијета - нашу дијаспору.
ПОБЈЕДА: Како планирате ангажовати младе из дијаспоре како би били активнији у везама са Црном Гором?
АЗЕМОВИЋ: Мислим да већ имамо одређене добре пројекте, који се везују да љетње школе. Међуресорска сарадња нам је важна управо из разлога јер уз помоћ нашег Министарства вањских послова директно стижемо до наших људи у дијаспори, гдје ћемо у директној сарадњи са удружењима исељеника правити и конкретне планове сарадње. Планирамо оснивање Фонда за најбоље таленте у разним областима како би их приближили матичној држави, а онда их и међусобно повезати.
ПОБЈЕДА: Какву улогу дијаспора може имати у процесу европских интеграција Црне Горе?
АЗЕМОВИЋ: Сигуран сам да дијаспора увелико ради на директној помоћи на плану ЕУ интеграција. Не смијемо заборавити да су бројни појединци са наших простора веома утицајни људи у политици у државама ЕУ, па нам и та врста помоћи много значи.